Most egy Kossuth-díjas művész állt ki Majka mellett.

Koncz Zsuzsa zenei pályafutása alatt számos dalt adott elő, amelyekben burkolt vagy éppen egyértelmű módon fejezte ki a rendszer kritikáját. Ezeknek a daloknak a társadalmi mondanivalója különösen Szörényi Levente és Bródy János szövegírói tehetségének hatására formálódott. Az ő közreműködésük hozzájárult ahhoz, hogy Zsuzsa dalai nemcsak érzelmi mélységgel bírjanak, hanem társadalmi kérdéseket is feszegethessenek.

A király birodalmában sosem leszek az övé!!!

A "Ha én rózsa volnék" című dal a 70-es évek egyik legjelentősebb rendszerkritikus alkotása, amely a béke, a szabadság és az igazságtalanság témáit járja körül. Ez a mű egyfajta lírai kifejezésmódon keresztül állítja szembe az emberi vágyakat a társadalmi valósággal, megjelenítve a reményt és a küzdelmet.

Az énekesnő szerint ez volt a casus (alkalom, ürügy - szerk.) a Jelbeszéd albumon. Mint emlékezetes, a Jelbeszéd albumot a megjelenés után betiltották, a lemezen ugyanis a rendszerváltás előtti Magyarországon a szövegek az elnyomott szabadságvágyat és a cenzúra elleni tiltakozást szimbolizálták. A rendszer attól tartott, hogy az album erősítheti az ellenzéki gondolatokat és kritikát válthat ki a hatalommal szemben.

"Az előbb említett Valahol egy lány című dal kapcsán szeretném megosztani a gondolataimat. Sokak számára talán csak egy egyszerű táncdalnak tűnik, de számomra ennél sokkal több. Nem csupán egy könnyed melódia, hanem egy mély érzelmi kifejezés, amely azt üzeni: 'Itt vagyok, és ezt nem lehet megvásárolni' - mondta Koncz Zsuzsa a Heti Naplónak, kifejtve véleményét a dal valódi értelméről."

"Mi szabad művészek vagyunk, amit szabad akaratunkból és szabad elhatározásunkból csináljuk. Születésemtől kezdve, eléggé az igazságnak és igazmondásnak elkötelezett embere voltam. Ez nem túl nagy előny, már sokszor átkoztam a szüleimet, hogy miért éppen ez. Amikor mi elkezdtük ezt a szakmát, akkor kifejezetten olyan hullám volt felül, ami társadalmi elkötelezettségű. Mi ezt úgy hívjuk egyszerűen, hogy a Woodstock-nemzedék, ami hát tulajdonképpen van egy Country Joe nevezetű ember, aki kifejezetten a vietnami háború ellen énekelt. Ott van Bob Dylan, tehát ha úgy tetszik, ők voltak a mi hőseink."

(A Country Joe and the Fish egy amerikai rockegyüttes volt, mely a vietnámi háború ellen szervezett zenés tiltakozásaival és szókimondó politikai állásfoglalásával vált híressé - szerk.)

A Majka-sztori egy olyan izgalmas és inspiráló történet, amely tele van kihívásokkal, szenvedéllyel és a zene iránti elkötelezettséggel. Majka, a tehetséges rapper és műsorvezető, nemcsak a színpadon, hanem a magánéletben is számos nehézségen ment keresztül. A kezdetekben sokan nem hitték el, hogy képes lesz kitörni a hétköznapokból, de ő eltökélten dolgozott álmai megvalósításán. A zene iránti szeretete és a közönség iránti elkötelezettsége segített neki átlépni a határokat, és ma már egy elismert népszerűségnek örvend. Története nem csupán a sikeréről szól, hanem arról is, hogy milyen fontos a kitartás, a barátság és a család támogatása. Majka példája arra ösztönöz minket, hogy soha ne adjuk fel, és mindig higgyünk önmagunkban, mert a kemény munka és az eltökéltség végül meghozza gyümölcsét. Ez a történet tehát nem csupán egy életrajz, hanem egy motivációs üzenet is, amely arra emlékeztet minket, hogy a valódi siker nem csupán a hírnévről szól, hanem arról is, hogy hűek maradjunk önmagunkhoz, és sosem felejtsük el, honnan indultunk.

A mások felett hozott ítéletek és kritikák megfogalmazása mindig is kihívást jelentett számomra, hiszen mindannyian különbözőek vagyunk, és a preferenciáink is széles spektrumot ölelnek fel. Az én ízlésem számomra kötelező érvényű, de nem szabad elfelejtenem, hogy mások számára más dolgok lehetnek fontosak - osztotta meg gondolatait a Kossuth-díjas énekesnő.

Hallom a mai fiatalok hangját, és sok szempontból igencsak egyetértek velük. Nagyszerű, hogy ilyen lelkesedéssel állnak a dolgokhoz. Talán úgy is fogalmazhatnék, hogy „Üdv a klubban”, de ez nem csupán költői játék. Számunkra az volt a vezérfonal, hogy mindez költészetként is megállja a helyét – legalábbis számomra.

Majkáról beszélve érdemes megemlíteni, hogy egy olyan emlékezetes pillanatot ragadott meg, amikor a problémák valóban a felszínre törtek. Kifejezetten szókimondó stílusa kicsit provokatív, sőt, bátran állíthatjuk, hogy ez nem csupán egy aprócska jelenség. Az emberek pedig igencsak vonzódnak ahhoz, ha a hazánkra vonatkozó üzeneteket leegyszerűsítik és tömörítik. Olyan, mintha a mondanivalót durvábbra formálnák, hogy az még inkább megütközést keltsen.

Igaz, Koncz szerint ma már a közéleti beszéd, a közbeszéd - nem utolsó sorban a kormányzati kívánságra - nagyon szókimondó, durva lett.

Tehát vannak olyan politikai szereplők, akiknek a beszédstílusa annyira megdöbbentő, hogy szinte a hajam is égnek áll. Hát komolyan, hogy lehet valaki ennyire merész, hogy ilyet mondjon nyilvánosan? - tette hozzá a művész.

Related posts