Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontok egyre mélyebben befolyásolják életünk különböző aspektusait.

Az energiahatékonysági beruházások, a kibocsátás-csökkentési intézkedések és a munkavállalói jóléti programok terén a legnagyobb magyar vállalatok évente akár tíz- vagy százmillió forintokat is elköltenek ESG-hez kapcsolódó projekteken – állapította meg a Széchenyi István Egyetem és az EFOTT által készített elemzés. A győri egyetem nemcsak a fenntarthatóság jegyében működő szabadulószobát hozott létre, hanem itt indult el az ország első ESG-mesterképzése is, ezzel is hangsúlyozva az elköteleződését a fenntartható jövő iránt.

A Széchenyi István Egyetem idén júliusban az EFOTT fesztivál házigazdájaként lép a középpontba, és ezzel egy új mérföldkövet is elér, hiszen ők az elsők a nagyobb fesztiválok között, akik ESG-jelentést készítettek. E kezdeményezés célja, hogy támogassa a hazai rendezvényszervező ipar fenntartható fejlődését és tudatosabb működését.

A legfrissebb elemzés szerint a hazai 100 legnagyobb vállalat közül már 78 vállalat készít fenntarthatósági jelentést, míg 92 cég rendelkezik dekarbonizációs stratégiával. Ez a tendencia jól mutatja, hogy a magyar vállalatok egyre inkább elköteleződnek a fenntartható fejlődés és a környezettudatos működés iránt.

Ezek a cégek évente jelentős, akár több tíz- vagy százmillió forintos összegeket fordítanak energiahatékonysági fejlesztésekre, a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére, valamint munkavállalóik jólétének növelését célzó programokra. Más szóval, az ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) szempontok figyelembevételével végzik el ezeket a fontos intézkedéseket.

Az ESG, ami az angol "Environmental, Social, Governance" kifejezésből ered, a környezeti, társadalmi és irányítási aspektusokat összegzi. E három pillér segít a vállalatok fenntarthatóságának és társadalmi felelősségvállalásának értékelésében.

Egy olyan keretrendszert jelent, amely túlmutat a hagyományos üzleti mérőszámokon. Lehetővé teszi, hogy a különböző vállalatok hitelesen és átlátható módon szemléltessék a fenntarthatósági aktivitásaikat

- magyarázta Torma András, a győri Széchenyi István Egyetem Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszékének vezetője, hozzátéve:

Sokan hajlamosak leegyszerűsíteni ezt a fogalmat csupán fenntarthatósági jelentésként, de az ESG ennél sokkal mélyebb és összetettebb. Ez egy olyan vállalati szemléletmód, amely a felelős gondolkodásra épít, és arra összpontosít, hogy a cég miként tudja még hatékonyabban és értékteremtőbben végezni tevékenységeit, figyelembe véve a társadalmi és környezeti aspektusokat is.

A kötelező ESG-jelentéstételnek Magyarországon két fő formája van: az EU-szabályozás alapján működő Fenntarthatósági - más szóval ESG - jelentés, valamint a magyar ESG-törvény alapján szabályozott ESG-beszámoló.

A kis- és középvállalkozások kiadásai jelentősen elmaradnak az aktívabb nagyvállalatokétól: csupán 4 százalékuk rendelkezik ESG-stratégiával, és a környezetvédelmi beruházások terén is alulmaradnak az uniós átlaghoz képest.

Bár a terület szabályozása éppen változásokon megy keresztül, a szakértő hangsúlyozza, hogy a zöld átállás elkerülhetetlen és létfontosságú folyamat, amelynek jelentősége vitathatatlan.

A győri egyetem élenjáró szerepet játszik a felsőoktatásban: Magyarországon elsőként indította el az ESG-mesterképzést, ráadásul a szak országos akkreditációjának kidolgozásában is élen járt.

