Amerika megrémült az üres polcok látványától – a vámháborúban hamarosan jelentős bejelentések várhatóak.

Az Egyesült Államok és Kína jelentős előrelépést tett a kereskedelmi háború enyhítését célzó svájci tárgyalásokon - jelentették be amerikai tisztviselők.
Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere és Jamieson Greer, a kereskedelmi képviselet vezetője vasárnap bejelentették, hogy a Bloomberg értesülései szerint "jelentős előrelépések" történtek a svájci tárgyalások során, amelyek két napon át zajlottak. A részletek nyilvánosságra hozatalát hétfőre tervezik.
A bejelentésre a Bessent, Greer és He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettes közötti hosszú, többórás tárgyalássorozatot követően került sor. A megbeszélések színhelyéül a svájci ENSZ-nagykövet rezidenciája szolgált.
A világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültség új csúcsra hágott, miután Donald Trump elnök fokozatosan 145%-ra növelte a Kínára kirótt vámokat. Ezek az intézkedések Kína fentanil-kereskedelemben betöltött szerepére, az Egyesült Államokkal szembeni jelentős kereskedelmi többletre irányultak, és válaszként szolgáltak Peking megtorló lépéseire. Kína erre reagálva 125%-ra emelte az amerikai termékekre kivetett vámokat.
A két gazdasági óriás közötti kölcsönös vámemelések patthelyzetet teremtettek, ahol egyik fél sem volt hajlandó engedményeket tenni, és a helyzetből való kilábalás egyelőre távolinak tűnik - hívja fel a figyelmet a hírügynökség.
Végül mindkét fél elismerte, hogy szükség van a feszültségek és vámok csökkentésére, és bejelentették a nyilvános tárgyalásokat.
Az üres polcoktól való aggodalom is hozzájárulhatott a találkozók sürgetéséhez.
Trump és gazdasági csapata olyan kiskereskedelmi vezetőktől kaptak jelzéseket, akik arra figyelmeztettek, hogy a magas vámok fenntartása súlyos következményekkel járhat. Ezek a vezetők a járványszintű hiányosságok és az ellátási láncok zavarainak megjelenését jósolták, ami komoly aggodalomra ad okot a piaci stabilitás szempontjából.
Korábban már beszéltünk róla, hogy a vámháború következményeként az Egyesült Államok gazdasága már májusra súlyos sérelmeket szenvedhet el. Az események láncolata a következőképpen alakul:
A fenti folyamat eszkalálódását és bekövetkezését igyekeznek most tehát elkerülni a felek, ezért ültek le a legmagasabb szinten tárgyalni.