Lövöldözés robbant ki egy bankban, nyolc ember vesztette életét – emlékezzünk a tragikus eseményre.

Banki lövöldözés ‒ a hírek villámgyorsan szárnyra kaptak. Archív felvétel 2002. május 10-éről.

Két fegyveres érkezését követően lövöldözés tört ki egy móri bankban 2002-ben, május 9-én. A drámai események során hatan meghaltak, ketten megsebesültek.

Lángra kapott a város: a bankban lövöldözés történt.

A kisvárosban, ahol a mindennapok csendesen zajlottak, hirtelen sötét felhők gyülekeztek, amikor elterjedt a szörnyű hír: lövöldözés történt az Erste Bank fiókjában, és sajnos több áldozatról is beszámoltak. Az emberek a közösségi médiából és a rádióból értesültek a tragédiáról, és azonnal megindultak a hozzátartozók, akik sírva és reménykedve érkeztek a bank épülete elé. A rendőrség azonban szigorú kordont állított fel, megakadályozva ezzel, hogy bárki is közel kerüljön a helyszínhez. Még az este sötétjében is, a környező panelházak között kis csoportokban gyülekeztek az emberek, várva a legfrissebb információkra, miközben az aggodalom és a szorongás légköre nehezedett a városra.

A bank a kisváros bevezető útján áll, az egyik panelház tövében. A helyszínen arról beszéltek az emberek, hogy a bankhoz közeli takarékautomatát babrálta két fiatalember. Ide hívta valaki a rendőröket, de mire odaértek, addigra a két ismeretlen már a bankban volt és megtörtént a tragédia - írta a 2002. május 10-én megjelent Fejér Megyei Hírlap, mely az akkori körülményekről is beszámolt.

A segíteni akaró mentők törték be a zárt ajtót

A bank bejárata előtt üvegszilánkok hevertek, az elkövetők bezárták az ajtót, a mentők kénytelenek voltak betörni az üveget, hogy segítséget nyújthassanak. Ám volt, akit már nem tudtak megmenteni. Hosszúnak tűnő percek teltek el, ellentmondásos hírek érkeztek a kórházakból, Budapestről és Székesfehérvárról egyaránt. A készenléti egységek mindenkit a lakótelep sötét árnyékába irányítottak, miközben a város körüli 80 kilométeres zónában a géppisztolyt hordó, golyóálló mellényes rendőrök minden járművet alaposan ellenőriztek. A lakótelep lépcsőházainak ajtaja előtt is készenléti erők álltak, mivel a parancs ezt írta elő - olvasható a hírlapban.

Évtizedek múltak el, de az emlék nem fakul

Azóta eltelt több mint két évtized, és a hatóságok számos nyomozást indítottak, ezzel munkát adva a bíróságnak is. Az igazság felkutatása és a bűnösök felelősségre vonása mellett a legfontosabb feladat az áldozatok végtisztességének megadása volt. A település emlékhelyet állított a bank egykori épülete előtt, hogy ezzel lehetőséget biztosítson az emlékezésre mindazok számára, akiktől akkor búcsút kellett venni.

A drámai események és az áldozatok emléke sosem halványul el, ezért Mór városa minden évben ezen a napon megemlékezést rendez az emlékhelynél. 2025. május 9-én sem volt ez másként. Fenyves Péter polgármester és Törő Gábor országgyűlési képviselő vezetésével sokan gyűltek össze, hogy tisztelegjenek. Az önkormányzati vezetők és politikai képviselők szavak nélkül, mély tisztelettel állnak meg, mert mit is mondhatnának a fájdalmukról? A feketébe öltözött megemlékezők csendben hajtanak fejet, s a virágokat szinte suttogva helyezik el a bank régi épülete előtt, így adózva az emlékeknek és az elveszetteknek.

Related posts