Péter Magyar bombája és a nyugdíjasok utalványai - ezek váltották ki olvasóink felháborodását.

Minden héten megnézzük, hogy mely posztok mozgatták meg leginkább a közösségi oldalaink követőit. Ezúttal nem a legtöbb hozzászólást kapott bejegyzés került a középpontba, hanem az, amelyhez valódi vélemények, érvek érkeztek. A feszültség szinte tapintható a kommentszekciókban is.
A közösségi média világában megjelenő olvasói vélemények értékes visszajelzéseket nyújtanak arról, hogy egy-egy hír vagy téma mennyire rezonál az emberekben. A "Beszóltam a Facebookon" című rovatunkban heti rendszerességgel összegyűjtjük, mely cikkeink generálták a legnagyobb aktivitást a Klasszis Médiához tartozó Mfor és Privátbankár Facebook-oldalán, és elemezzük, hogyan reagáltak követőink ezekre. E rovat célja nem az, hogy állást foglaljunk, hanem hogy bemutassuk, milyen gondolatokat és érzelmeket ébresztenek az olvasókban a különböző témák. Fontos hangsúlyozni, hogy az olvasói vélemények nem tükrözik a szerkesztőségek álláspontját.
Az indulatok megnyilvánulása számunkra már megszokott jelenség, de most először tapasztalunk olyat, hogy nem a legnagyobb kommentáradatot generáló poszt került a figyelem középpontjába. A bejegyzés alá érkezett hozzászólások többsége szinte idézhetetlen és pártpolitikai éltetésekkel teli, míg érdemi érvek alig bukkannak fel. A cikk középpontjában Magyar Péter európai parlamenti felszólalása áll, melyben bejelentette, hogy a Tisza Párt 2026-ban készen áll a kormányzás átvételére. A párt zéró toleranciát hirdet a korrupcióval szemben, tervei között szerepel az Európai Ügyészséghez való csatlakozás, valamint a magyar embereknek járó uniós források visszaszerzése. Emellett éles kritikát fogalmazott meg a jelenlegi kormány tevékenységével kapcsolatban, amelyet szerinte válságba sodort, miközben propagandával próbálja eltakarni saját felelősségét.
A második legtöbb kommentet kiváltó cikkünk ugyancsak darázsfészekbe nyúlt. Orbán Viktor felbukkant egy ráckevei lakossági fórumon, ahol közölte, hogy a kormány e hét szerdán dönt az iparcikkek árrésének 15 százalékos korlátozásáról és a nyugdíjasok számára tervezett áfa-visszatérítésről, emellett pedig új támogatási formát is kilátásba helyezett: a nyugdíjasok várhatóan élelmiszerutalványt kapnak.
Anna kommentjét lájkolták a legtöbben:
"Nincs szükségünk utalványra, az utalványra szánt pénzt fordítsák nyugdíjemelésre, mindenki sokkal jobban jár. Ne tegyenek úgy, mintha ebben az országban csak az időseknek lenne kevés a bevétele. Ezzel megint megosztanák az embereket, és ránk mutogatnának, hogy egy utalványért cserébe a Fideszre szavazunk, pedig nem így van."
Természetesen, itt van egy egyedi átfogalmazás: "Persze, hogy szükség van utalványra! Képzeld el, mennyi pénzt zsebelhet be az, aki végül elnyeri az utalványtender pályázatát?" - tette fel a kérdést Magdolna.
Katalin véleménye szerint a nyugdíjemelés lenne a legjobb megoldás: "Azt el sem tudom képzelni, hogy valaha is valódi nyugdíjemelést kapjunk. Az ilyen lépések igazából csak azoknak kedveznek, akik majd előállítják a termékeket, és végül többe fog kerülni, mint amennyit el akarnak osztani közöttünk."
