Magyar Levente: A Vajdaságban a kormány minden egyes érvényes pályázatot képes volt támogatni | Demokrata

Az ukrajnai háború következtében fellépő gazdasági kihívások ellenére a magyar kormány sikeresen biztosította a pályázók számára szükséges pénzeszközöket a költségvetés keretein belül. „Ezek a kifizetések már végrehajtásra kerültek” – emelte ki. Kiemelte, hogy ez a tény nem tekinthető automatikusnak, ugyanakkor hangsúlyozta a kormány elkötelezettségét a gazdaságfejlesztési program folytatása iránt.
Elmondása szerint eddig összesen 222 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg, amely a gazdaságfejlesztés keretein belül, valamint a magyar kormány által a vajdasági és szerbiai beruházásokhoz nyújtott támogatások révén jött létre. Ez a projekt "átformálja Vajdaság gazdasági táját és jövőképét" - hangsúlyozta. Magyar Levente azt is megemlítette, hogy Magyarország idén is 8 milliárd forinttal támogatta a vajdasági gazdaságfejlesztési programot, amiből közel 12 milliárd forintnyi beruházás valósult meg.
Hétfőn két nagyberuházást adtak át a Vajdaságban: Magyarkanizsán egy háztartási és mezőgazdasági fogyasztási cikkek importálására és exportálására, valamint nagy- és kiskereskedelmére szakosodott cég raktárhelyiségét, míg Felsőhegyen egy precíziós sertéstelepet. Magyar Levente kiemelte, ilyen beruházásból mintegy kétszáz valósult meg az utóbbi években. Ezt követően mintegy 740 pályázóval falusi házvásárlásra, valamint mezőgazdasági fejlesztésekre vonatkozó szerződést kötnek. Rámutatott, hogy a magyar kormány teremtette meg ennek a lehetőségét, a szerbiai politika megteremtette a feltételeket, a vajdasági politika biztosítja a rendszer felügyeletét és lebonyolítását, "de mindez semmit sem érne sikeres és bátor pályázók nélkül", ezekből pedig mintegy 16 ezer volt eddig.
Magyar Levente beszédében hangsúlyozta, hogy "nekünk, magyaroknak soha nem volt magától értetődő, hogy békében élhetünk és építkezhetünk, hogy közösségi és személyes életünkben fokozatosan előreléphetünk". Kiemelte, hogy "a történelem, valamint Pásztor István tanításai arra figyelmeztettek bennünket, milyen törékenyek ezek a többnyire rövid időszakok, és ennek következtében mennyire értékesek, amikor lehetőségünk van a békés fejlődésre, ráadásul a fejlődéshez szükséges anyagi források is rendelkezésünkre állnak".
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy húsz év alatt mennyire megváltoztak a vajdasági magyarság életkörülményei, hiszen amíg két évtizeddel ezelőtt "a Gyurcsány-kormány elutasította a kettős állampolgárságnak a lehetőségét", a vajdasági gazdaságfejlesztési programban most csak kettős állampolgárok vehetnek részt. A magyar állampolgárság megszerzése pedig 2010-ben, Orbán Viktor kormányra kerülésével vált elérhetővé. Emellett a környezet is megváltozott, már nincsenek magyarverések, a vajdasági magyar közösség megbecsült tagja lett a szerb társadalomnak - mondta.
A pályázat aláírói egyértelműen kifejezték, hogy jövőbeli terveik középpontjában az otthonuk áll. Szeretnék saját környezetükben nevelni gyermekeiket, gazdálkodni, és a támogatások révén ez a vágyuk valósággá válhat. A program sikerének köszönhetően a vajdasági magyar közösség 5374 hektár termőföldet szerzett, 1341 falusi ház vásárlására nyílt lehetőségük, 667 új vállalkozást indítottak, és 2233 vállalkozás, valamint több mint 6200 mezőgazdasági termelő valósította meg fejlesztési terveit - tette hozzá.
A vajdasági gazdaságfejlesztési program első szakasza, amely 2016-tól 2018-ig tartott, kezdetben 50 milliárd forintos támogatással indult a magyar kormány részéről. Az idő múlásával azonban a keretösszeg jelentős mértékben emelkedett. A program középpontjában a mezőgazdaság, az idegenforgalom, valamint a kis- és közepes vállalkozások fejlesztése állt, ezzel a célkitűzéssel, hogy megállítsák a fiatalok külföldre vándorlását, és lehetőség szerint visszafordítsák ezt a trendet. A gazdaságfejlesztési program második, 2019-ben indult szakasza már a korábbi tapasztalatokra építkezett.