Marosvásárhely: Emlékezetes megemlékezés a 35 évvel ezelőtti könyves-gyertyás felvonulásról

Hozzávetőleg ezren vonultak fel hétfőn Marosvásárhelyen az egykori könyves - gyertyás megmozdulás 35. évfordulóján. A zömében fiatalokból álló menet méltóképpen emlékezett a városban megszervezett, minden idők legnagyobb tömegmegmozdulására. Harmincöt évvel ezelőtt, február 10-én, Marosvásárhelyen százezer ember kezében könyvvel és égő gyertyával vonult át a városon a kisebbségi jogok, az anyanyelvű oktatás, a nemzeti identitás megvédése érdekében.
2025. február 10-én a Simon László Sportcsarnoktól indult el egy emlékezetes tömeg, amely az akkori eseményekre emlékezett. A rendezvény vezetésére Soós Zoltán polgármester, Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke, és Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi elnöke vállalkozott, mellettük pedig számos helyi és megyei RMDSZ politikus is részt vett. Az eseményre a város magyar tannyelvű iskoláinak diákjai, pedagógusai, valamint fiatal és idősebb marosvásárhelyiek gyűltek össze, hogy közösen emlékezzenek meg a múlt fontos pillanatairól.
A Bolyai Farkas Elméleti Líceum egyik tanára a Maszolnak beszélt arról, hogy 35 évvel ezelőtt gyermekként ő is ott volt a felvonuláson. Szerinte rendkívül fontos, hogy felidézzük az akkori eseményeket, és közösen ünnepeljük meg az elért sikereket. Kiemelte, hogy a fiatalokat nem kellett különösebben rábeszélni a hétfői rendezvényre; csupán tájékoztatták őket a részletekről, és a diákok maguk döntöttek úgy, hogy részt vesznek a megmozduláson.
Kérdésünkre válaszolva az egyik diák úgy nyilatkozott, azért tartja fontosnak jelen lenni, mert a magyar nyelvű oktatásról van szó, és úgy érzi, hogy ez a magyar diákoknak fontos kell legyen. Megerősítette, hogy nem kellett őket győzködni. Miután az osztályfőnökük tájékoztatta őket arról, hogy mi az esemény apropója, mindenképpen ott szeretett volna lenni. "Én nem tudtam erről korábban, és jó értelemben szíven ütött. Nagyon örülök, hogy a Bolyaiban, magyar iskolában tanulhatok és büszkeséggel tölt el, hogy azt mondhatom, itt tanulok: Marosvásárhelyen, a Bolyaiban" - tette hozzá.
A résztvevők a Sportcsarnok előtti térből indultak, és a Nemzeti Színház mögött található Aranka György szobrához vonultak fel, ahol a tiszteletadók ünnepélyesen elhelyezték a megemlékezés virágait.