Meglepetés érte Donald Trump vámstratégiáját, hiszen a Brexit új lehetőségeket nyújthat a britek számára.

Donald Trump a BBC-nek adott interjújában kifejtette, hogy mind az Európai Unió, mind az Egyesült Királyság "nem a megfelelő módon" közelít az Egyesült Államokhoz. Ennek ellenére az Egyesült Királyság esetében még mindig lát lehetőséget egy jövőbeli megállapodásra. A volt elnök kijelentései azután hangzottak el, hogy több ország ellen vámok bevezetésének lehetőségét is pedzegette.

Vasárnap, a BBC kérdésére reagálva, Donald Trump amerikai elnök kifejtette véleményét az Egyesült Királyság és az Európai Unió által alkalmazott vámokkal kapcsolatban. Az elnök hangsúlyozta, hogy mindkét fél "nem megfelelően" jár el, azonban az EU viselkedését súlyosabbnak tartja. Ennek következtében Trump figyelmeztette az uniót, hogy hamarosan vámokkal kell számolnia az Egyesült Államok részéről.

Nem veszik meg az autóinkat, nem veszik a mezőgazdasági termékeinket, szinte semmit sem vesznek tőlünk, mi pedig mindent megveszünk tőlük. Több millió autót, óriási mennyiségben élelmiszert és mezőgazdasági termékeket

- nyilatkozta a visszatérő elnök, aki rámutatott, hogy országának 300 milliárd dolláros kereskedelmi deficitje van az EU-val szemben. Az összkép azonban bonyolultabb, hiszen ez a szám csupán az áruk kereskedelmére vonatkozik. A szolgáltatások terén viszont az Európai Bizottság adatai alapján az Egyesült Államok kedvezőbb helyzetben van, mivel ott többletet mutat fel az unióval szemben.

Az Egyesült Királysággal kapcsolatban a republikánus amerikai elnök kifejezte, hogy még mindig lát lehetőséget a megállapodásra a szigetországgal.

Az Egyesült Királyság valóban eltér a megszokott mintáktól. Viszont bízom benne, hogy van rá lehetőség, hogy ezt a helyzetet orvosoljuk.

Hozzátette, hogy "rendkívül jól megértik egymást" Keir Starmer, a Munkáspárt brit vezetője és ő.

A megegyezés esélyeit növelheti, hogy a két ország közötti kereskedelmi viszonyok valamivel kiegyensúlyozottabbnak számítanak, mint az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok. Jonathan Reynolds, a brit üzletért és kereskedelemért felelős államtitkár a közelmúltban kifejtette, hogy véleménye szerint az Egyesült Államok nem tapasztal árukereskedelmi deficitet az Egyesült Királysággal szemben, ami Donald Trump számára fontos aggályt jelentett a vámokkal sújtott országokkal kapcsolatban. A brit kereskedelmi statisztikák alapján 2024-re a teljes kereskedelmi mérleg 5,5 milliárd dolláros (körülbelül 2194 milliárd forint) többletet mutatott. Ugyanakkor Keir Starmernek, aki szorosabb gazdasági és politikai kapcsolatok kiépítésére törekszik az EU-val, óvatosan kell navigálnia, mivel a vámfenyegetések valószínűleg középpontban állnak majd az unió számára a következő időszakban.

Jelenleg nincs pontos időpont az unióra kivetett vámok bevezetésére, azonban a mexikói és kanadai termékekre alkalmazandó 25%-os, illetve a Kínából érkező árukra vonatkozó 10%-os vámok már keddtől életbe lépnek. Mindhárom érintett ország éles kritikát fogalmazott meg az intézkedések ellen, Kanada már bejelentette, hogy válaszul vámokat vezet be az Egyesült Államok termékeire, míg Mexikó is hasonló lépéseket tervez. Kína pedig a Kereskedelmi Világszervezethez fordul, hogy megoldást találjon a helyzetre.

Az EU vezetői éles kritikát fogalmaztak meg Donald Trump vámpolitikájával kapcsolatban, mindezt az Egmont-palotában, Brüsszelben közelgő informális EU-csúcs előtt. Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az amerikai tervezet kapcsán hangsúlyozta: „Felkészülünk. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a kereskedelmi háborúnak nincsenek győztesei. Ha az Egyesült Államok és Európa valóban kereskedelmi konfliktusba keveredik, akkor az egyetlen, aki ezen a helyzeten mosolyogni fog, az Kína.”

Olaf Scholz német kancellár véleménye szerint Európa a globális gazdaság vezető szereplője, és függetlenül attól, hogy az amerikai elnök milyen döntéseket hoz, az európai országok képesek megállni a saját lábukon. Ezzel párhuzamosan Emmanuel Macron francia elnök határozottan kiállt a kontinens érdekei mellett, amikor bejelentette, hogy válaszlépéseket tervez Donald Trump intézkedései ellen. Macron szavai azt sugallják, hogy Európa nemcsak reagálni kíván, hanem aktívan védeni is fogja saját gazdasági érdekeit.

Related posts