Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország, ha a körülmények úgy kívánják, meg fogja vétózni az EU által a grúziai tisztviselők ellen tervezett szankciókat.

A tárcavezető megerősítette Grúzia európai uniós integrációs ambícióinak támogatását, hangsúlyozva, hogy Budapest minden lehetséges módon hozzájárul a folyamat felgyorsításához. Ezzel szemben Brüsszel hozzáállása úgy tűnik, inkább távolságot teremt az országgal.

Az Európai Unió a grúziai belügyminiszter és két rendőrségi vezető szankcionálását tervezi, ám a magyar kormány ezt a javaslatot abszurdnak és megalapozatlannak tartja. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi budapesti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy ha szükséges, Magyarország meg fogja vétózni a javaslatot.

A minisztérium hivatalos tájékoztatása szerint a tárca vezetője és grúz kollégája, Maka Bocsorisvili közösen tartott sajtóértekezletük során hangsúlyozták, hogy a grúz politikus első külföldi látogatása Magyarországra esett. E különleges esemény különösen figyelemre méltó, hiszen éppen olyan időszakban zajlik, amikor mindkét ország számára kiemelten fontos a szuverenitásuk védelme a jelenlegi, rendkívül komplex biztonsági helyzet fényében.

Hangsúlyozta, hogy Magyarország és Grúzia is olyan kormányzatok alatt áll, amelyek határozottan patrióta irányvonalat képviselnek. Ezzel szemben a liberális mainstream súlyos ideológiai és politikai támadásokat indított e kormányok ellen.

Az EU Bírósága felgyorsított eljárás keretében hozhat döntést a szuverenitásvédelmi törvénnyel kapcsolatban.

Ezzel összefüggésben a grúziai kormánypárt legutóbbi választási győzelmét méltatta, hangsúlyozva, hogy a dél-kaukázusi nemzet népe egyértelműen kifejezte szándékait.

"Békepárti, családpárti, patrióta, konzervatív kormányt választottak, és ahogy az lenni szokott ilyenkor, a liberális mainstream ki is akadt ezen rendesen.

A liberális mainstream gyakran így viszonyul a politikai eseményekhez: amint egy konzervatív vagy patrióta párt kerül hatalomra, azonnal kétségbe vonják a politikai rendszer demokratikus jellegét. Ezzel szemben, ha egy liberális párt nyeri a választásokat, akkor lelkesen ünneplik a demokrácia nagyszerű uralmát.

- felelte.

A véleménye szerint Grúziában is hasonló a helyzet: ha az ellenzék győzelmet aratott volna, Brüsszel valószínűleg tele lenne azzal, hogy a demokrácia soha nem volt még ilyen virágzó állapotban. Ezzel szemben a jelenlegi helyzetben úgy tűnik, hogy az emberek akaratát próbálják figyelmen kívül hagyni, és kétségbe vonják a választási eredményeket.

"Ez a liberális mainstream egy rendkívül elutasító, átlátszó és mostanra már unalmas játszmája, amelyet mi határozottan elutasítunk" - fogalmazott meg.

Szijjártó Péter ismételten támogatásáról biztosította Grúzia európai uniós integrációs törekvéseit, és aláhúzta, hogy Budapest minden segítséget megad a folyamat felgyorsításához, míg Brüsszel hozzáállása inkább csak elidegeníti az országot.

Sérelmezte azt is, hogy a szavai szerint nagyon kártékony dolgokat művelő Európai Parlament nemrég határozatot fogadott el Grúzia kapcsán, és ebben "megalázó módon beszél egy komplett nemzetről". "Mi ezt visszautasítjuk (...) Az Európai Parlamentnek egy háborúpárti, liberális, baloldali többsége van, amely folyamatosan támadólag lép fel azokkal szemben, akik nyíltan beszélnek a békéről" - mondta.

Emellett megemlítette, hogy az utóbbi időszakban "teljesen abszurd" javaslat érkezett Brüsszelből, amely szerint szankciók alá vonnák a grúziai belügyminisztert és két rendőrségi vezetőt is.

Elítélte az EU a grúziai hatósági erőszakot a tüntetőkkel és az újságírókkal szemben

Ez abszolút elfogadhatatlan és felkavaró, semmilyen érv nem támasztja alá. Magyarország határozottan elutasítja, hogy georgiai kormánytisztviselőket szankciós listára tegyenek. Amennyiben ilyen javaslat merülne fel, garantálom, hogy azt vétózni fogjuk, ebben mindenki biztos lehet.

- figyelmeztetett, mint aki a sötét felhők mögött rejlő viharra hívja fel a figyelmet.

A miniszter ezt követően arra biztatta a grúziaiakat, hogy továbbra is álljanak ki saját magukért, illetve a nemzetük szuverenitása mellett. "A mi elmúlt 14-15 éves tapasztalatunk azt mutatja, hogy mindig azt kell nézni, hogy mit akarnak az emberek, és nem azt, hogy mit akarnak kívülről, különböző hatalmi központokból ránk erőltetni" - felelte.

Végül pedig érintette a kétoldalú kapcsolatokat is, s üdvözölte, hogy jól halad a stratégiai partnerségről két évvel ezelőtt megkötött megállapodás végrehajtása.

A magyar-grúz kereskedelmi forgalom idén 34 százalékkal bővült, a Wizz Air továbbra is piacvezető a dél-kaukázusi ország légiközlekedésében, folyamatosan nő a hazai gyógyszerexport, évente nyolcvan georgiai diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken, és folyik a közös munka a zöld energia közép-európai importjának lehetővé tételén - sorolta.

Több ezer tüntető gyűlt össze a grúz parlament előtt, ahol a közelmúltban börtönbüntetésre ítéltek egy ellenzéki vezetőt, míg egy másik politikai aktivistát előzetes letartóztatásba helyeztek. Érdekes módon Orbán Viktor először az oroszpárti Grúz Álomnak küldött gratulációt október 26-án, mielőtt a vasárnapi választási győzelem miatt a magyar kisebbséget képviselő RMDSZ-nek is elismerését fejezte volna ki.

Related posts