Macron új lépést tett: Franciaország mostantól megtiltja a dohányzást az olyan szabadtéri helyszíneken, ahol gyermekek is megfordulnak.

A megjelölt helyszíneken a tűzgyújtási szabályok megszegése, beleértve a gyanútlan látogatókat is, 90 eurós bírságot vonhat maga után, ha a büntetést 15 napon belül rendezik. Ezt követően a díj 135 euróra nő - értesültünk a CNN híreiből.
Míg olyan országok, mint Spanyolország és Olaszország helyi vagy regionális szinten vezettek be dohányzási korlátozásokat bizonyos területeken,
Az új intézkedés nem aratott egyetértést minden állampolgár körében. A korlátozások kétségkívül jelentős átalakulást hoznak egy olyan nemzet életében, amely hosszú időn keresztül szoros kapcsolatban állt a cigarettázás kultúrájával. "Franciaország szellemi elitje és filmes hagyományai generációkon át elfogadottá tették a dohányzást. Évtizedek óta hiányzott a politikai akarat a dohányzás betiltására" – hangsúlyozta Raquel Venancio, a Smoke Free Partnership, egy európai dohányzásellenes szervezetek szövetsége vezető politikai tisztviselője.
Az ország viszonya a dohányzáshoz azonban változik.
A dohányzás elleni nemzeti bizottság (CNCT) jelentése szerint Franciaországban a dohányzás a legalacsonyabb szintjén van az 1990-es évek óta. Ma a francia felnőttek mintegy egyharmada dohányzik, közülük 23 százalék naponta, a francia nemzeti egészségügyi ügynökség 2024-es jelentése szerint. Emellett a dohányzás csökken a fiatalok körében is: a legfrissebb rendelkezésre álló adatok szerint 2022-ben a 17 évesek mindössze 16 százaléka számolt be arról, hogy naponta dohányzik - a hat évvel korábbi 25 százalékhoz képest.
Franciaország mindezek ellenére továbbra is az egyik legnagyobb dohányzási problémával küzdő ország Európában. Ennek hátterében áll a cigarettacsempészet drámai növekedése, amely különösen Bulgáriából, Törökországból és Algériából érkező termékekkel van összefüggésben.
A legtöbb fiatal dohányos tinédzser korban tapasztalja meg a cigarettázás világát, hiszen a kormány egészségügyi minisztériuma szerint majdnem 90 százalékuk már 18 éves kora előtt elkezdi ezt a szokást.
Ami az elektromos cigaretták helyzetét illeti, Franciaországban a dolgok másképp alakulnak, mint Belgiában és az Egyesült Királyságban, ahol nemrégiben betiltották az eldobható e-cigaretták forgalmazását. Franciaország új szabályozása egyelőre nem érinti az e-cigaretták árusítását, így a helyi piacon továbbra is elérhetők maradnak.
A dohányzás továbbra is az Európai Unió legjelentősebb megelőzhető egészségügyi kockázata, évente közel 700 000 korai halálesetet okoz az EU adatai szerint.
Franciaország területén évente körülbelül 20 000-25 000 tonna cigarettacsikk végzi a földön, ahogy a dohányosok elhajítják őket.
Franciaországban 2009-ben életbe lépett egy törvény, amely megtiltotta a cigaretta árusítását a 18 év alatti fiatalok számára. Azonban a helyzet ellenőrzése nem volt elég szigorú: a dohányzás elleni nemzeti bizottság (CNCT) által végzett felmérés szerint a dohányboltok körülbelül kétharmada továbbra is kiszolgálja a kiskorúakat cigarettával.
Ellenben Svédország az egyedüli európai állam, amely teljes körűen megtiltotta a dohányzást az éttermek és bárteraszok területén. Franciaországban viszont a dohányzás továbbra is megengedett ezeken a helyeken. Sőt, még az Egyesült Királyságban is, ahol a legszigorúbb szabályozások érvényesek a dohányzás terén Európában, lehetőség van a dohányzásra a pubok udvarain.
- Emlékezett vissza Amélie Eschenbrenner, a CNCT képviseletének szóvivője.
A rákos megbetegedések csökkentését célzó stratégiájának részeként az Európai Bizottság azt tűzte ki célul, hogy 2040-re az EU lakosságának dohányzási aránya 5 százalék alá csökkenjen. Hasonlóan, a francia kormány jelezte, hogy a legújabb korlátozások lehetnek az első lépések a dohányzás elleni szélesebb körű fellépés felé.