Ukrajna reménykedhet a következő lengyel uniós elnökség nyújtotta lehetőségekben.

A lengyel miniszterelnök váratlan látogatást tett Lvivben, Kelet-Ukrajnában, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A megbeszélés során a lengyel vezető megerősítette, hogy Varsó elkötelezett amellett, hogy az elkövetkező fél évben aktívan támogassa Ukrajna EU- és NATO-csatlakozási törekvéseit.

Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, határozottan megerősítette Varsó elköteleződését Ukrajna támogatására, amely folytatja harcát az orosz invázióval szemben. Tusk kedden meglepetésszerű látogatást tett a kelet-ukrajnai Lviv városában, ahol személyesen találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel – adta hírül az Euronews.

Tusk megerősítette Zelenszkijnek, hogy Lengyelország megbízható partner Kijev számára. "Történelmünk egyaránt tele van bonyodalommal és szépséggel. Számos pozitív és negatív élményt éltünk meg együtt, de ez a két nemzet olyan közös történettel bír, amely a nehézségek ellenére is bizonyította, hogy képesek voltunk felismerni a sorsfordító eseményeket, amelyeket Oroszország inváziója hozott magával" - nyilatkozta Tusk a közös sajtótájékoztatón, amely a két vezető találkozóját követően zajlott.

„Lengyelország támogatása Ukrajna irányába, valamint Ukrajna kitartása valóban figyelemre méltó. Ez a kapcsolat a két nép között szoros köteléket teremtett” - emelte ki a miniszterelnök.

Tusk hangsúlyozta Zelenszkij előtt, hogy Varsó elkötelezetten áll Ukrajna mellett, és készséggel támogatja az ország védelmi rendszerének megerősítését. A lengyel miniszterelnök kifejtette, hogy Lengyelország elkötelezett abban, hogy segítsen Ukrajnának megvalósítani álmát, miszerint teljes jogú tagjává váljon az Európai Uniónak.

Lengyelország 2024. január 1-jétől hat hónapon át vezeti az Európai Unió soros elnökségét. Donald Tusk nyilatkozata szerint a lengyel elnökség célja, hogy támogassa Ukrajna csatlakozási szándékait. Tusk hangsúlyozta, hogy ez az időszak lehetőséget ad a csatlakozási tárgyalások gyorsítására és azok reális keretek közé helyezésére.

Azt is hangsúlyozta, hogy mindent el fognak követni annak érdekében, "hogy Ukrajna NATO-tagságának lehetősége fokozatosan valósággá váljon", ugyanakkor elismerte, hogy ez a folyamat időigényes lehet, és számos kihívással kell szembenézniük.

Tusk bejelentette, hogy a közeljövőben új határátkelőt nyitnak Ukrajnával, továbbá új katonai segélycsomaggal is támogatják Kijevet.

Zelenszkij háláját fejezte ki Lengyelországnak az Oroszországgal vívott közel hároméves háború alatt nyújtott támogatásáért. Az ukrán elnök azt is kifejezte, hogy országa nagyra értékeli Varsó ígéretét a NATO-tagság kilátásainak megkönnyítésére.

"Hálás vagyok Lengyelországnak, amiért támogatja azon törekvésünket, hogy teljes jogú NATO-taggá váljunk, hogy minél hamarabb meghívást kapjunk a szövetségbe. Lengyelország megérti, mennyire fontos, hogy Európa ezen a részén valóban garantált legyen a biztonság, és ne legyen geopolitikai bizonytalanság" - mondta Zelenszkij a páros találkozóját követő közös sajtótájékoztatón.

Volodimir Zelenszkij kijelentette: "Oroszország megbízhatósága kétséges. Putyinban bízni? Semmiképpen! Ők nemcsak harcolnak ellenünk, hanem ártanak is. Vajon Putyin utódjában találhatunk-e biztonságot? Őszintén kétlem. De a menekülés lehetősége nem áll fenn. Ukrajnában élünk, és hosszú határvonalat osztunk meg. Ezért Ukrajnának rendkívül elszántan kell küzdenie a háborúból való kilábalásért."

Tusk december 10-én kifejezte, hogy hazája kész béketárgyalásokba lépni az ukrajnai konfliktus lezárása érdekében, amint átveszik az EU soros elnökségét. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ukrajnának nincs oka kompromisszumokat kötni Oroszországgal, amennyiben a tárgyalásokra sor kerülne.

Tusk korábbi észrevételeire válaszul Zelenszkij kiemelte, hogy a tartós béke megteremtése sokkal lényegesebb, mint csupán az ellenségeskedések átmeneti felfüggesztése. E cél eléréséhez elengedhetetlen az összes partner egységes fellépése, valamint egy erős, közös álláspont és osztott értékek kialakítása.

Related posts