Szedni vagy nem szedni? Íme a 10 legfontosabb vitamin, amelyek elengedhetetlenek az egészséged megőrzéséhez | szmo.hu

A teafilterekben található mikroműanyagok komoly egészségügyi aggályokat vetnek fel: a szakemberek szerint ezek növelhetik a rákos megbetegedések és a meddőség kockázatát. Érdemes inkább a laza teákat választani.

A teafilterekben lévő mikroműanyagok egy sor súlyos betegséghez, termékenységi problémákhoz és a rák kialakulásának többszörös kockázatához vezethetnek - figyelmeztettek a szakértők a Daily Mail szerint.

A mikroműanyagok, amelyek a mindennapi használati tárgyainkban, például az ételtartókban és serpenyőkben is ott lapulnak, könnyedén átjuthatnak az ételeinkbe és italainkba, sőt még a levegőbe is, amit belélegzünk. Ezáltal gyakorlatilag műanyagot fogyasztunk el, ami korántsem ígér életbiztosítást.

Legutóbb a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem szakértői állapították meg, hogy a levegőben lévő mikroszkopikus műanyag részecskék okolhatók a vastagbélrákban szenvedő fiatalok számának növekedéséért.

A kutatók 3000 tanulmány adatait tekintették át, és megállapították, hogy belélegzés után a tüdőn keresztül a vérbe juthatnak, és idővel felhalmozódhatnak a szervekben.

Egy 2022-es kínai tanulmány megállapította, hogy a mikroműanyagoknak krónikusan kitett laboratóriumi egerek figyelemreméltó vastagbélkárosodást szenvedtek, például károsodott a vastagbél fala.

Egy másik, ebben az évben publikált kutatás arra utal, hogy a mikroműanyagoknak való kitettség következtében a vastagbél kevesebb nyákot állít elő, amely normál esetben védőréteget képezne a bélfalon.

Eközben egy következő, az év elején közzétett kutatás szerint

A Life Sciences folyóiratban októberben közzétett tudományos áttekintés egyre több szakember aggodalmát foglalta össze:

A szakértők megdöbbenését váltották ki a mikroműanyagok és a reproduktív egészség közötti lehetséges összefüggések. Júniusban a tudósok figyelmeztettek arra, hogy felfedeztek apró műanyag részecskéket a férfiak spermájában, ami komoly aggodalmakat keltett.

A műanyag egy különleges fajtája, amelyet elsősorban vízvezetékekben alkalmaznak, és a kutatások szerint a műanyag hatásainak kitett spermiumok mozgékonysága csökken, ami negatívan befolyásolja a petesejtek megtermékenyítésének esélyeit. A globálisan megfigyelt termékenységi ráták csökkenése pedig összefüggésbe hozható a mikroműanyagok jelenlétével.

Kísérleteik során a csapat azt találta, hogy ezeknek a mikroműanyagoknak a nagy részét a nyálkatermelő bélsejtek veszik fel, egyesek pedig még a sejtmagba is bejuthatnak.

Korábbi kutatások azt mutatják, hogy az élelmiszerek csomagolása a mikroműanyagok egyik legfőbb forrása, és bizonyos teafilterek sem mentesek ettől a problémától. Bár az organikus, teljesen műanyagmentes teafilterek használata minimális kockázatot jelent, a legújabb tanulmány rámutat arra, hogy a népszerű, kedvező árú filteres teák gyakran műanyagot tartalmaznak.

A Chemosphere-ben megjelent új tanulmányukban a csapat

Az első típusú teafilter, amelyet a kutatók használtak, egy nejlon verzió volt, amelyet az Amazon online piacteréről rendeltek meg. Ezt követően egy másik, polipropilénből készült teafiltert szereztek be az AliExpress kínálatából. Végül, a harmadik típusú filtert egy helyi szupermarketben vásárolták meg, de ennek a szűrőanyaga ismeretlen polimerekből készült. A kutatás során mindegyik teafilterhez 300 ml teát készítettek egy 1 literes főzőpohárban, amely 600 ml forró vizet tartalmazott, a hőmérséklet pedig 95 °C-ra volt beállítva.

A polipropilénből készült teafilterek bizonyultak a legkedvezőtlenebb választásnak, mivel milliliterenként körülbelül 1,2 milliárd mikroszkopikus részecskét engedtek szabadon, amelyek átlagos mérete 136,7 nanométer volt.

Eközben a nylon teafilterek 8,18 millió részecskét bocsátottak ki milliliterenként, átlagos méretük pedig 13,8,4 nanométer. Ezután a kutatók megfestették a mikroműanyagokat, mielőtt különböző típusú emberi bélsejtekhez juttatták volna őket.

A nyálkatermelő bélsejtekben volt a legnagyobb a műanyagfelvétel. Az embereket élelmiszerek, ivóvíz és a levegő fogyasztása révén érhetik a műanyag részecskék.

Az emberi expozíció szintje, a toxikus hatást kiváltó koncentrációk és a mögöttes mechanizmusok, amelyek révén a mikroműanyagok károkat okoznak, azonban

Maria Westerbos, a Plastic Health Council társalapítója az új eredmények kapcsán kifejtette, hogy a tudósok végre fényt derítenek a mikroműanyagok egészségügyi hatásaira. Szerinte a műanyagszennyezés hatalmas méreteket ölt, és sokkal veszélyesebb az emberi egészségre, mint ahogyan azt sokan elsőre gondolnák. Westerbos hangsúlyozza, hogy a politikai döntéshozók még mindig a petrolkémiai ipar érdekeit szolgálják, ami megnehezíti a változást. Ahogy ő fogalmaz:

Related posts