A magyar útlevél rendkívüli értéket képvisel.

A szingapúri úti okmány, globálisan, a legbecsesebb. A magyar útlevél - a csehvel együtt - a nyolcadik. A világranglista végén a három háború által sújtott ország áll: az iraki, a szíriai és az afganisztáni kullog. A rangsor élén és végén álló polgárok által élvezett utazási szabadságok között még soha nem volt ilyen mély a szakadék.

Az év kezdetén Szingapúr, a dinamikus városállam, visszanyerte vezető pozícióját a Henley által összeállított globális rangsorban. A szingapúri útlevél birtokosai összesen 227 különböző úti cél közül 195-be utazhatnak vízum nélkül, ami jelentős előnyt jelent számukra. A második helyezett Japán, amely 193 úti céllal büszkélkedhet, szintén kiemelkedő előrelépést mutatott, miután a világjárvány okozta korlátozások feloldása után állampolgárai ismét szabadon látogathatják Kínát - számolt be a CNN.

A két ázsiai országot néhány uniós, egyúttal schengeni tagország követi Dél-Koreával, Norvégiával, Új-Zélanddal, Svájccal, az Egyesült Királysággal, Ausztráliával és Kanadával kiegészülve.

A Henley értékelése alapján a magyar és a cseh útlevél a vízummentes utazások lehetőségeit illetően a nyolcadik pozíciót foglalja el.

Íme, a tízes lista:

Tavaly Magyarország a hetedik pozíciót foglalta el a világ országai között, amelyeket vízum nélkül látogathatunk, összesen 188 ország társaságában, köztük az Egyesült Államokkal és Kanadával.

Románia és Bulgária január 1-jén csatlakozott a schengeni övezethez, ezzel a 15. helyet foglalják el a vízummentesen látogatható országok listáján, amely összesen 178 tagot számlál.

A londoni központú Henley & Partners, amely a világ állampolgársági és tartózkodási tanácsadói piacának egyik vezető szereplője, immár huszadik alkalommal frissítette az indexét. Ez az áttekintés az IATA, vagyis a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség adatai alapján figyeli a globális szabadságjogok alakulását 227 országban és területen szerte a világban.

Az utolsó helyen Afganisztán szerepel, mivel az ország útlevelével csupán 26 célországba léphetnek be a látogatók beutazási engedély nélkül. Ezt a helyezést két másik háború sújtotta ország, Szíria és Irak előzi meg, amelyek szintén korlátozott lehetőségeket kínálnak a nemzetközi utazók számára.

„Az állampolgárság fogalma és a születéshez kapcsolódó alanyi jogok újragondolásra várnak, hiszen a globális felmelegedés és a fokozódó, egyre súlyosabb természeti katasztrófák arra kényszerítik a közösségeket, hogy elhagyják otthonaikat” – hangsúlyozta a Henley & Partners vezetője.

Ezzel párhuzamosan a politikai bizonytalanság és a fegyveres összecsapások sokakat arra ösztönöznek, hogy menekülni kényszerüljenek otthonaikból, miközben biztonságot és menedéket keresnek.

- fűzte hozzá Christian Kaelin.

Az Arton Capital útlevélindexe az ENSZ 193 tagországának és hat területnek: Tajvannak, Makaónak, Hongkongnak, a palesztin fennhatóság alatt álló térségnek és a Vatikánnak az úti okmányát veti össze.

Ez a rangsor folyamatosan, valós időben frissül, ahogy a kormányok naprakész adatokat gyűjtenek és osztanak meg.

A rangsor éllovasa az Egyesült Arab Emírségek útlevele, amely lenyűgöző 180 úti célt kínál. A második helyezett Spanyolország, amely 179 országba való belépést tesz lehetővé. Ezen a ranglistán Magyarország a 21. helyen áll, 177 ponttal.

A Nomad Capitalist az útlevelek értékelésekor sokkal szélesebb spektrumot vesz figyelembe, mint csupán a vízummentes utazás lehetőségét. Az adózási feltételek, a globális hírnév, a kettős állampolgárság megszerzésének lehetősége, valamint a személyes szabadság mértéke mind kulcsszerepet játszanak a rangsorolásban.

Related posts