Milliárdos atombiznisz: a franciák lemaradtak, a dél-koreai óriásprojekt pedig zöld utat kapott.

Kedden arról számoltunk be, hogy a dukovanyi új atomerőmű-projekt állami tulajdonba kerülhet Csehországban. Most egy újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a beruházás: a cseh versenyhivatal elutasította a francia EDF fellebbezését, ezzel megnyílt az út a dél-koreai kivitelezővel kötendő, legalább 400 milliárd cseh korona (mintegy 18 milliárd dollár) értékű szerződések aláírása előtt - írta meg a Reuters.
A cseh versenyhivatal csütörtökön nyilvánosságra hozta határozatát, amelyben megerősítette az előző döntést, ami ellen az EDF már korábban fellebbezést nyújtott be.
Ezeket a fejleményeket figyelembe véve az EDF visszalépett a versenytől, míg a dél-koreai vállalat nyerte el az atomenergia-projekt megvalósításának jogát.
Az ügy hátterében áll, hogy a francia vállalat tavaly júliusban kifejezte elégedetlenségét, miután a dél-koreai KHNP-vel szemben alulmaradt a CEZ cseh energiavállalat Dukovanyban tervezett új atomerőművi blokkjainak tenderén.
A döntés alapján mostantól megkezdődhet a szerződések aláírása a két, egyenként 1000 megawatt kapacitású erőmű építésére, amely az ország történetének legnagyobb energetikai fejlesztéseként fog végbemenni.
Jelen pillanatban nincs semmi, ami megakadályozná az EDU II-t (a CEZ leányvállalata - a szerk.) abban, hogy szerződést kössön a kiválasztott ajánlattevővel, a KHNP-vel.
- mondta Petr Mlsna, a versenyhivatal elnöke egy sajtótájékoztatón. A CEZ az évtized végén tervezi megkezdeni az első új atomerőművi blokk építését, amelynek várható befejezése 2036-ra tehető.
A KHNP üdvözölte a csütörtöki döntést, és közölte, hogy a szerződés részleteinek véglegesítésén dolgozik a 70%-ban cseh állami tulajdonú CEZ-zel. Ráadásul nemcsak az utóbbi, hanem a dukovanyi atomerőmű bővítésére létrehozott külön projektcég is állami tulajdonba kerülhet a jövőben:
A jövőben várhatóan a nukleáris energia a hazai energiatermelés felét fogja képviselni, szemben a jelenlegi egyharmados részesedéssel. Ez a változás egybeesik Csehország terveivel, miszerint a következő évtized során fokozatosan eltávolítja a szén alapú energiatermelést.
Forrás: Reuters hírei alapján.