Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: "Újra a alma mater falai között - Halászati szakmérnökök a Debreceni Egyetem Mérnöki Karán"

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara hagyományteremtő céllal rendezett szakember- és alumni találkozót. A rendezvényen közel hatvan, a halászati és halgazdálkodási mérnöki szakon végzett egykori hallgató gyűlt össze, hogy felidézze egyetemi évei emlékeit a Böszörményi úti campuson. Az esemény keretében bemutatásra került a halászati szakirányú továbbképzés új képzési programja is, amely új lehetőségeket kínál a résztvevők számára.

A Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán (MÉK) jelentős hagyománya van a haltenyésztéssel, halgazdálkodással kapcsolatos oktatásnak és kutatásnak.

Hazánkban a halászati szakmérnökképzés története a debreceni agrárkaron kezdődött az 1970-es években. Bár a képzési struktúra változásai miatt 2008-ban megszűnt ez a szak, a 2021/2022-es tanévben a szakmai igények figyelembevételével újraélesztettük a halgazdálkodási szakirányt. A debreceni agrárkar elkötelezett abban, hogy folyamatos kapcsolatot tartson fenn egykori hallgatóival. Számunkra kiemelten fontos, hogy a végzettség megszerzése után is támogassuk diákjainkat pályafutásuk során és szakmai tevékenységükben - nyilatkozta Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja, a kar jelenlegi helyzetéről, az elmúlt évek során végbement fejlődésről és fejlesztésekről szóló előadásában.

Szűcs István, a Gazdaságtudományi Kar Ökonómia Intézetének igazgatója és a halgazdálkodási szakirányú továbbképzési program vezető oktatója hangsúlyozta, hogy eddig közel 170 hallgató sikeresen zárta le a szakmérnöki képzést. 2025 szeptemberétől új képzési program és tanterv kerül bevezetésre, amely az agrár képzési területen mérnöki végzettséggel rendelkezők számára meghirdetett halgazdálkodási szakmérnök képzést kínálja. Ezen kívül a mérnöki végzettséggel nem rendelkezők számára is elérhető lesz egy három féléves halgazdálkodási szakember képzés, melyet a kar indít.

Magyarországon a regisztrált horgászok száma már átlépte az egymilliós határt, ami jól tükrözi a horgászat iránti fokozódó érdeklődést, különösen a fiatalabb generációk körében. Ez a közösségi tevékenység nemcsak a kikapcsolódást szolgálja, hanem lehetőséget ad a fiataloknak arra is, hogy közelebbről megismerjék a haltenyésztés és halgazdálkodás világát. Ugyanakkor a vízhiány és az aszályos időszakok kihívások elé állítják az iparágat, amelynek alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez. Az innovatív technológiák bevezetése elengedhetetlen a hatékony termelés érdekében, és ennek megfelelően a képzési programjainknak is alkalmazkodniuk kell - hangsúlyozta Fehér Milán, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Halbiológiai Laborjának vezetője. A DE MÉK haltermelés és halgazdálkodás terén végzett oktatási, kutatási és szolgáltatási tevékenysége így egy új irányt vehet a jövőben.

Related posts