Dióból már nettó importőrökké váltunk – szégyenletes helyzet a mezőgazdaságunkban! - Mezőhír

Az Európai Unió területén az utóbbi években sajnos gyakran csalódást okozott a diótermés, és Magyarország is megérezte ezt a tendenciát. Az elmúlt két év annyira gyenge termést hozott, hogy már héjas dióból is nettó importőrökké váltunk, ami valódi szégyenfolt a hazai mezőgazdaság számára. Ezzel szemben Moldova büszkén képviseli magát a világ tíz legnagyobb diótermelő és -exportáló országának élvonalában, és ügyesen kihasználja az EU-ban megnyíló piaci lehetőségeket.
Az Európai Unió diótermelése jelentős csökkenést mutat, hiszen 2024-ben a termelés 150 ezer tonnára csökkent, ami 7%-os visszaesést jelent. Romániában a diótermés 3%-kal, 58 ezer tonnára esett, míg Franciaországban a csökkenés még drámaibb: itt 12%-os visszaesést tapasztaltak, így a termelés 35 ezer tonnára zsugorodott. Ezekkel a trendekkel párhuzamosan az EU külkereskedelmi mérlege is kedvezőtlen irányba fordult, hiszen a dióbélimport 34%-kal, 115,3 ezer tonnára nőtt 2024 első tizenegy hónapjában, amelynek jelentős része, több mint fele, az Egyesült Államokból érkezett. A héjas dió importja szintén növekedett, 45%-kal emelkedve, a főbb beszállítók között az USA, Chile és Argentína találhatóak. Emellett Ukrajnából az utóbbi években 15-20 ezer tonna dió érkezik az unióba, javarészt tisztított formában - számol be róla a TradeMagazine.
Magyarország dióbél-ellátása már hosszú ideje a külföldi importtól függ. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2024 januárja és novembere között 1168 tonna dióbél érkezett külföldről, míg a hazai export mindössze 207 tonnát tett ki. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) hangsúlyozza, hogy a dióbél betakarítását követően a Budapesti Nagybani Piacon a külföldi termékek olcsóbb alternatívát kínáltak a hazai kínálathoz képest.
A héjas dióval kapcsolatban eddig mindig nettó exportőrökként voltunk jelen a piacon, azonban a legutóbbi trendvonal aggasztó csökkenést mutatott a kivitelünkben. A tavalyi betakarítás után a héjas dió importja drámaian megnőtt, 8,7 tonnáról 182 tonnára, míg a kivitel 84,8 tonnára csökkent, ami 66%-os visszaesést jelent. Ezáltal most először váltunk nettó importőrré ebben a szegmensben.
Magyarország mezőgazdasági helyzete egyre aggasztóbbá válik: a termőterületek kiterjedése csökken, miközben a hozamok is folyamatosan romlanak. Jelenleg 9,7 ezer hektárról csupán 6-7 ezer tonna termést tudunk betakarítani, ám 2023-ban már mindössze 5,5 ezer tonna diót sikerült összegyűjteni. A következő év termését is hátrányosan érintette a májusi csapadék, a nyári aszály és a különféle növényi betegségek. A becslések alapján tavaly sem számíthatunk kedvezőbb eredményekre, mint amilyeneket a 2023-as év hozott.
Ukrajna exportkapacitásának csökkenése tavaly 10%-ra rúgott, ami komoly kihívások elé állította az ország gazdaságát. Moldova, amely eddig az ukrán behozatal körülbelül harmadát-negyedét tudta teljesíteni az Európai Unió piacon, azonban ígéretes fejlődés előtt áll. Jelenleg Moldovában több mint 23 ezer hektáron találhatók dióültetvények, és a kormány tervei szerint 2030-ig ezt a területet további 3900 hektárral kívánják bővíteni. A feldolgozóipar modernizálása is napirenden van, miközben új nemzetközi piacok felé nyitnak, ami kedvező kilátásokat teremt az ország mezőgazdasági szektorának jövője szempontjából.
2023 során a nemzetközi piacon több mint 7500 tonna pucolt dió talált gazdára, míg héjában 1500 tonna diót értékesítettek, amely szinte kizárólag Franciaországban végzett. A dióbélből körülbelül 1200 tonna érkezett ide, de a pucolt diótermékek legnagyobb felvevőpiaca Németország volt, ahol 1500 tonnát vásároltak. Románia a moldáv dióbél harmadik legnagyobb importőreként 1000 tonnát szerzett be. Törökország 700 tonnával, míg Ausztria 500 tonnával került fel a vásárlói listára. Jelenleg is ezek az uniós tagállamok dominálják Moldova dióvásárlását.