Miközben más országokban a cégek legnagyobb aggodalma a kiberbűnözés, addig Magyarországon egy egészen különös félelem uralkodik. Itt a vállalatok nem csupán a digitális fenyegetésekre koncentrálnak, hanem egy másik, talán még megfoghatatlanabb problémátó

Március 4-én lesz a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciája, amelyen a biztosítási és közvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.
Továbbra is a kibertámadásokat, azon belül is az adatvédelmi incidenseket tekintik az elsődleges üzleti kockázatnak a vállalatok az Allianz Kockázati Barométer friss, 106 országra kiterjedő felmérése szerint.
A kiberbiztonság korábban sosem látott fölénnyel előzte meg a félelmek között a második helyet elfoglaló üzletmenet-folytonosság megszakadását. Az előző globális rangsorban a hetedik helyen végzett klímaváltozás az idén először jelenik meg az öt legmagasabbra rangsorolt kockázat között.
A magyar kockázati sorrend teljesen máshogy fest, mint a globális, és a tavalyi eredményekhez képest is jelentős eltéréseket mutat. A hazai szakemberek a jogszabályi változásokat említették elsődleges veszélyként (a válaszadók 31 százaléka), ami nem magyar jellegzetesség, hiszen
Kelet-Közép-Európában a jogszabályi változások szinte minden országban a legfontosabb kockázatok között találhatóak, és gyakran a legnagyobb kihívásokat jelentik a helyi vállalkozások számára.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is a második helyet foglalja el a makrogazdasági helyzet alakulása, miközben az üzleti környezet változásának kockázata holtversenyben szintén fontos szerepet játszik, és a 2024-es hetedik helyről 29 százalékos említési rátával lépett előre. Ezzel szemben olyan országokban, mint Horvátország vagy Románia, a természeti katasztrófák veszélye továbbra is az élen áll. Érdekes módon nálunk a természeti csapásokkal kapcsolatos aggodalom jelentősen csökkent: míg tavaly az első helyen szerepelt, most a negyedik pozíciót foglalja el a kockázatok rangsorában.
Bár a klímaváltozás következményeitől való aggodalom még nem vált központi témává hazánkban, a legfrissebb magyar TOP10-es listán új szereplők bukkantak fel, amelyek komoly kihívások elé állítják a gazdaságot. A globális versenyben olyan súlyos tényezők jelentkeznek, mint a beszállítói láncok megszakadásának lehetősége, az új technológiák bevezetésével járó lehetséges hátrányok, valamint a politikai instabilitásból fakadó rizikók. Eközben a korábbi években kiemelt figyelmet kapott kérdések, mint a szakképzett munkaerő hiánya, amely tavaly még az 5. helyen szerepelt, és az energiaválság miatti aggodalmak teljesen eltűntek a rangsorból.