Négy évvel a zeneszerző halála után is folytatódik az alkotás: agyszöveteinek "újraélesztésével" - Házipatika

A kísérleti zene egyik meghatározó alakjaként ismert Alvin Lucier agyszövetét ausztrál kutatók új életre keltették, hogy ezzel a művészet új dimenzióit fedezzék fel.

2021-ben, 90 éves korában hunyt el Alvin Lucier, az amerikai kísérleti zeneszerző, aki a kortárs avant-garde zene egyik kiemelkedő alakja volt. Lucier munkásságát számos innovatív kezdeményezés fémjelezte, például már 1965-ben agyhullámok alapján generált hangokkal kísérletezett. Halála után a Guardian beszámolója szerint az ő véréből előállított agyszövetet is felhasználva komponált zenét, tovább örökítve ezzel egyedi zenei látásmódját.

Tudósok és művészek együttműködésében született meg a Revivification projekt, amely során egy négy évvel ezelőtt elhunyt férfi agyszövetét rekonstruálták a sejtjei felhasználásával. A Parkinson-kórban szenvedő zeneszerző az életének utolsó évében csatlakozott a kezdeményezéshez, amikor vérmintát vettek tőle. A kutatók először a fehérvérsejteket őssejtekké alakították, majd ezekből agyi organoidokat hoztak létre – olyan neuroncsoportokat, amelyek képesek az emberi agy funkcióinak utánzására.

Ezeket a neuronokat aztán a tudomány és a művészet határmezsgyéjén mozgó eszköz működtetéséhez használtak fel. Az installációba 20 nagyméretű parabolikus sárgaréz lemezt szereltek. Minden lemez mögött egy hangszóróhoz hasonló jelátalakító és egy kalapács található, amelyek reagálnak a mesterséges agyszövet idegi jeleire, különleges hangokkal megtöltve a teret.

A Revivification csapata egyedi technológiát használt a mű életre keltéséhez. Lucier organoidjait egy német biomérnökkel közösen kifejlesztett, 64 elektródából álló finom hálóra növesztették, ahol az idegi jelek úgy közlekedhettek, mint egy fejlődő agyban. Gingold ezután egy nyílt forráskódú platformot készített, hogy értelmezze az idegi tevékenységet és hangot generáljon, egy élő, reagáló előadóvá alakítva a mesterséges agyat.

Fontos, hogy Lucier organoidjai nemcsak hangot produkálnak, hanem fogadják is azokat. A galériában, ahol az installációt kiállították, mikrofonok rögzítik a környezeti zajokat, beleértve az emberi hangokat és a lemezek rezonáns hangjait. Ezeket a hangadatokat elektromos jelekké alakítják, majd visszatáplálják az agyba. "Nagyon érdekel minket, hogy az organoid idővel változni vagy tanulni fog-e" - mondta Guy Ben-Ary, a projekt egyik megálmodója.

Related posts