Szemereyné Pataki Klaudia minden felmerülő kérdésre alapos és részletes válaszokat adott az egyetemi ügyekkel kapcsolatban.

A közgyűlés kezdetén Szemereyné Pataki Klaudia egy különteremben várta azokat, akik kérdéseiket szerették volna feltenni a Neumann János Egyetemért Alapítvány körüli helyzettel kapcsolatban. A polgármester világos és részletes válaszokat adott, alaposan ismertetve az ügy hátterét, miközben helyre tette a felmerült vádakat és a félrevezető információkat is. A cikk végén pedig lehetőség nyílik a beszélgetés teljes videós felvételének megtekintésére.
Paprikás hangulatban érkeztek a baloldali Szövetség a Hírös Városért Egyesület tagjai és szimpatizánsai a mai közgyűlésre. Megelőzendő a zavargásokat Szemereyné Pataki Klaudia felajánlotta, hogy a Kada Elek teremben minden kérdésre válaszol. A polgármester a felvetések kapcsán részletesen válaszolt mind a sajtónak, mind pedig az ott megjelent baloldali képviselőknek és az őket pártolóknak is. Egyikük azt mondta, hogy egy független könyvvizsgáló cégnek kellene átvizsgálnia a dokumentumokat. A város vezetője elmondta, hogy éppen ez zajlik, az Állami Számvevőszék és a hatóság részéről is. A dokumentumokat bekérték, amelyek nyilvánosak, elérhetőek. Szemereyné Pataki Klaudia leszögezte, hogy minden jogszabály szerint történt, és mégis azzal vádolják, hogy lopás történt. Pedig az ÁSZ jelentésében leírja, hogy a vagyon megvan, a vagyonvesztést csupán feltételezi.
A polgármester válaszaiban kifejtette, hogy a befektetés ötlete 2021-ben fogant. Az akkori európai uniós jogszabályi keretek sajnos nem tették lehetővé, hogy az alapítványok állampapírokba fektessék el a tőkéjüket.
A Big Four nemzetközi tanácsadó iroda készítette el a pénzügyi befektetéssel kapcsolatos szakvéleményt, amely alapján Szemereyné Pataki Klaudia elmondta, hogy a felügyelőbizottság részéről felmerültek kérdések, valamint további biztosítékokat kértek a fedezetre vonatkozóan. Az OPTIMA és a PADMA vállalta, hogy vagyonával biztosítja a visszafizetést, így a befektetés megbízhatónak bizonyult. Klaudia hangsúlyozta, hogy elutasítja az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentését, és továbbra is úgy véli, hogy ez a befektetés helyes döntés volt. Az évek során befolyt kamatok, amelyek már milliárdos nagyságrendre rúgnak, jelentősen hozzájárultak az egyetem költségvetéséhez, lehetővé téve doktori iskolák, új szakok és mesterképzések indítását, valamint a külföldi hallgatók arányának növelését. A három kar hallgatói létszáma megduplázódott, és megkezdődött a CAMPUS II. építése is. Ezen fejlesztések kizárólag az egyetem költségvetéséből nem valósulhattak volna meg. A polgármester kiemelte, hogy saját vagyonával is felelősséget vállal az alapítvány működéséért, ami kötelező. Szemereyné továbbá hangsúlyozta, hogy az ÁSZ elnökét kellene megkérdezni a büntetőfeljelentés okairól, hiszen a nyomozóhatóság eddig nem kereste őt.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a pénzeszközöket eddig is infrastruktúra-fejlesztésre használták fel. A CAMPUS területén zajló munkálatok csúszása a folyamatban lévő vizsgálatokra vezethető vissza, amelyek miatt a projektet jelenleg felfüggesztették.
