Az ORFK hivatalosan is reagált a bombafenyegetések ügyére: a rendőrség 313 oktatási intézmény biztonságát ellenőrizte.

Gál Kristóf tájékoztatása szerint további 21 iskola vezetője - köztük 5 budapesti és 13 vidéki intézmény igazgatója - fordult a rendőrséghez azzal a kéréssel, hogy vizsgálják át az épületeket, noha náluk nem érkezett bombafenyegetésről szóló jelzés. "Minden érintett helyszínen elvégeztük a szükséges ellenőrzéseket. A feladathoz elegendő rendőr állt rendelkezésre, így az összes helyszínre perceken belül el tudtunk juttatni járőröket" - emelte ki Gál Kristóf, aki külön köszönetet mondott a diákoknak és tanároknak a fegyelmezett és felelősségteljes együttműködésükért. Ennek köszönhetően gyorsan sikerült kizárni a veszélyforrást.
A szóvivő kiemelte, hogy igazi közös eredménynek számít, hogy egy ilyen nagyszabású esemény lebonyolítása zavartalanul sikerült.
Így folytatta: megértik a szülők aggályait, ezért mindent elkövettek, hogy a lehető leggyorsabban, a megszokott szakmai színvonalat fenntartva végezzék el az átvizsgálásokat.
Kijelentette: robbanószert vagy robbantásra alkalmas eszközt egyetlen helyszínen sem találtak. A tanítás folytatásáról vagy a gyermekek hazaküldéséről az intézményvezetők döntöttek - fűzte hozzá.
Gál Kristóf bejelentette, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda terrorcselekménnyel való fenyegetés gyanúja miatt nyomozást indít, melyhez az ország összes területi szerve szoros együttműködést biztosít. "A bűncselekmény átminősítése nem jelenti azt, hogy az országban fokozódott volna a terrorfenyegetettség" – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a nyomozó hatóság a tények alapos vizsgálata után hozta meg ezt a döntést. Az átminősítés célja, hogy magasabb büntetési tételt vonjon maga után az elkövető számára, és ezzel együtt a nyomozó hatóság számára is szélesebb mozgásteret biztosít a büntetőeljárás során – számolt be róla az MTI.
Közölte, hogy a bejelentéseket egy átfogó eljárás keretében elemzik, szoros együttműködésben az Europollal. Hozzátette, hogy minden olyan ország rendőrségét megkeresték, ahol a közelmúltban hasonló bűntettek miatt indultak nyomozások.
Gál Kristóf kitért arra is, hogy a nyomozati cselekmények ismertetése veszélyeztetné a nyomozás eredményességét, ezért arról bővebb tájékoztatást a "teljes mértékben érthető", jelentős közérdeklődés ellenére sem adhat. Emiatt az eljárásrendet sem tudja részletezni, és az országos akcióban részt vevők létszáma sem nyilvános - mondta
A szóvivő kiemelte: azért folytatja a nyomozást az NNI, mert ott vannak a rendőrség legmagasabban képzett kibernyomozói. "Gyakorlatilag rendőr hackereink vannak, akik adott esetben magasabb tudással rendelkeznek, mint az elkövetők legnagyobb része" - húzta alá.
Gál Kristóf nyilatkozata szerint megállapítható, hogy a bombariadóval fenyegető üzenet mögött nincsenek valós kockázatok, így mindenki nyugodtan érezheti magát az oktatási intézmények területén. "A rendőrség, ahogyan eddig is, a jövőben is maximális erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Magyarországon megőrizze a közrendet és a közbiztonságot. Elkötelezettek vagyunk a helyi közösség védelme és szolgálata iránt" - tette hozzá.
A kérdésre adott válaszában kifejtette, hogy azokban az esetekben, ahol a kockázatelemzés nem indokolta az épület kiürítését, lehet, hogy a kollégái nem éltek e lehetőséggel. "Bízunk benne, hogy a tegnapi napon helyes döntéseket hoztunk" - fogalmazott.
Egy másik kérdésre válaszolva kifejtette, hogy ha a rendőrök szokatlan vagy ismeretlen tárgyat találnak egy helyszínen, az elsődleges lépésként lehetőség nyílik bombakutató szakemberek bevonására. Ezek a szakértők megvizsgálják, hogy a talált objektum további gyanakvásra ad-e okot. Ilyen esetekben gyakran szükség lehet tűzszerészek segítségére is - tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy a tegnapi napon is több tucat esetben vonultak ki tűzszerészek olyan helyszínekre, ahol ez a lépés indokolt volt.