Egy új javaslat értelmében jelentős pénzbírságot szabnának ki a hazugságra és rágalmazásra vetemedő politikai szereplőkre ebben az országban.

A jövőben jelentős pénzbírságra számíthat az a cseh politikai szereplő, aki választási kampányában támadó jelleggel beszél ellenfeleiről, más politikai pártokról vagy politikusokról, továbbá nyilvánvaló hamis állításokat terjeszt róluk - olvasható a Právo című független cseh napilap pénteki számában.
A büntetési tételeket a választási kampányról szóló új törvényjavaslat tartalmazza, amelyet a belügyminisztérium terjesztett a képviselőház elé.
A parlament alsóházában már zöld lámpát kapott a törvénytervezet első olvasat során, így...
Ha a képviselők a harmadik olvasat során véglegesen jóváhagyják, akkor 2026 januárjától már hatályba is lép a jogszabály.
A javaslat tehát nem érinti az idén ősszel esedékes képviselőházi választásokat - tájékoztatott az MTI-re hivatkozva a cikk.
"Az érintett jogszabály a választási kampány alapelveit fekteti le, hangsúlyozva, hogy a kampány folyamatának tisztességesnek és becsületesnek kell lennie. Különösen lényeges, hogy a jelöltekkel és a versenyben részt vevő pártokkal kapcsolatban nem szabad hamis információkat terjeszteni" - nyilatkozta Ondrej Krátoska, a belügyminisztérium szóvivője a Právónak.
- tette hozzá a szóvivő.
A törvény betartását a politikai pártok gazdálkodásának ellenőrzésére kijelölt hivatal fogja nyomon követni, amely a beadványok alapján végzi feladatait. Az egyes cselekedetek esetében az elévülési idő három évben került meghatározásra. A törvényjavaslat értelmében...
A büntetések legmagasabb összege kétmillió korona, ami körülbelül 33 millió forintnak felel meg.
Frantisek Sivera, a hivatal elnöke szerint nem várható, hogy a beadványokról - hacsak a tényállás nem lesz teljesen egyértelmű - a hivatalnokok még a kampány során dönteni tudnának, a bizonyítékok beszerzése és kiértékelése miatt elhúzódó ügyekre kell számítani.
Radek Vondrácek, az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom alelnöke, a képviselőház alkotmányjogi bizottságának elnöke nyilvánosan bírálta a törvényjavaslatot.
- vélte, a belügyminisztériumnak címezve szavait a politikus, aki az elmúlt választási időszakban az alsóház elnöki tisztségét is betöltötte. A belügyminisztérium a Právónak küldött reagálásában elismerte: nem minden valótlan állítás lesz szabálysértés, sok függ majd attól, milyen kontextusban és milyen körülmények között hangzott el egy vitatható nyilatkozat.
A hivatal közölte, hogy ha a törvényjavaslat életbe lép, legalább tíz új alkalmazottat, szakembert kell felvennie, akik foglalkozni fognak a beadványokkal.