Visszakapja lefoglalt vagyonát Dora Ferenc, aki jelenleg 25 éves szabadságvesztését tölti.

Kedden jogerősen érvényét vesztette a vagyonelkobzásra vonatkozó határozat, amely a korábbi alsóhatári polgármester, Dora Ferenc ellen született. Az ítélet a Galántai járásban hozott döntésként jelent meg.

A Specializált Büntetőbíróság szeptember 4-én rendelte el újra a teljes vagyonelkobzást a 25 éves szabadságvesztését töltő Dora Ferenc ellen, az egykori alsóhatári polgármester azonban fellebbezést nyújtott be.

A Legfelsőbb Bíróság kedden (december 17-én) hozta meg jogerős ítéletét, melynek következtében Dora Ferenc korábban lefoglalt vagyona teljes mértékben visszakerül hozzá. A vagyonelkobzásról szóló határozatot ugyanis érvénytelenítették.

Dorát 2021 decemberében 25 év fegyházbüntetésre ítélték, miután két gyilkosság, egy megrendelt, de el nem követett emberölés, valamint gazdasági csalás vádjával hozták bíróság elé. A döntést 2022 júliusában a Legfelsőbb Bíróság is megerősítette, ezzel jogerőre emelve az ítéletet, amely a Sátor Lajos által vezetett dunaszerdahelyi maffia támogatásával is összefüggésbe hozható.

A kirótt szabadságvesztés mellett az egykori polgármestert teljes vagyonelkobzással sújtották. Ez azt jelenti, hogy az összes vagyona – beleértve ingatlanait és ingóságait – az állam tulajdonába került. Az ügyben illetékes csődbiztos már el is indította az elkobzott vagyontárgyak értékesítését.

A csődeljárás leállítása elkerülhetetlenné vált, miután 2023 decemberében a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága kimondta, hogy a büntetőtörvénykönyv egy olyan paragrafusa, amely a teljes vagyonelkobzást írta elő, alkotmányellenes. A csődeljárás során mindössze 27 ezer euró értékű vagyont sikerült értékesíteni, miközben az expolgármester nevén nyilvántartott telkek és mezőgazdasági ingatlanok csupán egy kis hányadát tudták eladni. Az árverésre bocsátott alsóhatári villa, amelynek becsült értéke 712 ezer euró volt, senkit sem vonzott, még akkor sem, amikor 534 ezer euróra csökkentett áron kínálták. A hatalmas épület, amely vadászteremmel és wellness részleggel büszkélkedett, így üresen maradt.

Az Alkotmánybíróság nem a vagyonelkobzást magát nyilvánította alkotmányellenesnek, hanem azt a jogi gyakorlatot, amely szerint a büntetőtörvénykönyv bizonyos bűncselekmények esetében automatikusan és kötelezően írta elő a teljes vagyonelkobzást. E döntés után Dora Ferenc kihasználta a felmerült lehetőséget, és perújítási kérelmet nyújtott be a Specializált Büntetőbírósághoz a vagyonelkobzása ügyében. A bíróság elfogadta a kérelmét, de bűnösségét továbbra is megállapítottnak tekintették; az eljárás kizárólag a korábban kiszabott vagyonelkobzás újratárgyalására összpontosított.

Related posts