Politico: Az EU-s gyorsított csatlakozás nem hoz áttörő megoldást Ukrajna számára.

"Ukrajna EU-csatlakozásának gyorsított lebonyolítása senkinek sem segít - legkevésbé Ukrajnának" - írja Mat Whatley, korábbi brit tiszt és diplomata a Politicón.

Szerinte a továbblépéshez nem elegendő a naiv optimizmus; sokkal inkább elengedhetetlen Kijev háborús erőfeszítéseinek folyamatos, feltételekhez kötött támogatása.

A brit szerző szerint Donald Trump törekvése a háború befejezésére, jelentős ukrán engedmények árán, instabilitást szított Kijevben. Válaszul Európa megerősítette támogatását, irreális politikai döntéshozatalt ösztönözve, amely kevés teret enged az árnyaltságnak a Brüsszel és a Fehér Ház közötti vitában.

Ennek eredményeként a blokkon belül sokan most Ukrajna csatlakozásának radikálisan felgyorsítását követelik, miután az Európai Tanács 2022-ben tagjelölti státuszt adott neki. Sőt, bárkit, aki ezeket az ígéreteket akár a legenyhébben is kritizálja, most azzal vádolnak, hogy nem veszi komolyan Oroszország agresszióját, vagy akár Moszkvát is segíti.

Ahogy a cikk szerzője írja: Ukrajna EU-ba való felvétele azonban hatalmas kihívást jelent - olyan kihívást, amely teljes mértékben átalakítaná a blokk költségvetési struktúráját és veszélyeztetné az egységet,

Ezek az aggodalmak nem is olyan régen széles körben elterjedtek a blokk vezetésén belül. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke 2023-ban kifejtette, hogy Ukrajna jogállamisági és korrupciós problémái miatt még nem készen áll a csatlakozásra. Megfogalmazása szerint: "Bárki, aki valaha is érintkezett Ukrajnával, tisztában van azzal, hogy ez egy olyan ország, ahol a korrupció mélyen gyökerezik a társadalom minden szintjén."

A szerző hangsúlyozza, hogy a különböző reformintézkedések ellenére a probléma továbbra is makacsul jelen van. Az ország Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökségének 2024-es közvélemény-kutatása alapján az ukrán lakosság 90 százaléka úgy gondolja, hogy a korrupció még mindig széles körben elterjedt, és a legtöbben azt tapasztalják, hogy a helyzet egyre romlik.

Még aggasztóbb helyzetet fest le a Politico szerzője, miszerint az ország korrupcióellenes ügynökségeit manapság széles körben a politikai játszmák eszközeinek tekintik. Szemen Krivonosz, aki 2023 óta irányítja az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalt (NABU), például politikai kötelezettséggel tartozik Volodimir Zelenszkij elnök kabinetfőnökének, Andrij Jermaknak. Ennek oka, hogy két évvel ezelőtt egy magas rangú pozíciót szerzett egy állami szabályozó szervnél, ami politikai szempontból kényes helyzetet teremtett.

Természetesen, Trumphoz hasonlóan, az előző amerikai kormányzat is kifejezte aggodalmait az ukrajnai korrupcióval kapcsolatban. Azonban, hogy elkerülje a republikánusok támogatását a 2024-es választások előtt, úgy döntött, hogy ezeket a kérdéseket nem tárgyalja nyilvánosan. Ez a megközelítés végül ellenkező hatást váltott ki. A csend csak megerősítette a Trump-tábor gyanúját az ügyek eltussolásával kapcsolatban, és az ukrajnai segélyeket pártpolitikai feszültségforrássá alakította. Ironikus módon mindez hozzájárult ahhoz, hogy a feltételek adottak legyenek Trump drámai fellépéséhez a hatalomra kerülése után.

Most, hogy hasonló szakadék tátong a transznacionális megközelítések terén, Európa bölcsen tenné, ha elkerülné a szakadék szélesítését - írja a brit szerző.

Juncker tudta, hogy Ukrajna számára bármi más, mint egy elhúzódó folyamat, hamis ígéret:

Ehelyett a tagságot a hosszú távú stabilitás biztosításának és Ukrajna Nyugathoz való lehorgonyzásának eszközeként kínálják fel.

Ha azonban ez a lépés nem hozza meg a várt eredményeket, vagy a folyamat hosszú időn keresztül elhúzódik, akkor a blokk azt kockáztatja, hogy Ukrajna egy még bizonytalanabb és sebezhetőbb helyzetbe kerül, mint korábban volt. Ez végső soron aláásná az ajánlat célját - figyelmeztet a szerző. Whatley hangsúlyozza, hogy Ukrajna reformok nélküli gyors integrálása a múltbeli hibák megismétlését jelentené, csupán sokkal nagyobb mértékben.

Related posts