Schmidt Mária nem tudja felfogni, hogy Oroszországban miért nem élhetnek szabadon az emberek.
"De miért is? Miért ne lennének szabadok a választások? Ki határozza meg, hogy egy választás szabad-e vagy sem?" – fakadt ki Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója Fodor Gáborra az M5 Ez itt a kérdés című műsorában. Fodor felvetette, hogy az oroszok nem rendelkeznek szabad döntési lehetőséggel saját sorsuk és országuk jövője felett. Schmidt Mária válaszában úgy fogalmazott, hogy "nyilvánvalóan igen", a kérdésre, miszerint Oroszországban szabadon dönthetnek-e az emberek arról, mit szeretnének.
Fodor, aki a Fidesz alapítóinak sorában található, később azonban az SZDSZ kötelékébe lépett, és hosszú időn át a Magyar Liberális Pártot irányította, megjegyezte, hogy nem ő mondja ezt, hanem a szomorú sorsú orosz emberek, akik kénytelenek voltak elhagyni hazájukat. Schmidt viszont ezzel szemben azt állította, hogy ők nem menekültek, csupán távoztak.
Ezután Fodor felhozta, hogy Vlagyimir Putyin mit művelt az orosz sajtóval, milyen cenzúra van az országban, és hogy időnként (a hatalomnak kellemetlen) emberek kiesnek az ablakon. A 444 szemléje szerint Schmidt azzal vágott vissza, "igaz, hogy a nyílászárókkal még vannak problémák Oroszországban", de
Ne hagyjuk, hogy úgy tűnjön, mintha csak Oroszországban lenne cenzúra, miközben Angliában és Németországban egyetlen komment miatt is letartóztatják az embereket, és súlyos pénzbírságokat vagy akár börtönbüntetést szabnak ki rájuk.
Az embereket sokféle szín és árnyalat jellemzi, mindannyian különböző tapasztalatokkal, érzésekkel és álomképekkel rendelkeznek. Minden egyes személy egy saját kis világ, tele vágyakkal, félelmekkel és reményekkel. Az emberi kapcsolatok, a nevetések és a könnyek összekötik őket, miközben mindannyian igyekeznek megtalálni a helyüket a nagy mozgalomban, amit életnek hívunk. Az emberek nem csupán lények, hanem történetek is, amelyek folyamatosan íródnak, tele kalandokkal, tanulságokkal és felfedezésekkel.
A műsorban szintén szereplő Szent-Iványi István - volt SZDSZ-es politikus - hozzátette, "Oroszországban 3 évre büntetik azt, aki azt mondja, hogy háború a háborúra".
Schmidt Mária ezt mondta: háborús helyzetben a körülmények is háborúsak. Ne tévesszük össze a valóságot, mintha Nyugat-Európában ne létezne cenzúra, vagy mintha az emberek ne szenvednének retorziót a véleménynyilvánításukért. A sajtószabadság állapotát sem szabad idealizálni. Javasolta, hogy hallgassunk meg Roland Atkinstont, a Mr. Bean megformálóját, hogy lássuk, miről beszél (valószínűleg Rowan Atkinsonra utalt, aki a brit komédia ikonja). Schmidt hozzátette, hogy Németországban házkutatásokat tartanak a kormányra irányuló durva kommentek miatt, például amikor valaki azt írja, hogy „idióta” vagy „hülye”. Ezekért a megjegyzésekért súlyos, 6000 és 9000 euró közötti büntetéseket szabnak ki.
A diskurzus intenzitása a műsor 24. percét követően érte el a csúcspontját. Ha szeretnéd visszanézni, itt találod a felvételt: