Romániai elnökválasztás: "Nem ülhetünk tétlenül!" - Kovászna Megye Tanácsának elnöke a Mandinernek adott interjúban. - Mandiner

Emlékezetes esemény zajlott le december elején, amikor Románia alkotmánybírósága egy olyan döntést hozott, amely sokak szerint történelmi, mások véleménye szerint pedig botrányos volt. A bíróság érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és elrendelte az egész választási folyamat megismétlését. Azóta a román kormány bejelentette, hogy mikor kerül sor az új választásokra.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnökével beszélgettünk arról, hogyan alakulhatott mindez így, s ha már így alakult, mire kell számítani.

Kihirdették az elnökválasztás új időpontját. Vajon más kimenetre számítanak, mint az előző alkalommal?

Bizonyára más irányt vesz a helyzet, hiszen a szereplők különböznek. Egy demokratikus kormánykoalíció alakult, amelynek közös jelöltje Crin Antonescu, bár Romániában, ahogy azt már megszokhattuk, ez a helyzet bármikor megváltozhat. Különösen aggasztó, hogy a magyarellenes, szélsőséges nézeteket valló csoportok támogatottsága folyamatosan növekszik a lakosság körében. A legutóbbi parlamenti választások során már több mint 32 százalékot szereztek. Eközben új szereplő is megjelent az elnökválasztás színpadán: Bukarest független polgármestere, Nicușor Dan is ringbe szállt.

A magyar közösség tekintetében semmiképp sem engedhetjük meg magunknak a hátradőlés luxusát.

Mi ez a különös dráma, ami körülvesz minket? Van valamilyen politikai háttér arra, hogy az előző választás hirtelen érvénytelen lett?

A romániai alkotmánybíróság legújabb döntése, amely eltörölte az államelnök-választás első fordulójának eredményét, és ezzel a második fordulót is érvénytelenítette, itthon és a nemzetközi porondon egyaránt megdöbbenést keltett. Annak érdekében, hogy jobban megértsük, miként működik ez az ország, érdemes megismerkedni néhány alapvető elvével. Az első és legfontosabb: ahol a politikai vezetés gyenge, ott alternatív hatalmi struktúrák lépnek színre. Olaszországban például a maffia, Dél-Amerikában katonai junták kaptak szerepet, míg Szíriában különböző vallási csoportok ragadták magukhoz a hatalmat. Ezek a példák jól mutatják, hogy a politikai vákuumot gyakran más, nem demokratikus erők töltik ki.

Azt állítja, hogy nem a román kormány vezeti Romániát?

Ez lehet akár belső szolgálat, akár külföldi befolyásolás.

Related posts