Karácsonyi filmjeink varázsa sokszor rejtett érdekességekből fakad, amelyeket talán még sosem hallottál. Íme néhány izgalmas tény, amelyek még különlegesebbé tehetik a kedvenc ünnepi mozidat: 1. **A "Reszkessetek, betörők!" elképesztő sikere**: A film re

Minden évben sokan izgatottan várják Kevin és a két betörő kalandjait, hiszen a Jim Carrey által életre keltett A Grincs már régóta a karácsonyi filmklasszikusok sorába tartozik (tudtad, hogy jövőre már huszonöt éve, hogy bemutatták?). Összegyűjtöttünk néhány érdekességet ezekről a varázslatos ünnepi mozikról, és természetesen szó lesz a Télapuról, a Polar Expresszről, valamint két romantikus karácsonyi kedvencről is.

Kezdjük el a beszélgetést az egyik legikonikusabb karácsonyi filmmel, a "Reszkessetek, betörők!"-kel. A film megalkotásáért felelős John Hughes korábban megosztotta, hogy egy valós vakáció élménye inspirálta a történetet. Hughes első alkalommal utazott Európába a családjával, amikor felötlött benne a kérdés: "Mi történne, ha az egyik gyerek itt maradna?" Ezt a gondolatot gyorsan lejegyezte, és amikor visszatértek az utazásból, mindössze kilenc nap alatt megírta a forgatókönyv első vázlatát, ahogyan azt a Good Housekeeping is említi. A Time magazinnak 1990-ben így fogalmazott: "Vakációra mentem, és összeírtam mindent, amit nem szerettem volna elfelejteni. Aztán eszembe jutott, hogy jó lenne, ha a gyerekeimre is emlékeznék. Majd hirtelen arra gondoltam: Mi történne, ha otthon hagynám a 10 éves fiamat? Milyen kalandok várnának rá?" - idézi a Business Insider.

Valószínűleg sokan tudják, hogy a Kevint megformáló Macaulay Culkinnek van egy testvére, Kieran, aki szintén feltűnik a filmben: ő játssza az unokatesót, Fullert.

És azt tudtátok, hogy a filmben látható ház nem díszlet, hanem egy valódi családi ház? A csodaszép épület az llinois állambeli Winnetkában található. Ráadásul a ház tulajdonosai a forgatás öt hónapja alatt is a házban laktak. Kevin faháza viszont nem volt ott eredetileg, csupán a film kedvéért építették és a forgatást követően le is kellett bontani, írja a Romper.

A filmben volt egy különösen figyelemre méltó pillanat, amelyet kifejezetten ennek a szórakoztató részletnek a kedvéért kreáltak: a Szennyes lelkű angyalok "film". Valójában azonban ez a film nem létezik, csupán a Reszkessetek, betörők! forgatásakor készült egy hasonló "ál-folytatás", amit a második részben láthatunk. Érdekes módon sokan azt hitték, hogy ez egy valós film, ahogy arról a Business Insider is beszámolt.

Még egy érdekesség erről a filmről: az egyik legismertebb, "sikolyos" jelenetet valójában nem is így tervezték, csak véletlenül alakult így, ahogy azt a Good Housekeeping írja. A film rendezője, Chris Columbus az Entertainment Weekly-nek mondta el, hogy Kevin borotválkozás utáni jelenetét nem így képzelték, és Culkin azt az instrukciót kapta, hogy ha miután valaki tesz valamit az arcára, ami csíp, azonnal elveszi onnan a kezét, így ezt javasolták neki, és hogy utána sikítson. "De az első felvételnél az arcára csapott, és a kezeit oda tapasztva tartotta, mintha pillanatragasztót kent volna oda, és teljesen mozdulatlanul tartotta, miközben úgy sikoltozott, mint Edvard Munch festménye. Ezért volt olyan érdekes gyerek: senki más nem tette volna ezt" - árulta el.

A "Polar Expressz" című mesés animációs filmben a Kalauz említi Billy címét, amely a 11344 S Edbrooke. Robert Zemeckis, a film rendezője, ezt a címet a saját gyermekkori emlékeiből merítette. Bár a történet Grand Rapids-ben bontakozik ki, a cím valójában a chicagói Roseland negyedből származik, ahol állítólag Zemeckis felnőtt, ahogy azt a Business Insider is megemlíti.

Az eredeti nyelvű változatban Tom Hanks több karaktert is megszólaltat az animációban. Egyrészt ő a Kalauz, a Mikulás, és néhány további karakter hangja is, mint a Hajléktalan, az Apa és az Ebenezer Scrooge bábu.

