Ukrán-magyar kémkedési játszma: mi rejlik a háttérben?
Tarjányi Péter, a biztonságpolitikai elemző, úgy véli, hogy téves lenne azt gondolni, hogy Magyarország és Ukrajna a legutóbbi kémbotrányok után mentes lenne a nemzetközi hírszerzés tevékenységeitől. A helyzet rendkívül komplex, hiszen háborús övezetben vagyunk, ahol nem csupán az orosz és amerikai kémek aktívak, hanem a német és francia hírszerzők is. Mindenki az információszerzésre törekszik, hiszen a globális politikai játszmákban kulcsfontosságúak a titkos információk.
- Itt minden esetben detektált, vagyis beazonosított kémekről van szó, akikről a hírszerzés - a magyar is és az ukrán is - tudott, csak eddig nem lépett - elemezte az esetet a szakértő. - Olyan ez, mint ahogyan a Keresztapa írója, Mario Puzo mondta: Tartsd közel a barátaidat, még közelebb az ellenségeidet! A kémjátszma esetében ez úgy működik, a beazonosított kémeket meg lehet figyelni, úgyis küldenek helyettük újakat, hagyják őket dolgozni, hiszen nem annyira veszélyesek, mint egy titkos kém. Egy ilyen kémmeccs oda-vissza alapon működik, napestig eltarthat, a megoldás nem a hírszerzők és az elhárítók kezében van, politikai döntés. Sajtónyilvánosság nélkül szoktak ilyenkor leülni a felek, s próbálják megbeszélni, kérdés, ezt most, jelen esetben meg lehet-e oldani így?
Tarjányi véleménye szerint Kijev határozottan kifejezte elégedetlenségét Budapest ukránellenes politikájával kapcsolatban. A két magyar kém elfogása figyelmeztető jelzés volt, mintha piros lapot emeltek volna fel a magyar miniszterelnök irányába, jelezve, hogy a tűrés határai megteltek az ukránellenes propaganda ügyében.
- Egy ilyen kémjátszma - amely nemcsak a konfliktusok előszobája, hanem komoly gazdasági következményekkel is járhat - jelentős hatással bírhat. Ukrajnában például még mindig működnek magyar érdekeltségű energetikai, gyógyszeripari vállalatok és bankok - tette hozzá az elemző. - Ezen túlmenően a kémek hozzáférhettek olyan pénzforgalmi információkhoz, amelyek egy választások előtti évben kedvezőtlenül befolyásolhatják a kormánypárt megítélését. Ezek az adatok egy ilyen kémjátszma során könnyen napvilágra kerülhetnek.
Az hogy Kijev ilyen nyíltan fellépett hazánk ellen, azt mutatja, politikai téren nagyon mélyre süllyedt a két ország viszonya, mert az ilyen ügyeket nagyon ritkán intézik így, ennyire nyilvánosan, kirakatba téve a biztonságpolitika világában.
A Blikk megtalálta azt az éttermet, ahol a péntek este, Budapesten, a Ferenciek terén elfogtak. Sz. A. korábban valóban dolgozott diplomataként, az ukrán nagykövetség korábbi első titkáraként, évek óta visszavonult, feleségével és gyermekükkel Budapesten éltek, két ukrán étterem társtulajdonosaként. Az éttermek dolgozói szerint döbbenetes ami történt, nem tértek magukhoz péntek óta, nem akarják elhinni most sem, mi történt. Azt állítják, Sz. törvénytisztelő polgár, becsületes üzletember, nem érdemelt meg ilyen elbánást. A magyar hatóságok azonban nyilvánvalóan másként gondolták, még ha a hivatalos indoklás szerint sem követett el konkrét bűncselekményt az elfogott egykori diplomáciai alkalmazott: idegenrendészeti eljárás keretében utasították ki, vagyis a tartózkodási engedélyét vonták be az illegális hírszerzés gyanúja miatt.
Az ismerőseik szerint sem Sz.A., sem éttermei másik a Kanadában tulajdonosa nem foglalkozott politikával. A tulajdonostárs férje egy ukrajnai segítő alapítvány elnöke volt, akik rendszeresen szállítanak amerikai adományokból gyógyszert, különleges, katonai sebkötöző szereket, élelmiszert, és mentőautókat is Ukrajnába, állításuk szerint ennyi a kötődésük a háborúhoz. Az elfogott, majd kiutasított férfi családjának közeli ismerőse, egy ukrán jótékonysági szervezet kurátora, a beregszászi Kurták Szlobogyán Csilla szerint méltatlan, amit az étterem-tulajdonossal műveltek:
- Sz-t azonnal, még péntek éjjel kitoloncolták. Hiába élt több mint tíz éve Magyarországon a családjával, egy megrendezett színházi előadásban áldozták be. Ez se nem békepárti, ne nem jogállami intézkedés volt. Ráadásul Sz. irtózatos bajba kerülhet Ukrajnában, hiszen hadköteles, hiába tartózkodott huzamosabb ideje Magyarországon, számos katonai behívóra nem válaszolt.
A Blikk információi szerint sikerült kapcsolatba lépni Sz. A-val is, aki jelenleg Ukrajna Munkács városában tartózkodik, és úgy tűnik, hogy Németország felé veszi az irányt. Sz. A megköszönte a Blikk érdeklődését, de nem kívánt részletekbe bocsátkozni a történésekkel kapcsolatban. Munkatársai elmondása szerint reménykedik abban, hogy hamarosan visszatérhet Budapestre, ahol eddigi életét és karrierjét felépítette.