Áramfogyasztók: januártól számos magyar háztartás számára azonnali kedvezmény érkezik | Startlap Vásárlás

2025 januárjától az okosmérős áramfogyasztóknak búcsút inthetnek a mérőállás diktálásának. Mostantól fogyasztásukat kényelmesen, online követhetik nyomon. Az új, idősoros elszámolási rendszer nemcsak a villamosenergia-rendszer stabilitását segíti elő, hanem hozzájárul a tudatosabb energiahasználathoz is, hosszú távon pedig fenntarthatóbbá teheti az energiafogyasztást.

2025-től még alig észrevehető változást hoz az okosmérős áramfogyasztók életébe az idősoros elszámolás bevezetése. Azonnali könnyítésként jövőre megszabadulnak a mérőállás diktálásának terhétől, napi felhasználásuk alakulását pedig online felületen is nyomon követhetik majd - hívta fel a figyelmet keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium.

A közelgő átállás hosszú távon jelentős mértékben hozzájárulhat a hazai villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozott működéséhez, valamint a megfizethető szolgáltatások biztonságának megőrzéséhez - számol be az MTI. Ez a folyamat lehetőséget teremt arra, hogy a jövőben egyre több felhasználó csökkentse a hálózat terhelését és saját költségeit azzal, hogy tudatosan a gyorsan növekvő időjárásfüggő megújuló energiaforrások termeléséhez igazítja fogyasztását.

2025 elejétől egy innovatív elszámolási rendszert vezetnek be a villamosenergia-szolgáltatás terén azok számára, akik okosmérővel rendelkeznek. Eddig a fogyasztók áramszámláit havi leolvasás vagy az előző évi fogyasztási adatok alapján becsülték meg, majd a következő éves leolvasáskor a tényleges fogyasztás figyelembevételével készült el a végleges elszámolás. Az új rendszer célja, hogy a legmodernebb technológiák révén a valódi fogyasztás alapján, pontosan és átláthatóan történjen az elszámolás, ezáltal növelve a fogyasztók elégedettségét és a szolgáltatás megbízhatóságát.

Kiemelték: az idősoros átállás első körben mintegy 600 ezer fogyasztási helyet érint. Negyven százalékuknál háztartási méretű kiserőmű üzemel, ők az év során nemcsak vételeznek áramot a közcélú hálózatból, hanem be is táplálnak oda. Közülük az éves szaldó elszámolásban lévőkkel januártól is a megszokott módon számolnak el. A szaldósok 10 éves jogosultsági időszakuk alatt tehát semmilyen eltérést nem tapasztalhatnak majd az eddigi gyakorlattól - hangsúlyozta az EM.

A januári bevezetés nem érinti a többi felhasználó energiaköltségeit.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) rendeletmódosításai szabályozói oldalról megteremtették az új okosmérős elosztói tarifa alkalmazásának feltételeit. A MEKH 2025-re kiadott határozata három zónaidőt rögzít: a nappali időszakot reggel 6 órától délután 5 óráig, a csúcsidőszakot délután 5 órától este tíz óráig, és a fennmaradó éjszakai-hajnali órákra eső völgyidőszakot. Az elosztói forgalmi díj értéke 2025 januárjától mindegyik új, napon belüli zónaidőben megegyezik a nem okosmérős fogyasztókra érvényes elosztói díjszinttel.

A későbbiekben mód nyílik majd arra, hogy egyes felhasználókra, önkéntes alapon a különböző napszakokra különböző díjakat állapítsanak meg.

Az érintett felek számára kulcsfontosságú lehet, hogy tudatosan időzítsék fogyasztásukat a bőséges árampiaci kínálathoz, ezzel hozzájárulva az esti csúcsidőszak terhelésének csökkentéséhez. Például, a légkondicionáló használatát napközben is üzemeltethetik a kellemes hőmérséklet fenntartása érdekében, vagy előre melegíthetik a fürdővizet, így hazaérkezéskor kevesebb energiát igényel majd a kívánt komfort elérése. Emellett a programozható háztartási gépek működését, valamint az elektromos autók töltését is érdemes a csúcsidőn kívülre ütemezni. A vállalkozások és intézmények szintén felkészülhetnek arra, hogy tevékenységeiket a kedvezőbb árú zónaidőszakokhoz igazítsák. A termelési csúcsok csökkentése és a pillanatnyi igények hatékonyabb összehangolása nem csupán a villamosenergia-rendszer számára kedvező, hanem a tudatos fogyasztók számára is pénzügyi előnyöket hozhat - áll a minisztérium tájékoztatásában.

A 2025. január elsejével életbe lépő átállás során a fogyasztók számára nem lesz szükség külön intézkedésekre. Az egyetemes szolgáltatás keretében áramot használó ügyfelek számlaképe egyelőre változatlan marad. A versenypiaci ügyfelek esetében viszont az elosztói forgalmi díj zónaidőnkénti bontása csak akkor jelenik meg a számlán, ha az áramhálózati elosztó adatokat küld a kereskedő felé. A napelemes rendszert nem használó felhasználóknak fel kell készülniük arra, hogy a jövőben nem fognak egyenletes részszámlát kapni. Az is változik, hogy a fogyasztóknak nem kell többé leolvasniuk az órákat, hiszen az okosmérők automatikusan, távközlési hálózaton keresztül rögzítik az adatokat. Ennek köszönhetően a felhasználók online platformokon keresztül könnyedén nyomon követhetik napi fogyasztásuk alakulását. Az egyéni ügyfelekre vonatkozó változásokról a kereskedők részletes tájékoztatást fognak küldeni, valamint online felületeiken is közzéteszik az információkat - tette hozzá az EM.

Az új típusú elszámolási rendszer bevezetése mellett elengedhetetlen a piaci egyensúly megőrzése és a villamosenergia-árak csökkentése érdekében, hogy a kisméretű napelemes rendszerek valós termelési adatai hozzáférhetőek legyenek. Az okos mérőórák csupán a termelés és a fogyasztás közötti eltérést képesek rögzíteni, viszont nem világos, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e be a hálózatra, mert épp kevesebb energiát használ, vagy éppen ellenkezőleg, hiszen több áramot termel. A közelmúltban az Országgyűlés az Energiaügyi Minisztérium javaslata alapján elfogadta a villamos energiáról szóló törvény módosítását. A minisztérium felhívta a kiserőművek üzemeltetőit, hogy vegyenek részt egy nem elszámolási célú adatgyűjtési folyamatban. A végleges szabályozás a társadalmi konzultációra bocsátott tervezethez képest kedvezőbb feltételeket biztosít a napelemes felhasználóknak. Az adatszolgáltatási kötelezettség a már működő rendszerek esetében a korábban tervezettnél fél évvel később lép életbe, emellett többek számára mentességeket is biztosítanak.

A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz 26,5 milliárd forinttal ösztönzi a villamos energia elosztók digitalizációs fejlesztéseit a megújulók integrációja érdekében.

Az Energiaügyi Minisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy 2025 február közepétől az áramhálózati társaságok lehetőséget kapnak arra, hogy pályázatot nyújtsanak be a napelemes rendszerek termelésének mérését elősegítő beruházásaik támogatására.

Related posts