A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleményt adott ki Magyar Péter ügyével kapcsolatban.

Egy pártvezető indulatosan számon kérte a jegybank egyik hölgy munkatársát. Az ügy az Opus Global Nyrt. 2023. júliusi részvény-visszavásárlási bejelentését közvetlenül megelőző időszakkal kapcsolatos, vagyis at érintett politikus a Tisza Párt elnöke. A történtekre Magyar Péter is reagált.
Az egyik politikai párt vezetője kedden telefonon, ingerült hangnemben kérte számon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hölgymunkatársát, miután a jegybank törvényi kötelezettségének eleget téve hivatalból piacfelügyeleti eljárást indított több személlyel szemben bennfentes kereskedelem gyanúja miatt - áll a jegybank közleményében.
"A politikus indulatosan kifogásolta a nyilatkoztató végzésben számára feltett kérdéseket, majd a jövő évi országgyűlési választásokra utalva változásokat helyezett kilátásba. A Magyar Nemzeti Bank határozottan elítéli a verbális erőszak minden formáját, tevékenysége során kizárólag a törvényeknek alávetve, politikától függetlenül működik" - fogalmaztak.
A politikus kedden 17 óra 1 perckor telefonon keresztül fejezte ki elégedetlenségét a jegybank "írásbeli nyilatkoztató végzésében" szereplő határidőkkel kapcsolatban. A Magyar Nemzeti Bank már 2025. március 19-én eljuttatta a végzést az érintett félhez, ám a küldeményt csak április 14-én vették át. A válaszadási határidő április 22-én, kedden lejárt. Az ügyintéző tájékoztatta a betelefonálót arról, hogy jogi képviselője kérvényezett egy határidő-hosszabbítást, ennek ellenére a politikus indulatosan firtatta a jegybank munkatársának a határidőt. Kijelentette, hogy a nyilatkoztató végzésben foglalt kérdések komolytalanok, és a jövő évi országgyűlési választásokra hivatkozva változásokat ígért - tájékoztatta a közleményében a jegybank.
Az MNB, törvényi kötelezettségeinek eleget téve, folyamatosan elemzi és értékeli a tőkepiaci szereplők magatartását, hogy az összhangban áll-e a hazai és uniós jogszabályokkal. A piacfelügyeleti eljárás keretében az MNB külön figyelmet fordít arra, hogy a magánszemélyek által tett tőzsdei megbízások során nem sérültek-e a piaci visszaélésekről szóló uniós rendelet (MAR) bennfentes kereskedelemre vonatkozó szabályai. Az eljárás kifejezetten az OPUS GLOBAL Nyrt. (OPUS) 2023. júliusi részvényvisszavásárlási bejelentését megelőző időszakra összpontosít. A jegybank hangsúlyozza, hogy meggyőződésük szerint a jogszabályok mindenkire egyformán vonatkoznak, függetlenül attól, hogy milyen politikai háttérrel vagy pozícióval rendelkezik az érintett személy.
Magyar Péter a Facebookon fejezte ki véleményét a legújabb közleményről. Kifejtette, hogy a tőle érkező kérdéssor egy „nevetséges, politikai indíttatású eljárás” részeként érkezett, amelyet egy hete kapott a Nemzeti Banktól. Péter megjegyezte, hogy a bank vezetői által összegyűjtött, legalább 650 milliárd forint közpénz eltulajdonítása miatt különösen abszurdnak tartja ezt az ügyet. Kedden felhívta a nemzeti bank ügyintézőjét, és jelezte, hogy a legtöbb kérdésre, amelyet feleslegesnek és álságosnak tart, egy bohóc jelet fog rajzolni válaszként. Emellett világossá tette, hogy a tőzsdei tranzakcióival kapcsolatban soha nem kapott bennfentes információkat, és nem folytatott bennfentes kereskedést.
Ezen kívül az ügyintéző számára is világossá tette, hogy köteles továbbítani feletteseinek üzenetét, amelyben a Tisza párt határozottan kijelenti: mindent megteszünk "a világ eddigi legnagyobb bankrablását elkövető politikai vezetők és jegybanki tisztviselők felelősségre vonásáért. Ez nem csupán egy fenyegetés; ez egy ígéret, amelyet maradéktalanul be fogunk tartani" - hívta fel a figyelmet a jegybanki alapítványokat érintő ügyekre és az ÁSZ-vizsgálatokra.
A pártelnök kijelentette, hogy az MNB-ből 650 milliárd forintot loptak el, ami azt jelenti, hogy ez minden magyar állampolgártól fejenként 65 ezer forintot von el. "Ez nem úgy történt, mint a régi szocik idejében, hogy nokiás dobozokban vitték el a pénzt, hanem teherautóval. A bankrablás szemtanúja volt a legfőbb ügyész és az Állami Számvevőszék. Orbán képviselői, államtitkárai, valamint a Dinasztia pénzemberei is ott ültek a tolvajok között. A lopott összeget svájci kastélyok, New York-i luxuslakások, egy 100 autóból álló gyűjtemény, valamint dubaji nyaralók vásárlására fordították. Míg Amerikában a Wall Street farkasa 200 millió dollárt zsákmányolt, addig nálunk a magyar közpénz farkasai ennek tízszeresét. Egy egyszerű bankrablásért 10 év fegyház jár. Vajon mennyit ér a világ legnagyobb bankrablása?" - írta Magyar Péter.
Szerdán napvilágot látott egy érdekes hír: két egyetem is szerepel az Állami Számvevőszék legújabb vizsgálatainak célkeresztjében. Ezek a vizsgálatok a jegybank és annak alapítványának működését érintik, és a korábbi ellenőrzések során feltárt kockázatok tapasztalataira építenek. Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke a 24.hu Della podcastjában osztotta meg ezeket az információkat.