Ukrajna ismételten kísérletet tett arra, hogy súlyos csapást mérjen a Török Áramlat egyik kompresszorállomására - számolt be róla a PestiSrácok.

Ukrajna ismételten egy újabb támadást indított a Török Áramlat egyik kompresszorállomása ellen – értesült a PestiSrácok.hu 2025. március 1-jén.

Az ukrán hadsereg ismételten próbálta megütni a Török Áramlat gázvezeték egyik kompresszorállomását. Az Európai Bizottság nemrégiben kötelezettséget vállalt arra, hogy Ukrajna nem fogja támadni az Európai Unióba vezető infrastruktúrákat. Ennek kapcsán Szijjártó Péter sürgette a Bizottságot, hogy azonnal tisztázza, hogy továbbra is érvényesnek tekinti-e a vállalt garanciát!

Az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása alapján Kijev három drónnal próbálkozott a Krasznodari területen található Russzkaja kompresszorállomás elleni támadással, ám az orosz légvédelmi rendszer mindhárom eszközt sikeresen semlegesítette, még mielőtt elérhették volna a célpontot. A Török Áramlat gázvezetéken a gázszállítás zavartalanul folyik, és nem tapasztalható fennakadás. Érdekesség, hogy január közepén az orosz védelmi tárca hasonlóan arról számolt be, hogy Ukrajna egy újabb dróntámadást indított a Gaj-Kodzor faluban lévő Russzkaja kompresszorállomás ellen, szándékával, hogy megzavarja a Török Áramlaton keresztül Európába irányuló gázszállítást.

Az ukrán haderő kilenc drónt indított be, de mindegyiket az orosz légelhárítás sikeresen megsemmisítette. A törmelékek, amelyeket a drónok hagytak maguk után, csupán kisebb károkat okoztak az állomás épületében és berendezéseiben. Szombaton Szergej Lavrov orosz külügyminiszter telefonon értekezett Hakan Fidannal, a török diplomácia vezetőjével. Lavrov arra kérte Fidant, hogy Törökország gyakoroljon nyomást Kijevre, hogy a támadások megszüntetésére ösztönözzék őket. Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint Fidan ígéretet tett arra, hogy a szükséges intézkedéseket meg fogják tenni. A Török Áramlat két fő vezetékből áll: az egyik közvetlenül Oroszországból a Fekete-tengeren át Törökországba szállít, míg a másik a gázt Dél- és Délkelet-Európába, valamint Magyarországra juttatja el.

A gázvezetéket 2020 januárjában helyezték üzembe, tervezett kapacitása eléri az évi 31,5 milliárd köbmétert. Az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantása, illetve az Ukrajnán keresztüli gáztranzit január 1-jei leállítása után jelenleg ez az egyetlen zavartalan útvonala az európai piac orosz üzemanyaggal történő ellátásának. Február közepén Oroszország azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy hét drónnal támadta a Krasznodari területen található Kropotkinszkaja olajszivattyúállomást. A támadás miatt az állomást üzemen kívül helyezték, és a Tengiz-Novorosszijszk csővezetékrendszeren csökkentett üzemmódra álltak át az állomás megkerülésével.

Szijjártó Péter az ügy kapcsán az Európai Bizottsághoz fordult, hivatkozva arra, hogy a testület korábban kötelezettséget vállalt arra, hogy Ukrajna nem indít támadásokat az uniós infrastrukturális létesítmények ellen.

Nemrégiben telefonon értesített Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter, hogy az éjszaka során ukrán drónok indítottak támadást a Török Áramlat földgázvezetékhez tartozó, Russzkaja nevű kompresszorállomás ellen. Szerencsére az orosz légvédelem sikeresen semlegesítette a három érkező drónt.

A Török Áramlat gázvezeték kulcsszerepet játszik a magyar földgázellátás stabilitásában, így ha ez a vezeték működésképtelenné válna, az komoly fenyegetést jelentene az energiabiztonságunkra. Az energiabiztonság nem csupán technikai kérdés, hanem a szuverenitásunk alapvető eleme is, ezért bármilyen, ezt érintő támadás, a szuverenitásunk ellen irányuló támadásként kell számontartani.

Az Európai Bizottság a legutóbbi időszakban kötelezettséget vállalt arra, hogy Ukrajna nem fogja támadni az Európai Unió területére vezető infrastruktúrát. Ennek fényében arra kérjük a Bizottságot, hogy sürgősen tisztázza, milyen mértékben tartja be ezt az ígéretet!

írta közösségi oldalán a tárcavezető.

Forrás, fotó: MTI;

Persze, szívesen segítek! Írd meg, miről szeretnél hozzászólni, és megpróbálom egyedivé tenni a szöveget. Ha van konkrét téma vagy hangulat, amit szeretnél, az is hasznos lenne!

Kapcsolódó témákdróncsapásEurópai Bizottságorosz-ukrán háborúSzergej LavrovSzijjártó Péter

Related posts