A Polar Expressz rendezőjének egyik legismertebb alkotása a Vissza a jövőbe trilógia, amely számos emlékezetes pillanatot kínál. Az animációs filmben több árulkodó utalás is megjelenik a trilógiára. Például az egyik újságcikk a Mikulások sztrájkjáról számol be, és a hozzá tartozó fényképen olyan táblák is láthatók, mint a "Mondj igent a Lone Pine Mall építésére", ami a Vissza a jövőbe központjának nevét idézi fel. Továbbá, egy jelenetben felbukkan a vonat mozdonykocsijában egy "fluxuskondenzátor", amely a trilógia ikonikus időgépének, az átalakított DeLorean autónak a működtetéséhez elengedhetetlen.

Will Ferrell a "Mi a manó?" című karácsonyi film forgatása alatt annyira elragadta a cukros édességek világa, hogy a People magazin beszámolója szerint ez annyira feldobta az energiaszintjét, hogy az éjszakai pihenés már nem ment könnyen számára.

A Télapu című filmben és folytatásaiban Tim Allen öltötte magára a Mikulás jelmezét - ami nem is volt olyan egyszerű feladat. Az NBC CT szerint a színész maszkját, sminkjét és jelmezét négy-öt óra alatt tudták ráadni és elkészíteni a forgatásokon.

Ha a jelmezekről van szó, érdemes megemlíteni Jim Carreyt, aki a Grincs ikonikus szerepét alakította. A színész korábban elárulta, hogy körülbelül három és fél órába telt, mire teljesen átalakult a karakterré, és egy órát vett igénybe, hogy eltávolítsa a maszkot az arcáról. Megdöbbentő, hogy összesen kilencvenkét napot töltött a zöld szőrös jelmezben a forgatás során – számolt be róla a Romper.

A Grincs egy emlékezetes szereplője a címszereplő kutyája, Max - őt a valóságban nem egy, hanem hat kiskutya alakította. Név szerint ők Kelly, Chip, Topsy, Stella, Zelda és Bo, akik mindannyian keverék, menhelyről mentett kutyák, akiket egy kutyatréner több mint három hónapig tanított. (Valószínűleg sok jutalomfalat is elfogyott közben...)

Egy különleges érdekesség a film világából, hogy a jelmezek megalkotásába második osztályos diákok is aktívan részt vettek. Rita Ryack, a jelmeztervező, arra invitálta őket, hogy hozzák létre a "Kik" karácsonyi ünnepségén viselt ruhákat. Azok a jelmezek, amelyek gazdagon díszítettek makaróni-tésztával és csillámporral, a kisiskolások kreatív keze munkáját dicsérik, ahogy azt a tervező is hangsúlyozta.

A Good Housekeeping szerint a Holiday című filmben Kate Winslet karakterének varázslatos angol kunyhója valójában egy kifejezetten a film kedvéért létrehozott díszlet. Bár a produkciós csapat talált egy autentikus vidéki házikót, az túl nagy távolságra volt a forgatási helyszíntől, így a döntés a ház újjáépítése mellett született. Ezzel szemben Cameron Diaz karakterének otthona a valóságban is létezik: a stáb egy dél-kaliforniai építész, Wallace Neff Mission Revival stílusú házának külső falait használta, míg a belső tereket már stúdiókörülmények között rögzítették.

A "Holiday" mellett egy másik rendkívül népszerű karácsonyi romantikus film az "Igazából szerelem", amelyet eredetileg nem is karácsonyi filmnek szántak. Richard Curtis, a film rendezője, kezdetben olyan történetet akart létrehozni, amely bármikor és bárhol játszódhat. Azonban mivel nagy rajongója a karácsonyi filmeknek, végül úgy döntött, hogy a cselekményt ünnep köré szövögeti, így alakult ki az a varázslatos atmoszféra, amely a film egyik védjegyévé vált – írja a Mamamia.

Érdekes módon a film kezdetben két önálló történetként indult, hiszen a rendező és a forgatókönyvíró két különböző filmet álmodtak meg. Az egyik a miniszterelnök, David, Hugh Grant megformálásában, míg a másik Colin Firth karakteréről, Jamie-ről szólt. Végül azonban úgy döntöttek, hogy a két szálat összefonják, és inkább egy olyan filmet készítenek, amely a szerelem sokféleségére és mélységére összpontosít, valamint arra, mit is jelent valójában a szerelem.

Két igazán közkedvelt karaktert alakító színész a valóságban rokonok: az először szerelmes kisfiút, Sam-et alakító Thomas Brodie-Sangster és a miniszterelnököt játszó Hugh Grant távolabbi rokonai egymásnak. "Az Igazából szerelemben találkoztam Hugh Grant-tel, aki egy rokonom. Kuzinnak hívott, és összeborzolta a hajam" - árulta el Brodie-Sangster korábban, írja a portál.

Related posts