Súlyos vádakkal néz szembe Donald Trump: egy férfi súlyos kínzásra került elítélésre, mindez pedig tévedésen alapul.

Kínzással felérő bántalmazásról számolt be az az illegális bevándorló férfi, akit Donald Trump március közepén "tévedésből" toloncolt ki Salvador hírhedt megabörtönébe - derül ki a szerdán benyújtott bírósági dokumentumokból a Guardian szerint.
Kilmar Ábrego García három hónapot töltött Közép-Amerika egyik országában, ahol egy különösen hírhedt terrorelhárító börtön, a CECOT falai között is megfordult, amely a könyörtelenségéről vált ismertté. Jelenleg Ábrego García Tennessee államban van, ahol szövetségi őrizetben várja a sorsát, miután a Trump-adminisztráció június elején, egy hosszadalmas jogi csatározás után végül visszaszállította őt Salvadorból, hogy bíróság elé állíthassák.
A vádirat szerint Ábrego Garcíát - fegyver- és kábítószercsempészet mellett -
azzal vádolják, hogy egy embercsempész-hálózat tagjaként bevándorlókat juttatott be illegálisan az Egyesült Államokba,
A szállítmány az amerikai-mexikói határvidékről indult, hogy az ország különböző pontjaira érkezzen. A férfi határozottan ártatlannak tartja magát, ügyvédei pedig azt állítják, hogy a vádakat szándékosan fabrikálták, csupán azért, hogy később jogi indokot találjanak a kitoloncolására. Ezt a folyamatot a Trump-kormányzat korábban "adminisztratív hibának" minősítette egy bírósági eljárás során.
A Marylandi szövetségi bírósághoz tegnap benyújtott iratokban Ábrego García részletesen beszámolt az őt ért állítólagos kegyetlenségekről. Állítása szerint a börtönőrök őt és húsz másik rabtársát arra kényszerítették, hogy este 9-től reggel 6-ig folyamatosan térdeljenek a földön. Azok a rabok, akik kimerültségük miatt összeestek, brutális verésben részesültek.
Emellett nem volt lehetősége a mosdó használatára, így a saját vizeletével kellett megküzdenie, míg a többi fogvatartott társával egy ablak nélküli, túlzsúfolt cellában raboskodtak. A helyiségben folyamatos fény uralkodott, és matrac nélkül kellett aludniuk a rideg fémágyakon. Ügyvédei nyilatkozata szerint a férfi az első két hét során 14 kilogrammot veszített a súlyából.
A bírósági iratok szerint a börtönben dolgozó tisztviselők elismerték, hogy Ábrego García nem tartozik egyetlen bűnbandához sem, ennek ellenére azzal fenyegették, hogy olyan cellába helyezik, ahol gengszterek várják, akik "széttépnék" őt. Ábrego García vallomása egyike az első olyan betekintéseknek, amelyek a salvadori CECOT működésébe nyújtanak bepillantást, és ezt az emberi jogi szervezetek a személyek "eltüntetésével" vádolják.
Bár egy tennessee-i bíró vasárnap elrendelte Ábrego García szabadon bocsátását a büntetőeljárás idejére,
Ügyvédei kérésére őrizetben marad, mivel aggódnak amiatt, hogy ha szabadon engedik, akkor valószínűleg deportálásra kerülne.
Az igazságügyi tárca egyik jogásza bejelentette, hogy Ábrego García nem Salvadorba, hanem egy harmadik országba kerülne kiutasításra, ezzel ellentmondva Pam Bondi igazságügyi miniszter korábbi kijelentésének.
Mint arról beszámoltunk,
A Trump-adminisztráció márciusban több mint 200 venezuelai állampolgárt kísért el az Egyesült Államokból, miközben egy illegálisan az országba érkezett salvadori férfit is kitoloncoltak.
ellentmondásos módon a külföldi ellenségekről szóló törvényre hivatkozva, bírósági eljárás nélkül. A férfit 2019-ben egy bevándorlási bíróság a Salvadorba történő kitoloncolás alól védelem alá helyezte, mivel a bűnbandák elől menekült onnan el. A Fehér Ház ennek ellenére oda deportálta, majd hónapokig elutasította, hogy a legfelsőbb bíróság ítéletével összhangban "elősegítse" az általuk veszélyes bűnözőnek titulált férfi visszatérését. Emellett a legfelsőbb bíróság egyhangúlag úgy határozott, az illegális bevándorlókat tájékoztatni kell a kitoloncolásuk előtt, és lehetőséget kell biztosítani számukra, hogy jogi kifogást emeljenek a kiutasítás ellen.
Ábrego Garcíát Salvadorban először a CECOT-ba szállították, majd később egy másik intézménybe helyezték át. A közép-amerikába érkezett Chris Van Hollen, Maryland demokrata szenátora áprilisban kikényszerítette, hogy beszélhessen a férfival. A Trump-adminisztráció végig azzal gyanúsította - többek közt tetoválásaira hivatkozva -, hogy a Fehér Ház által terrorszervezetté nyilvánított MS-13 bűnbanda tagja, és erőszakos bűnöző.