Tengeri kikötő Magyarország szívében: jelentős bejelentés látott napvilágot!

Megkezdődött a trieszti magyar kikötő építése, a kormányt a gazdasági racionalitás vezette, amikor 2018-ban a beruházás mellett döntött - mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára csütörtökön az építkezés bejárásáról az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában.

A magyar állam birtokában lévő észak-olasz területen egy impozáns partfalszakasz kialakítása veszi kezdetét, amelyhez 50 ezer köbméternyi anyagot használnak fel a feltöltéshez. Ezzel elindul a magyar kikötő építése, amely...

A tervek alapján 2028-ra várhatóan teljes kapacitással fog üzemelni.

és kiszolgálja a magyar áruexportot - mondta.

A tervek szerint az első fázisban egy 250 méteres partfalszakasz kialakítása kezdődik, amely körülbelül 50 ezer négyzetméternyi vízi területet ölel fel. Ezt követően a projekt folytatásaként további 400 méterrel bővítik a partszakaszt, így Magyarország összesen 650 méteres tengerparttal gazdagodik az Adrián. A fejlesztési terület 30 hektáros kiterjedése lehetőséget nyújt egy jelentős logisztikai központ felépítésére, ahol a tengeri műveletekhez szükséges létesítményeket is megvalósítják.

Magyar Levente beszámolt arról is, hogy jelentős tárgyalásokat folytatott az olasz kormány képviselőivel, beleértve Edoardo Rixi infrastruktúráért és közlekedésért felelős miniszterhelyettest. Rixi folyamatosan támogatta a kikötő létesítésének folyamatát, és elkötelezett abban, hogy segítse a magyar exportőrök és cégek hatékonyabb érvényesülését a globális piacon néhány éven belül.

A KKM államtitkára kiemelte, hogy Magyarország évente körülbelül 60 ezer milliárd forint értékben bocsát ki fizikai termékeket a nemzetközi piacra, és az exportált árucikkek jelentős része tengeren keresztül hagyja el Európát.

Ha nincs az országnak saját tengeri kijárata, saját tengeri kikötői kapacitása, akkor mindig másoknak lesz kiszolgáltatva. Ezt az állapotot szeretnék megváltoztatni, hiszen Magyarországnak a világ 34. legnagyobb exportőreként rendelkeznie kell olyan csatornákkal, amelyekkel a leghatékonyabban tud a globális ellátási láncokba bekapcsolódni, munkahelyeket tud teremteni, hatékonyabbá teszi a magyar exportot, segíti a magyar cégek működését - mondta Magyar Levente.

Felidézte, hogy Magyarország a első világháború következtében elveszítette tengeri jelenlétét. 1918 végén a délszláv erők bevonultak Fiumébe (Rijeka), és azóta az ország nem rendelkezik tengeri kijárattal. Most azonban ez a helyzet meg fog változni - tette hozzá.

Related posts