SONLINE - Csalások a Bookingon: Íme, hogyan óvhatja meg magát a csalók csapdáitól!

Adathalászok közel 177 millió forintot csaltak el a magyar felhasználóktól egy népszerű szálláskereső platform, a Booking.com segítségével. A gyanútlan szálláskeresők pénzét egy álcázott adathalász link révén szerezték meg. A csalók nem közvetlenül a weboldalt támadták meg, hanem a szállásadók nevében küldtek megtévesztő e-maileket, így csalták ki az áldozatok pénzét.

A kapott üzenetben egy link szerepelt, amely egy szállásközvetítő oldalra hasonlító felületre irányított. Az oldal célja az volt, hogy információ-ellenőrzésre kérje a gyanútlan felhasználókat, ezáltal ellopva a kártyaadatokat és a foglalás összegét. Kormos Attila, kaposvári informatikai szakember, figyelmeztetett minket, hogy aki szállásfoglalásra készül egy közvetítő weboldalon, az mindenképpen kerülje el a teljes összeg előreutalását. Javasolta, hogy a szállásadóval mindig kérjünk több elérhetőséget, akár telefonos kapcsolatfelvételt is, és lehetőség szerint szóban egyeztessük a foglalást, így csökkenthetjük a csalás kockázatát.

Kormos Attila hangsúlyozta, hogy ha valaki úgy érzi, hogy átverték, akkor azonnal értesítse a Booking.com-ot. A vállalat ilyenkor felfüggeszti az érintett szállásadót, hogy megakadályozza a további csalásokat a nevében. Fontos, hogy mindig legyünk körültekintőek! Mielőtt bármilyen összeget utalnánk a szálláshelynek, érdemes ellenőrizni, hogy a számlája melyik banknál van vezetve. Például ha Horvátországba utazunk, és a szállásadó számlája egy Fülöp-szigeteki vagy ukrán banknál nyitott, akkor érdemes gyanakodni. Ugyanez vonatkozik a belföldi foglalásokra is: ha egy magyar szállásadó nem hazai banknál vezeti a számláját, akkor szintén legyünk óvatosak, és tájékozódjunk alaposan, mert könnyen elveszíthetjük a pénzünket - figyelmeztetett a kaposvári informatikus.

A szállásadók számára elengedhetetlen, hogy a vendégek biztonságosan léphessenek be a helyszínre.

Kormos Attila hírportálunknak kifejtette, hogy a szálláskiadóknak rendkívül fontos, sőt elengedhetetlen, hogy kétfaktoros hitelesítést alkalmazzanak, mielőtt belépnek a profiljukba. Javasolta, hogy legalább hetente egyszer ellenőrizzék az oldalukat, és ha e-mailben olyan linket kapnak, ami arról tájékoztatja őket, hogy zárolták a fiókjukat, akkor azt semmiképpen se kattintsák meg. Tóthné Iváncsics Gyöngyi, az őrtilosi szálláskiadó, érdeklődésünkre elmondta, hogy már a Booking oldalra való regisztráció óta használják a kétfaktoros hitelesítést. Lánya, aki a marketing területén dolgozik, éppen a legbiztonságosabb belépési módszert állította be számukra. Megemlítette, hogy minden szálláshirdető oldalon, ahol jelen vannak, arra törekednek, hogy maximális biztonságot nyújtsanak. - A rendszer gyakran felajánlja a többfaktoros hitelesítést, ám úgy vélem, sokan nem veszik észre ezt a lehetőséget, hanem inkább gyorsan tovább lépnek, így nem élnek vele - hangsúlyozta Tóthné Iváncsics Gyöngyi.

Related posts