A brit establishmentet alapjaiban rengette meg Nigel Farage és csapata – PestiSrácok

A brit establishmentet megrengették Nigel Farage és csapata, ahogy arról a PestiSrácok.hu is beszámolt 2025. május 2-án.

Hatalmas pofont kapott a brit politikai establishment: a Nigel Farage vezette Reform UK példátlan sikereket ért el az időközi választásokon és a helyi voksolásokon.

A Mandiner beszámolója alapján a párt egyetlen éjszaka alatt sikeresen megszerezte új parlamenti képviselőjét, emellett első ízben hódította el a polgármesteri posztot, és több tanácsosi helyet tudhat magáénak, mint az összes többi párt összesen.

A Konzervatív Párt és a Munkáspárt válságos helyzetben vannak, és egyre többen hangoztatják, hogy a hagyományos kétpártrendszer kora lejárt az Egyesült Királyságban. Farage nyíltan kifejezte elégedettségét a kialakult helyzet miatt:

"Hatalmas éjszaka volt ez a Reform számára, mély sebet ejtettünk a Munkáspárton és a Konzervatívokon egyaránt."

A Runcorn és Helsby választókerületben zajló időközi választás során egy igazán figyelemre méltó győzelem született: Sarah Pochin, a Reform Párt jelöltje csupán hat szavazat különbséggel győzte le a Munkáspártot. Ez az eredmény nemcsak a szoros versenyt tükrözi, hanem a választók elkötelezettségét is.

A BBC szerint ez a modern brit történelem legszorosabb időközi választási eredménye. A győzelem nemcsak a hajszálvékony különbség miatt volt meglepő, hanem mert egy masszív munkáspárti többséget zúzott porrá.

A Munkáspárt 53%-os támogatottsága a legutóbbi választások óta drámaian csökkent, míg a Reform párt népszerűsége szinte megduplázódott, és elérte a 38%-ot.

A Daily Telegraph szerint, ha ez a fordulat országos szinten megismétlődne, Farage Nagy-Britannia miniszterelnöke lehetne, olyan többséggel, amely még Thatcher vagy Blair legnagyobb győzelmeit is felülmúlná. Bár az időközi választások nem tükrözik tökéletesen az országos hangulatot, a Munkáspártot sokkolta a vereség mértéke.

A Reform UK másik nagy dobása a Lincolnshire-i polgármesteri poszt megszerzése volt, ahol Dame Andrea Jenkyns, a Konzervatív Pártból átpártolt politikus, földcsuszamlásszerű győzelmet aratott. A Reform 42 százalékkal tarolt, míg a konzervatívok 26, a Munkáspárt pedig mindössze 12 százalékot ért el.

Jenkyns - aki egykor Boris Johnson hívének számított - győzelmi beszédében Farage-t méltatta, és kemény ígéreteket tett:

A küzdelem elkezdődött Nagy-Britannia szívének és lelkének megóvásáért.

A Reform folyamata fokozatosan restaurálja hazánk fényes történelmét, miközben határozottan fellép az illegális bevándorlás ellen. Megjegyezte, hogy egy napon Farage "kiváló miniszterelnök" válhat.

Farage véleménye szerint ezek az eredmények a brit politikai élet kétpárti rendszerének végső összeomlásának előjeleit mutatják.

"Kiszorítottuk a Konzervatív Pártot, és mi vagyunk a kormány fő ellenzéki ereje"

- nyilatkozta a BBC-nek. A Reform nemcsak a konzervatív választók körében aratott sikert, hanem a hagyományosan baloldali bástyákban is sikerült szélesítenie támogatottságát. Számos helyszínen a Munkáspárt csupán néhány száz szavazat különbséggel tudta megőrizni helyzetét.

A tanácsosi választások előzetes eredményei alapján a Reform párt jelentős fölényre tett szert, hiszen eddig több képviselői széket nyert el, mint a többi politikai alakulat összesen. Az eddigi szavazatok körülbelül 40%-át ők mondhatják magukénak.

Sir John Curtice, a választási elemzés kiváló szakértője, úgy véli, hogy "a Reform teljesítménye valóban figyelemre méltó". Farage pedig rávilágított arra, hogy a párt népszerűsége nem csupán a közvélemény-kutatások statisztikáiban nyilvánul meg.

"A kérdés az volt, hogy vajon a Reform valóban képes-e áttörni a konzervatívok és a munkáspártiak uralmát. Ma már világosan látjuk, hogy a válasz: igen."

- summázta Curtice.

A politikai elit válságban találja magát, amely nem csupán a hagyományos hatalomgyakorlás kérdéseit érinti, hanem a társadalmi elvárások és a közvélemény alakulásának kihívásait is. A politikai vezetőknek egyre nehezebb fenntartaniuk a közbizalmat, miközben a társadalom különböző csoportjai egyre hangosabban követelik a változást. Az elit és a választók közötti szakadék szélesedik, ami új politikai mozgalmak és alternatív formációk megjelenéséhez vezet. A válság tehát nem csupán a politikai struktúrákat érinti, hanem a demokrácia jövőjét is komolyan megkérdőjelezi. A helyzet sürgős reformokat és új megközelítéseket kíván, hogy a politikai elit újra képes legyen hitelesen képviselni a társadalom érdekeit.

Bár a választás éjszakája a Konzervatív Párt számára is katasztrofálisan sikerült, legalább azzal vigasztalódhatnak, hogy a kormányzó Munkáspártra még nagyobb csapást mértek a választók. A Munkáspárt belső forrásai szerint a párton belül már elkezdtek szervezkedni Keir Starmer miniszterelnök ellen.

A mostani választások üzenete világos: a briteknek elegük van a régi politikai osztályból, és egy új erő készen áll, hogy átvegye a stafétát. Az, hogy ez elég lesz-e ahhoz, hogy Farage miniszterelnök lehessen még korai megmondani, de annyi biztos, hogy visszafordíthatatlan folyamatok indultak be a brit politikában.

Kiemelt fénykép: Nigel Farage. Forrás: MTI/EPA/Andy Rain.

Facebook hozzászólás

Persze, itt van egy egyedibb megfogalmazás a megadott témákról: **Kapcsolódó Témák:** - **Nagy-Britannia:** A szigetország gazdag történelme és kulturális sokszínűsége folyamatosan formálja identitását, miközben a Brexit nyomán új kihívásokkal néz szembe. - **Nigel Farage:** A brit politikai élet megosztó alakja, aki szenvedélyes beszédeivel és határozott álláspontjaival sokakat inspirál, míg másokat éppen ellenkezőleg, megoszt. - **Parlamenti Választás:** A demokratikus folyamat szíve, ahol a választók döntései nem csupán politikai irányvonalakat határoznak meg, hanem a jövő politikai táját is formálják. - **Vezető:** A vezető szerepe nem csupán a hatalom gyakorlásáról szól, hanem a közösségek összekapcsolásáról és az emberek motiválásáról is, hogy közös célokat érjenek el. Ezek a témák folyamatosan hatnak egymásra, és együtt formálják Nagy-Britannia politikai és társadalmi életét.

Related posts