Vlagyimir Putyin és Irán elnöke stratégiai partnerségi megállapodást kötöttek, amely új dimenziókat nyithat meg a két ország közötti együttműködés terén. | Demokrata

A dokumentum az Oroszország és Irán közötti kapcsolatok fundamentumait és az együttműködés alapelveit rögzítő, 2001-ben aláírt megállapodás helyébe lép. Az új szerződés kidolgozása 2022 óta folyamatban volt, és tavaly júniusban vált nyilvánvalóvá, hogy a felek véglegesen megállapodtak a szöveg tartalmában.
A Kreml korábban bejelentette, hogy a dokumentum a két ország közötti kapcsolatok új dimenzióját nyitja meg. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kiemelte, hogy ez az intézkedés nem irányul egyetlen más ország ellen sem. Célja, hogy Oroszország és Irán képességeit erősítse a világ különböző pontjain, miközben a gazdasági fejlődést, a szociális problémák kezelését és a védelmi képességek megerősítését szolgálja.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a RIA Novosztyi orosz hírügynökség által közzétett cikkében hangsúlyozta, hogy a két ország közötti megállapodás széleskörű együttműködést ölel fel, amely "több mint csupán egy politikai dokumentum; ez egy iránytű a jövő számára". Aragcsi kiemelte, hogy a szerződés három alapvető területre összpontosít: a gazdaságra, a technológiai együttműködésre és a humanitárius kapcsolatokra. Emellett különösen fontosnak tartotta a védelmi és biztonsági együttműködés erősítését is.
Az iráni diplomácia vezetője szerint a szerződés egyebek között előirányozza az észak-déli nemzetközi közlekedési folyosó befejezését és a kereskedelem növekedését. Teherán és Moszkva az új megállapodás keretében együtt kíván működni az energiatermelés, -szállítás és -export területén, a megújuló energiaforrások szférájában pedig az új technológiák átadását is kilátásba helyezik. Emellett az Oroszország és Irán közötti stratégiai megállapodás egyszerűsíteni fogja a kétoldalú idegenforgalom feltételeit és közös kulturális programokat indít el.