Évtizedek hosszú sora után, a modern űrkorszak küszöbén újra feléledt a huszárság szelleme. Szilvásváradon ünnepélyes keretek között avatták fel az emlékhelyet, amely a múlt dicsőségére és a jövő lehetőségeire emlékeztet. Az esemény célja, hogy a huszárok

Huszár Emlékhelyet avattak Szilvásváradon, a lovas stadion előtti téren kedd délelőtt. Az esemény előtt bemutatót tartottak a huszárok és a ménesgazdaság munkatársai, valamint köszöntőt mondott Cseri Dávid, az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad igazgatója. Történelminek nevezte a napot, hiszen 2020. július 1-jén alakult újra az 1688-ban született és 1954-ben megszüntetett reguláris magyar huszárság. A gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály 2021. július 1-jén jött létre. Az eltelt évtizedek alatt is voltak azonban, akik őrizték, továbbadták annak hagyományait, eszmeiségét. Szerinte Isten jókedvében teremtette őket a haza védelmére, ember el nem pusztíthatja őket. Méltatta a lipicai lovakat, amelyek ma is szolgálnak. Szerinte világhírű lett a magyar huszárság és a lótenyésztés is, s a 21. században is van szerepük.
A huszár emléktábla ünnepélyes leleplezésén Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára osztotta meg Nagy István agrárminiszter gondolatait. Ekkor felidézte az 1849. július 2-án lezajlott komáromi csatát, amely a szabadságharc legnagyobb lovas ütközetének számít. Ekkor a magyar huszárság negyven százada harcolt a császári erők ellen, és bátorságukkal, elszántságukkal megmutatták, hogy a túlerő sem tudja őket legyőzni. A beszédében kiemelte a huszárok nagyszerű erényeit: a bajtársiasságot, a szabadság iránti elkötelezettséget, az önrendelkezést, a fegyelmet és az erkölcsi tartást, amelyek mind hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar huszár nemzeti szimbólummá váljon. A huszárság 2020-ban újjáéledt, és azóta díszőrséget ad a különféle rendezvényeken, miközben a fiatalokkal is megismerteti és megszeretteti a lovakat, valamint a hagyományokat. Szilvásvárad lett a huszárság otthona, ahol lipicai lovakkal dolgoznak, ezzel is őrizve a magyar kulturális örökséget.
Magyar huszár az űrhajózás korszakában is lesz
Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a honvédelmi miniszter, határozott véleménnyel van arról, hogy a 21. században is elengedhetetlen a lovak jelenléte, és fontos, hogy emlékezzünk a háborúk hőseire, akik példaképként szolgálnak a mai katonák számára. Az ő emléküket és szellemiségüket meg kell őriznünk, s ébren kell tartanunk a lángot, ami az ő bátorságukat és elhivatottságukat szimbolizálja. Kifejtette, hogy a huszárok iránti kezdeti félelme után mára már elismeri őket, hiszen az elmúlt évtizedekben ők vállalták a hagyományok továbbvitelének feladatát, amelyet elődeink hagytak ránk. A huszárság nem csupán a múlt része, hanem a magyar lélek szerves részét képezi, amelyet kötelességünk továbbörökíteni. Rámutatott arra is, hogy a huszárságnak az űrkorszak kihívásai között is meg kell találnia a maga helyét. Köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik hozzájárultak az egység ismételt megteremtéséhez.