Az amerikai technológiai óriások között folyamatosan változik a vezető pozíció, mint egy izgalmas versenyben, ahol a legértékesebb cégek nevei cserélődnek, mintha csak zuhanó repülők lennének az égen.

Az Apple piaci zuhanásának következtében a Microsoft visszanyerte a világ legértékesebb vállalatának titulját. Érdekes, hogy miközben ez a váltás történt, a Microsoft is 15%-os értékcsökkenést szenvedett el az idei év során.

Donald Trump szokatlan gazdaságpolitikai lépései nyomán szinte pezseg az élet az amerikai tőzsdéken, ahol a technológiai óriások folyamatosan váltják egymást a vezető pozíciókban. Azonban van egy apró szépséghiba: az amerikai elnök lépései, amelyek a világ szinte minden országát megpróbálják megterhelni, nem a növekedés, hanem a hanyatlás irányába terelik a folyamatokat. A helyzet annyira kritikus, hogy már az is diadalnak számít, aki csak lassabban süllyed, mint a többiek.

Estükben értek el a csúcsra.

A Microsoft sem maradt érintetlenül a piaci viharokban, bár a cég részvényei az utóbbi napokban viszonylag mérsékelten gyengültek. Ezzel szemben az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek következményei súlyosan érintették az Apple-t, amelynek részvényei drámai mélyrepülésbe kezdtek. A tőzsde keddi zárásakor az almás vállalat, amely eddig a világ legértékesebb cégeként tündökölt, kénytelen volt átadni a trónt a Microsoftnak. Cupertino piaci kapitalizációja 2,59 billió dollárra csökkent, míg a Redmondból származó szoftveróriás értéke a befektetők szemében 2,64 billió dollárra rúg.

Az Apple és a Microsoft részvényeinek idei teljesítménye figyelemre méltó, ahogy azt a Google Finance adatai is tükrözik.

Az utóbbi négy kereskedési nap során az Apple részvényei körülbelül 23%-ot veszítettek értékükből, és ha január elejétől nézzük a helyzetet, akkor már majdnem egyharmaddal csökkent a cég papírjainak ára. Jelenleg úgy tűnik, hogy sem Peking, sem Washington nem mutat hajlandóságot a kormányzati beavatkozásra, így valószínű, hogy ez még nem a mélypont.

Kereszttűz alá kerültek.

Az Apple számára a kölcsönösen kivetett, horribilis mértékű vámtételek és az ezek mentén hozott egyéb szigorítások duplán fájnak, hiszen a jellemzően Ázsiában, jórészt Kínában gyártott iPhone-ok, Macek és egyéb hardverek behozatala meredeken drágítja az egyesült államokbeli értékesítést, miközben a cég második legfontosabb piacának számító Kínában drámaian beszűkülnek a lehetőségei.

A Microsoft helyzete ebből a nézőpontból kedvezőbb, mivel bevételeinek többsége nem az eszközök értékesítéséből, hanem főként szoftverekből és szolgáltatásokból ered. Emellett Kínában sem rendelkezik jelentős piaci jelenléttel.

A trumpi gazdaságpolitika rövid távon kifejezetten kedvező hatással van az Apple bevételeire, hiszen a hazai fogyasztók, akik az áremelkedésre számítanak, tömegesen látogatják a cég üzleteit, hogy még az áremelkedés előtt beszerezhessék az új modelleket. Ez a lépés valószínűleg indokolt, mivel szakértők becslései szerint az iPhone 16 Pro Max ára az Egyesült Államokban akár 350 dollárral is megugorhat az elnök által bevezetett büntetővámok következtében.

Az Apple ugyan az elmúlt években igyekezett diverzifikálni ellátási láncát, de ez a folyamat messze nem ért a végére, ráadásul most az sem sokat segítene, ha nem Kínában, hanem a szintén hatalmas vámokkal sújtott Vietnámban állítanák elő a legtöbb almás terméket. A hazai gondokat az természetesen megoldaná, ha az Apple belföldi üzemekben állítaná elé termékeit, ám ahogy azt a cég vezérigazgatója Tim Cook, korábban elmondta: Kína gyártási szakértelme és kapacitásai világszinten páratlanok.

Related posts