László más szemszögből közelíti meg a dolgokat: "Az én időmben nem volt szükség ilyen utalványokra. A vidéki nyugdíjasoknak megvolt mindene, nem kellett a boltba szaladgálni egy hagymáért vagy disznóhúsért. Ma már nem kell kapálniuk, sem állatokat nevelniük. A városban sétálgatnak, és a boltokban a vásárlók 60-70 százaléka nyugdíjas. Az életük kifejezetten kellemes. Sétálnak, kirándulnak, vásárolnak, és kutyákat sétáltatnak. De sokan úgy tűnik, elfelejtették, mennyi munka árán érték el mindezt. Most inkább csak panaszkodnak, nyavalyognak, és nem igazán értékelik a mindennapjaikat. Érdekes módon senkit sem hallottam arról lamentálni, hogy de kár, hogy nem kell kapálniuk vagy állatokat tartaniuk! Persze, a szegénység valóban létezik. Ez nem kétséges. Főleg a gondolkodásmódban."
"Nos, úgy tűnik, sikerült visszautaznunk az időben. Jegyrendszer? Hát, ez aztán igazán csúcs!" - jegyezte meg Erzsébet, aki kommentjében egy csepp iróniát is csempészett.
A jegyrendszer Magyarországon a második világháború idején és közvetlen utána alakult ki, mint válasz a szükségletek és erőforrások hiányára. A háborús évek és a Rákosi-korszak alatt a rendszer kiemelkedő szerepet játszott az alapvető élelmiszerek és termékek elosztásában. Az állam előre meghatározott mennyiségeket állított fel különféle termékekre, mint például kenyér, cukor vagy ruházat, és ezekhez jegyeket bocsátott ki. Ezek a jegyek lehetővé tették a hiánycikkek megvásárlását, függetlenül attól, hogy az emberek mennyire voltak anyagilag eleresztve. Az 1950-es évek végére, a gazdasági stabilizációval egy időben, a jegyrendszer fokozatosan eltűnt a mindennapi életből.
Évának eszébe jutott a jegyrendszer: "Újra itt van a jegyrendszer? Mikor is volt ez legutóbb? Hihetetlen, amit ez az ember véghez visz."
A Tisza Párt robbanóereje
Csütörtök reggel Magyar Péter egy figyelemfelkeltő hangfelvételt tett közzé, amelyben a feliratozás szerint Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter osztotta meg elképzeléseit. A miniszter hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormány új irányvonalat képvisel, elhagyva a "békementalitást", és célul tűzte ki egy ütőképes, harcképes magyar hadsereg megteremtését. A felvételen az is elhangzik, hogy a hadsereg reformja a "háború felé vezető út nulladik fázisaként" van definiálva, amit dr. Böröndi Gábor altábornagy fog irányítani. A teljes cikk elérhető itt, és az ezt megosztó poszt alatt a Privátbankár Facebook-oldalán a múlt héten számos hozzászólás érkezett. Nem meglepő, hogy egy ilyen jelentős téma sokakat ösztönzött véleménynyilvánításra.
Violetet nem nyűgözte le az akció: "Mit szivárogtatott ki? Amit többször bejelentett a kormány? Haderőfejlesztés! Ekkora bohócok! Atyavilág!"
Péter úgy tűnt, mintha a belső feszültségét próbálta volna kifejezni, de egy másik nézőpontból: "Ez nem fogja kielégíteni a szektások igényeit."
"Ez a hangfelvétel olyan mértékben általános katonai szöveg, hogy gyakorlatilag hírtelen értéktelenné válik. Kérem, mutasson nekem egyetlen hadsereget is, amely békében nem azzal foglalkozik, hogy felkészüljön a háborúra" - fogalmazta meg László.
"Nos, ettől a kormánytól igazán nem lehet sok jót remélni" - foglalta össze Marika.
Gulyás Gergely aznap még lepkefingnak titulálta a hangfelvétel körüli ügyet. De vajon valóban ennyire jelentéktelen volt? Erről és más izgalmas témákról beszélgettek kollégáink, Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Vég Márton újságírók a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban. Ha kíváncsi a végeredményre, itt tudja megtekinteni: