Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a magyar energiabiztonság megteremtéséhez elengedhetetlen a türk államokkal való szorosabb együttműködés. Az együttműködés nemcsak gazdasági, hanem stratégiai szempontból is kulcsfontosságú, hiszen a regionális energiael

A tárcavezető a Türk Államok Szervezetének budapesti csúcstalálkozója előtt hangsúlyozta, hogy az utóbbi évek válságai világosan rávilágítottak arra: Magyarország számára elengedhetetlen a biztonságos energiaellátás biztosítása, amely csakis a türk államokkal való együttműködés révén válhat valóra. Szavai szerint mindez megerősíti a kormány külpolitikai stratégiájának helyességét, amely a türk országokkal való szorosabb kapcsolatok kiépítésére összpontosít.

A fúrások sikeres befejezésével Kazahsztánban a Mol kőolaj- és földgázmezőjén megkezdődött a kitermelés. Emellett Üzbegisztán és Kirgizisztán is belefogott egy ambiciózus nukleárisenergia-programba, amely során magyar technológiai megoldásokat kívánnak alkalmazni. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy e fejlemények révén a magyar-türk együttműködés rendkívül jelentős hozzáadott értéket képvisel hazánk energiaellátásának biztonságában.

- folytatta. Ezt követően megemlítette, hogy a türk államokkal való együttműködés új kapukat nyithat meg számukra a magyar energiaellátás biztonságának fenntartása érdekében. Hangsúlyozta, hogy e partnerség révén képesek lesznek megóvni a rezsicsökkentés eddigi eredményeit, valamint elkerülni, hogy a magyar családoknak a jelenlegi energiaköltségek kétszeresét kelljen megfizetniük Brüsszel döntései miatt.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy tizenegy-tizenkét évvel ezelőtt a magyar kormány türk országokkal való kapcsolatépítése miatt gúny tárgyává vált Európában. Mostanra azonban a helyzet drámaian megváltozott: az európai vezetők sorra keresik fel a térséget, és az együttműködés lehetőségei iránti érdeklődésük egyre inkább felerősödik.

- fogalmazott. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy a Türk Államok Szervezete most először tart csúcstalálkozót Európában, ráadásul egy olyan országban, amely megfigyelői státusszal rendelkezik. A külügyminiszter kifejtette, hogy ha tizenvalahány évvel ezelőtt engedtek volna a külső nyomásnak, és nem kezdtünk volna el együttműködni, akkor számos lehetőséget szalasztottunk volna el, amelyek hozzájárultak volna gazdaságunk fejlődéséhez. Ma, sajnos, a brüsszeli támadások következtében nem lenne biztosítható az ország energiaellátásának stabilitása.

A hírek összefoglalása szerint... (MTI)

Related posts