Olyan helyek is akadnak, ahol a fűtés és a meleg víz szolgáltatása megszűnt az orosz gázellátás hiányosságai következtében.

Megérkeztek a politikai reakciók arra, hogy Ukrajna irányából leállt az orosz gáz Európába történő szállítása. A Dnyeszter melléki oroszbarát szakadár területen rendkívül súlyos problémák alakultak ki.
Az Európai Bizottság szerdai bejelentése szerint már előre számoltak a január 1-jén esedékes szállítási leállással, és az unió megfelelően felkészült erre a helyzetre.
"Az európai gázinfrastruktúra kellően rugalmas ahhoz, hogy Közép- és Kelet-Európát alternatív útvonalakon, nem orosz forrású gázzal tudja ellátni" - nyilatkozta az Európai Bizottság szóvivője. Hozzátette, hogy az infrastruktúra megerősítése érdekében 2022 óta jelentős mennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) importálnak.
Ausztria készen áll az orosz gázszállítások leállására, és biztosítja az ország energiaellátását alternatív források révén. Az osztrák kormány szerdai tájékoztatása szerint a német és olasz töltőpontok, valamint a meglévő tárolókapacitások segítenek fenntartani a stabil ellátást.
Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter kijelentette, hogy Ausztria függetlenné vált az orosz gázellátástól, ami pozitív fejleménynek számít.
Az Európai Unióban mindenkire drasztikus hatásai lesznek az ukrajnai gáztranzit leállításának, Oroszországra viszont nem - jelentette ki Robert Fico.
A szlovák miniszterelnök újévi beszédében hangsúlyozta, hogy "a négy égtáj felé nyitott" politikát kíván folytatni. Azt is kifejtette, hogy kormánya külpolitikája egy aktív és a nemzetközi jog tiszteletben tartásán alapuló megközelítést fog képviselni, amely nem fog beavatkozni más országok belső ügyeibe.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának megszüntetése egy újabb diadalt jelent Finnország és Svédország NATO-hoz való csatlakozása nyomán.
Vlagyimir Putyin orosz elnök milliárdokat szánt az Északi Áramlat balti-tengeri német-orosz gázvezeték létesítésére, hogy megkerülje Ukrajnát és zsarolja a Kelet-Európát a gázszállítások leállításának fenyegetésével - áll Sikorski X-bejegyzésében.
Szerdán Ukrajna az orosz elnököt "elvágta az EU-ba irányuló közvetlen gázexport lehetőségétől" - írta a miniszter.
Lengyelország 2022 áprilisában hozta meg a döntést, hogy elhatárolódik az orosz gázellátástól. Az ország energiaszükségleteinek körülbelül egyharmadát saját belföldi forrásaiból fedezi, ezzel is erősítve energiaszuverenitását.
Moldovában, a Dnyeszter menti oroszbarát szakadár területeken szerdán leállították a fűtést és a melegvíz-ellátást a háztartások számára. A döntés hátterében az áll, hogy Oroszország több földgázszállítást is leállított Ukrajnán keresztül – számolt be róla a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség, valamint a Reuters brit hírügynökség.
A Szovjetunió széthullása után Moldovától elszakadt terület Ukrajnán keresztül kapta az orosz gázt. A Tirasztyeploenergo helyi energiavállalat közölte, hogy a leállítás helyi idő szerint 7 órakor lépett életbe, de egyes létesítmények, így a kórházak mentesültek az intézkedés alól.