Bodrozsán Alexandra, a baloldali Szövetség a Hírös Városért Egyesület önkormányzati képviselője többek között azt kérdezte meg a polgármestertől, hogy miért tiltja le a közösségi oldalán a hozzászólási lehetőséget. Szemereyné Pataki Klaudia elmondta, hogy olyan kommentcunami érkezett a Facebookra, amelyben őt és a családját sértegették. A városvezető azt is hangsúlyozta, hogy a Szövetség a Hírös Városért Egyesület által április 2-ra szervezett tüntetésen résztvevők közül többen a háza elé vonultak, amikor ő egyedül volt otthon a 6 éves kislányával. A polgármester elmesélte, hogy kiment az utcára hozzájuk és megkérdezte, hogy elmenjen-e otthonról, mire számítson, egyedül van a kicsi lányával.
Szemereyné emlékeztetett arra, hogy egy évtizeddel ezelőtt az RTL Klub váratlanul megkereste őket, és a riporter egy fiatal, akkor mindössze 14 éves lányának adta át a mikrofont, amikor ajtót nyitott. Azóta a lány minden alkalommal remegni kezd, amikor csengetnek a kapun, és inkább az édesanyját kéri meg, hogy ő nyissa ki az ajtót. "Ez a nyilvánosság ára, ez az önök szerepe." - mondta a polgármester, miközben többször is a helyszínen lévő RTL Klub felé nézett. A baloldali képviselők, Bodrozsán Alexandrának és Király Józsefnek címezve pedig hangsúlyozta, hogy a városban hangulatkeltés folyik, embereket vádolnak, és félinformációkat terjesztenek. Rámutatott, hogy amikor ezek a politikai szereplők ellátogattak az irodájába, bevallották, hogy nem olvasták el az ÁSZ jelentését kiegészítő, a kuratórium által nyilvánosan közzétett választ, pedig abban minden lényeges információ megtalálható.
Még pénzügyi bizottság elnökeként egy komoly döntés előtt álltunk: meg kellett fontolnunk, hogy merjünk-e 7 milliárd forintot a város saját forrásaiból elkölteni 441 hektár megvásárlására, anélkül, hogy bármilyen aláírt szerződésünk lett volna. Végül vállaltuk a kockázatot, és azóta nyilvánvalóvá vált, hogy ez a lépés helyes volt. A város fejlődése és prosperitása egyértelműen mutatja, hogy Kecskemét messze megelőzte az összes vidéki mezővárost. Egy másik kihívás az egyetem megvalósítása volt, hiszen sokan kételkedtek abban, hogy szükség van egyetemre a városban. "Meg kellett találnom a bátorságot, és teljes szívből hittem, hogy Kecskeméten egyetem fog épülni!" - emlékezett vissza a polgármester. Kiemelte, hogy tíz évvel ezelőtt többen demonstráltak a háza előtt, és a "Hol a pénz?" feliratú plakátok is megjelentek. Ennek ellenére 2019-ben megnyitottuk Magyarország legmodernebb és legpatinásabb campus épületét, ami azóta is a város büszkesége.
Felhozták a kérdezők a pedagógusképző sorsát is, melynek kapcsán a polgármester elmondta, hogy a parlament szavazta meg, hogy a Károli Gáspár Református Egyetem kapja meg a kart és az épületet, ebbe nem volt beleszólása.
A kérdezők többsége sajnos téves információkkal rendelkezett a témában. Például felmerült az a kérdés, hogy miért ülnek kizárólag fideszes politikai képviselők a kuratóriumban és a felügyelőbizottságban. Az igazság azonban az, hogy ez a megállapítás teljesen téves. A kuratórium tagjai között olyan cégvezetők találhatóak, akik jelentős szerepet játszanak Kecskemét gazdaságában, és egyben az egyetem duális partnerei is. A kuratóriumban csupán egy fideszes politikus, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglal helyet, míg a felügyelőbizottságban is mindössze egy fideszes tag van, Szemereyné Pataki Klaudia. A többi tag pedig nem kötődik semmilyen politikai párthoz.