Zuhog ránk a kamatok áradata, és ez annyira kedvező hír, hogy mindannyiunkra 147 ezer forintnyi terhet ró!

Orbán Viktor nemrégiben bejelentette, hogy az állam kifizeti az állampapírok utáni kamatokat, ami sokak számára pozitív hírként csendült. Azonban nem meglepő, hogy a közönség reakciója vegyes, hiszen hasonló bejelentéseket is tehetett volna más kötelező állami feladatokról, mint például a tanárok, orvosok és ápolók bére, vagy épp a tömegközlekedés fenntartása. Azóta pedig már szinte rutin lett, hogy Nagy "Repülőrajt" Márton folyamatosan posztolja a legújabb kamatújdonságokat, mintha valami ünnepi esemény lenne. Kamateső, ami a szép házra, a jó anyára hullik – szinte már költői a helyzet. Jaj, én meg itt csak hüledezve nézem az egészet.
Képzeld el, hogy Csányi Sándor személyesen csörgeti meg az OTP-betéteseket, és lelkesen bejelenti: "Jó hírem van, a betéti kamatok kifizetése már úton van hozzátok!" Vagy képzeld el, hogy én minden hónapban felhívom a BKV ügyfélszolgálatát, és örömmel újságolom: "Megérkezett a jó hír, megvettem a bérletet, amivel most már gondtalanul utazhatok!" De a legjobb, amikor a gyerekeim izgatottan mesélik, hogy meglátogatták az iskolájukat, és milyen jó híreket hoztak haza. És mit szólna az MTA Fizikai Tudományok Osztálya, ha bejelentenék, hogy a gravitáció idén is stabilan működni fog? "Földre eső, jaj!" – kiáltanánk együtt, hiszen a mindennapi csodák sokszor a legegyszerűbb dolgokban rejlenek.
A legnagyobb gond talán nem is az, hogy egy természetes jelenséget, egy alapvető feladatot a közvélemény előtt jó hírként igyekeznek feltüntetni. A politika olyan, mint Esterházy Péter írásai: tele van akciókkal és szövevényes mondatokkal. A Fidesz pedig szinte kizárólag a kommunikáció felnagyításáról szól, a valódi tartalom helyett. Minden addig megy, amíg a közönség elhiszi, hogy amit hall, az igaz. Még ők is.
A helyzet súlyosabb, mint elsőre tűnik: a kamatok zuhanása nem feltétlenül a várt jó hír. Folyamatosan csapnak le ránk a kamatcsökkenések, függetlenül attól, hova próbálunk elbújni előlük. A számok is beszédesek: idén a lakossági állampapírok kamatai miatt összesen 1700 milliárd forintnyi kifizetést kell teljesíteni. Ennek a jelentős részét, 1300-1400 milliárdot a prémium állampapírok (PMÁP) birtokosai kapják majd meg. Ez valóban nem elhanyagolható összeg, sőt, könnyen mondhatnánk, hogy hatalmas. Ha jobban megnézzük, ez a summa körülbelül megegyezik "Mészáros Lőrinc" és "Tiborcz István" közös vagyonának mértékével, vagy akár még annál is több.
A helyzet az, hogy ez a valóban jelentős összeg korántsem oszlik el egyformán a lakosság között. Nagy Márton egy január végi posztjában, amely a kamatok és pénzmozgások hatásait elemzi, egy megdöbbentő táblázatot osztott meg az állampapír-állományról. Ebből az derül ki, hogy körülbelül 820 ezer magyar állampolgár rendelkezik lakossági állampapírral, közülük 550 ezernek PMÁP-ja van. A 2022-es népszámlálás szerint a 18 év feletti magyarok száma 7 918 836 fő volt. Ez azt jelenti, hogy a lakosság e részének a száma tizennégyszerese azoknak, akik állampapírral rendelkeznek.
Ha azt is mondjuk, hogy az 550 ezer PMÁP-tulajdonos mindegyikének van felesége és egy nagykorú, még vele élő gyereke, az akkor is csak 1,65 millió - vagyis a népesség egyötöde. De mondjuk azt, hogy van, ahol második gyerek vagy eltartott nagyszülő is akad, szóval