A budapesti és Pest megyei lakosok számára komoly aggodalomra adhat okot az orvosi ellátás helyzete.

Pest megyében 247 praxis üres, Budapesten 191 rendelőben nincs orvos. Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara volt elnöke jelezte, hogy országszerte 940 orvosi praxis betöltetlen, 114-gyel több, mint tavaly. Eközben a lakosság az egészségügyi kiadásának 25 százalékát saját zsebből fizette, ami jóval több, mint az EU-átlag.

Nincs elegendő orvos és szakdolgozó Magyarországon, hogy párhuzamosan az állami és a magánellátást is működtessék - hangsúlyozta Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) volt elnöke az Economix szerint.

Magyarországon jelenleg 940 háziorvosi praxis üresen áll, ami egy év alatt 114 praxissal nőtt. A legfrissebb adatok a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől származnak, és szerintük az év kezdetétől újabb hét praxis maradt orvos nélkül. A legnagyobb problémát Pest megye jelenti, ahol 247 praxis vár gazdára, míg Budapest a második helyen áll 191 üres praxissal.

A cikk hangsúlyozza, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2023-ban a háziorvosi szolgálatot összesen 5604 háziorvos és házi gyermekorvos látta el. Ez a szám 144 fővel kevesebb, mint az előző évben. Az alapellátó orvosok éves betegforgalma pedig megközelítette a 72 millió esetet, ami figyelemre méltó volumenű tevékenységet tükröz.

Egy háziorvosra és házi gyermekorvosra átlagosan 1710 lakos jut, ami 40 fővel több az előző évhez viszonyítva, így a rendelők jelentős leterheltséggel küzdenek - nyilatkozta a lapnak Kántor Irén, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. Kiemelte, hogy a legnagyobb problémák a perifériás területeken mutatkoznak, ahol közel 150 gyermekorvosi praxis vár betöltésre.

Jelenleg 8400 üres álláshely várja a betöltést az egészségügyi szektorban, amelyből a szakdolgozók iránti kereslet közel fele, míg az orvosok iránti igény körülbelül negyed részt képvisel.

A statisztikai adatok szerint az orvosi állások 4,3, a szakdolgozói állások 3,7 százaléka volt üres. A legtöbb orvos Borsod-Abaúj-Zemplén, a legkevesebb Baranya vármegyében hiányzott. Ennek fényében kiderül, miért várnak jelenleg is 32 ezren legalább két hónapja arra, hogy megműtsék őket.

A lap arról is ír, hogy a magánszektor további erősödés várható. Egyre többen fordulnak az egészségügyi panaszaikkal magánorvosokhoz, többek között azért, mert nem tudják kivárni a sorukat, a hosszú várólisták miatt. Az OECD Magyarországról készült egészségügyi országprofilja szerint

már 2021-ben Magyarország összes egészségügyi kiadásának 25 százalékát a lakosság saját zsebből fizette, ami jóval meghaladja a 15 százalékos uniós átlagot.

A szakértők előrejelzései alapján a magánszektor további dinamikus fejlődése várható, míg az állami egészségügyi rendszer továbbra is gyengélkedik. Ez a helyzet egyre inkább a magán egészségügyi szolgáltatások irányába tereli a pácienseket és az orvosokat egyaránt. A hazai kórházak nemcsak a jelenlegi nehézségekkel küzdenek, hanem már az új év kezdetén is körülbelül 130 milliárd forintos adóssággal néznek szembe.

Related posts