Felismerjük, hogy a helyi, különösen az autóiparban tevékenykedő cégek és beszállítók gyorsan érintettek lehetnek ezen a téren. Emellett büszkék vagyunk arra, hogy a vállalati környezetmenedzsment terén szerzett jelentős tapasztalatainkkal hatékony támogatást tudunk nyújtani számukra.

- mondta Torma András. Kiemelte, hogy az egyetem a vállalatok részéről érkező folyamatos megkeresések következményeként létrehozott egy új céget, amely ESG-, üzletviteli és fenntarthatósági tanácsadással foglalkozik. A cég például karbonlábnyom-számítással és fenntarthatósági stratégiák kidolgozásával segíti a partnereit.

Az ESG-kérdések terén körülbelül 60 százalék a környezeti szempontokra összpontosít, azonban a társadalmi aspektusok sem elhanyagolhatók. Különösen érdekes a társadalmi célú beszerzések témája, amely arra fókuszál, miként integrálhatják a vállalatok értékteremtő folyamataikba a társadalmi szempontból felelős beszállítókat, például azokat a vállalkozásokat, amelyek megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztatnak.

Ugyancsak a társadalmi kérdéskörhöz tartozik többek között a gyermekmunka, a munkahelyi diverzitás, tehát többek között a nők és férfiak aránya a menedzsmentben, egyes munkakörökben, vagy épp a fizetésekben megmutatkozó különbségek.

Magának az egyetemnek is van fenntarthatósági stratégiája. A közvetlen hatások - megújuló energiahasznosítás, víztakarékosság - mellett megjelenik a közvetett, szemléletformáló szerep: városi klímaexpótól a nyugdíjas egyetemig vagy fenntarthatósági öntevékeny hallgatói körig, fényszennyezés-méréstől az iskolai előadásokig számos olyan kezdeményezésük van, ami több ezer embert szólít meg.

Szeptembertől új, innovatív kezdeményezésként elindul egy fenntarthatósági szakkollégium, amely célja, hogy a fiatalokat tudatosabbá tegye a környezetvédelem terén. E mellett egy izgalmas, fenntarthatósággal kapcsolatos szabadulószoba is nyílik, amely nem csupán szórakozást nyújt, hanem vállalati tréningek és hallgatói képzések keretében is hasznosítható. A résztvevők különféle feladatok megoldására összpontosítanak, például a szelektív hulladékgyűjtés kihívásait ismerhetik meg. Emellett VR-szemüveg segítségével különböző fenntarthatósággal kapcsolatos információkat fedezhetnek fel, így interaktív módon mélyíthetik el tudásukat a környezettudatos életmódról.

A fenntarthatóság a sok ezer embert vonzó fesztiválok esetében is kulcskérdés. Idén éppen a győri egyetem a házigazdája az EFOTT-nak, amely szintén úttörő a maga területén: elsőként a nagy magyar fesztiválok közül ESG-jelentést készített, segítve a hazai rendezvényszervező szektor fenntartható formálását.

Az EFOTT nem csupán egy egyszerű fesztivál, hanem a hallgatói kultúra és a felsőoktatás egyik kiemelkedő alakítója. Az ESG-keretrendszer keretein belül nem csupán a környezeti fenntarthatóságra fókuszálunk, hanem a társadalmi felelősségvállalás fontosságát is hangsúlyozzuk.

- mondta Budai Marcell, az EFOTT sajtófőnöke. Kiemelt céljuk, hogy olyan vállalati partnerekkel dolgozzanak együtt, akik nyitottak értékteremtő, a hallgatókat és a szélesebb közösséget segítő projektekre.

"Stratégiánkban számos kulcsterületen fogalmaztunk meg elérendő célokat: a fenntartható hulladékgazdálkodásban és energiahasználatban, a foglalkoztatásban, az egészség, biztonság, jólét területén, az oktatás-képzésben, a helyi gazdaságért tett erőfeszítésekben, a sokszínűségre, esélyegyenlőségre törekvésben, illetve az adatvédelemben is."

Related posts