"Ez a felvételi más típusú gondolkodást követelt meg, mint az előző évek során megszokott volt" - nyilatkozták a szaktanárok a magyar felvételivel kapcsolatban.

Az Eduline által megkérdezett pedagógusok szerint, látszatra olyan volt a teszt, mint a korábbi években, de azért voltak benne nehézségek.

A szaktanárok úgy vélik, a szinte már tematizált, a korábbi évekből jól ismert általános; nyelvi logikai, közmondásos, mondatelemzés és szófajtani, illetve a versekhez kapcsolódóan irodalmi kérdéseket felvető feladatok között számos nehézséget elrejtettek a feladatsor összeállítói.

Kovács Krisztina, a Webkurzus magyar-történelem tanára, az Eduline kérdésére kifejtette, hogy bár a nyolcadik osztályosok központi felvételi feladatlapja sok esetben úgy tűnt, mintha jól begyakorolt, rutinos diákokkal lenne dolguk, szinte minden feladatban volt egy kis meglepetés vagy csavar, ami izgalmassá tette a kihívást.

A 2020-as Nemzeti alaptanterv miatt például bekerültek a feladatsorba a nyelvi rétegek. A diákok kaptak feladatot régies szlengekről és diáknyelvi kifejezésekről is, ami meglepő lehetett, és a szokásos köntösbe bújtatott szólásos-közmondásos feladat sem volt minden esetben könnyű. Mivel ritkább, kevésbé ismert szólások szerepeltek benne, amiket a diákok nem ismernek, nehéz lehetett például rájönni arra, hogy a felsorolt lehetőségek közül az "Ahol füst van, ott tűz van"-nak a "Nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél" a párja.

Emellett pedig a helyesírással kapcsolatos és az összetett szavakra vonatkozó feladatokra is igaz, hogy a már-már evidens kérdések mellett nehéz, kevésbé ismert kivételeket is elrejtettek a feladatban.

"A felvételi egy új megközelítést követelt meg, eltérően a korábbi évek gyakorlataitól" – fogalmazott a magyartanár, megjegyezve, hogy a szövegértési feladatok véleménye szerint kedvezőek voltak a diákok számára.

A negyedikesek és hatodikosok feladatsor nagyon hasonlított az előző évek feladatlapjaira. "Ez egyfelől megnyugtató, másrészt viszont azt jelenti, hogy az tudja jól megcsinálni őket, akinek az anyukája vagy apukája befizetett a különböző felvételi felkészítő kurzusokra. Ez pedig támogatja, elősegíti a korai szelekciót" - véli a negyedik- és hatodik osztályosok feladatlapjairól Schiller Mariann, a Magyartanárok Egyesületének képviselője.

A különböző szövegértési feladatok mindkét feladatsorban kedvezőnek bizonyultak a tanár szempontjából. A magyartanár véleménye szerint ezek a feladatok a legjobban alkalmasak arra, hogy pontosan mérjék a diákok tudását és képességeit.

Related posts