Fedezd fel az új magyar szuperélelmiszert! - Vince

A Debreceni Egyetem közreműködésével készült élelmiszer tele van vitaminokkal, és ízvilága egyszerűen lenyűgöző.
Az idei év során bemutatkoznak a Magyar Gombakertész Kft. és a Debreceni Egyetem (DE) együttműködésében kifejlesztett új, innovatív termékek. Ezek a termékek a funkcionális élelmiszerek előállításában, a gyógyszeriparban, valamint a gombatermesztés területén alkalmazható hatóanyagok kinyerésére és tartósítására szolgálnak. A cég egy 150 millió forintos beruházás keretében alakította ki új üzemét, amely lehetővé teszi ezen jövőbe mutató megoldások létrehozását.
A Magyar Gomba Kertész Kft. és a Debreceni Egyetem (DE) közös kutatási programja sikeresen zárult le. A projekt keretében a csiperke, shiitake és kései laskagomba feldolgozása során két új, innovatív gomba alapanyagot fejlesztettek ki – derül ki az Agrárszektor által közzétett hírből. Ezek az alapanyagok nemcsak ízletességükkel, hanem funkcionális élelmiszerek és gyógyászati termékek készítésére való alkalmasságukkal is felhívják magukra a figyelmet. Emellett a kutatás során egy új, kíméletes gyártási technológia is tesztelésre került, amely szintén pozitív eredményeket mutatott. E termékek várhatóan még az idei év folyamán elérhetik a piacot.
A legújabb kutatási eredmények révén a termesztett gombák eddig ismeretlen, különleges tulajdonságait sikerült felfedezni. Ezen kívül olyan innovatív technológiákra is rábukkantunk, amelyek lehetővé teszik a bennük található értékes hatóanyagok ipari méretű kinyerését.
A kutatások egyebek mellett igazolták, hogy a shitake gomba kapcsán ismertté vált, egészségmegőrzésben hatékonynak bizonyuló béta-glükán nevű rostanyag jelen van más, kevésbé egzotikus gombafajokban is, és gazdaságosan ki is vonható belőlük. Ez a poliszacharid a kutatások tanúsága szerint azért hasznos, mert aktivizálja az immunrendszert, csökkenti a koleszterinszintet, illetve, a vérrögképződés kockázatát.
A Gomba Kertész Kft. és az egyetem közötti, nemrégiben befejeződött négyéves együttműködés célja a gomba alapú funkcionális élelmiszerek és alapanyagok kifejlesztése volt, amely a hagyományos csiperkegomba és különféle egzotikus gombák feldolgozására épült. Prokisch József, a Debreceni Egyetem munkatársa, az elvégzett munka értékelése során kiemelte, hogy a projekt rendkívül sikeres volt. Az együttműködés során sikerült megalapozni olyan termékek előállítását, amelyek nemcsak kiemelkedő antioxidáns tartalommal bírnak, hanem kulináris szempontból is figyelemre méltó értéket képviselnek.
A projekt keretein belül a csiperke és különféle egzotikus gombafajták, mint például a shitake, az ördögszekér, valamint a kései laskagomba termesztésére fókuszálunk. A Magyar Gomba Kertész Kft telephelyein a legkorszerűbb termesztési technológiák alkalmazásával törekszünk arra, hogy a gombák poliszacharid-, fehérje- és vitamintartalmát a lehető legmagasabb szintre emeljük. Az így nyert gomba-termőtestek ideális alapanyagot biztosítanak a funkcionális gombaalapú élelmiszerek és termékek fejlesztéséhez.
A projekt keretében végzett kutatás-fejlesztési tevékenységek során létrehozott élelmiszer alapanyag remek lehetőséget kínál új, magas fehérjetartalmú és különleges ízprofilú funkcionális termékek kidolgozására. Ez a megoldás nem csupán a vegetáriánus és vegán étkezési igényeket elégíti ki, hanem a mai közízlés dinamikus változásaihoz alkalmazkodva alternatív étrendek létrehozására is alkalmas.
Prokisch József véleménye szerint a kutatások számos innovatív termék előállítását teszik lehetővé. Például a gombából készült hamburgerpogácsa vagy a gomba nedvességtartalmának csökkentésével nyert gombalé remek példák erre. Ez a különleges szuperélelmiszer gazdag hatóanyagokban, ízkomponensekben, poliszacharidokban, aminosavakban és polipeptidekben, ami lehetővé teszi, hogy aromaként és gyógyhatású anyagként is értékes termékeket hozzunk létre.