Szijjártó Péter a Ria Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy az Egyesült Államok kormányzata politikai megtorlást indított hazánk ellen.

Szijjártó Péter az orosz RIA Novosztyinak adott interjújában élesen bírálta a nyugati politikát, miközben újabb tényeket tárt fel Magyarország geopolitikai stratégiájáról. Az interjú középpontjában az ukrajnai háború, az amerikai szankciós politika és az energiabiztonság kérdései álltak.
A magyar külügyminiszter egyrészt elmondta, hogy Donald Trump újraválasztása esetén jelentősen nőne a békekötés esélye Ukrajna és Oroszország között.
Trump hivatalba lépése új lehetőségeket nyithat a béke irányába, talán soha nem látott mértékben. Ugyanakkor aggasztó, hogy a demokrata adminisztráció és a háborúpárti nyugati vezetők esetleg olyan lépéseket tesznek január 20-a előtt, amelyek hátráltathatják vagy akár megakadályozhatják a gyors békefolyamatot.
- fogalmazott. Szijjártó Péter szerint a nagy hatótávolságú rakéták oroszországi bevetésére vonatkozó engedélyek és az ukrán sorkatonaság alsó korhatárának csökkentése olyan lépések, amelyek felesleges eszkalációhoz vezethetnek.
A magyar kormány korábban is felajánlotta, hogy szívesen házigazdája lenne az orosz-ukrán béketárgyalásoknak, ám eddig nem érkezett pozitív visszajelzés - tette hozzá a külügyminiszter.
Ez az ajánlat máig érvényben van, ha valaki élni szeretne vele, bármikor megteheti
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az európai békefenntartók ukrajnai bevetésének kérdése kizárólag a tűzszünet megvalósítása után nyerhet jelentőséget. "Először is a tűzszünetre van szükség, azt követően a béketárgyalásokra, és csupán ezek után lehet érdemi véleményt formálni a békefenntartó missziókról" - fogalmazott.
Az interjú egyik kulcsfontosságú témája az amerikai szankciók következményei voltak. Az Egyesült Államok nemrégiben megfosztotta Magyarországot a Gazprombankkal kapcsolatos tranzakciókra vonatkozó mentességtől, amely korábban lehetővé tette a paksi atomerőmű bővítésének pénzügyi támogatását.
Ez egy politikai megtorlás.
- fogalmazott Szijjártó. Szerinte a döntés szándékosan veszélyezteti Közép- és Délkelet-Európa energiabiztonságát, és célja, hogy gyengítse Magyarország Oroszországgal folytatott energetikai kapcsolatait. "Nem tudják elfogadni, hogy Magyarország szuverén, patrióta politikát folytat, amely szembemegy a liberális fősodorral" - hangsúlyozta a miniszter.
Végül Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország elsődlegesen saját nemzeti érdekeit tartja szem előtt. Ahelyett, hogy tovább növelné a konfliktusokat, a béke és a stabilitás megteremtésére összpontosít. Ezzel párhuzamosan a kormány egyik legfontosabb feladatának tekinti az energiabiztonság garantálását és a gazdasági stabilitás fenntartását, még a rendkívül kedvezőtlen geopolitikai körülmények között is – tette hozzá.