A nyers tej fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokkal járhat, mivel olyan kórokozók bújhatnak meg benne, amelyek veszélyeztethetik a szervezetünket.

A nyers tej fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokat rejthet, mivel olyan kórokozók lehetnek benne, amelyek veszélyeztethetik a szervezetet. Ezzel szemben az UHT tej egy biztonságos és megbízható alternatívát kínál, hiszen a feldolgozás során a káros mikroorganizmusokat elpusztítják - mondta Kemenesi Gábor virológus. A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriuma egy kutatást indított, amely az állatról emberre terjedő járványok előrejelzésére fókuszál, és ennek során az ultrahőkezelt tejeket vizsgálják.

A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriuma úttörő munkát végez az állatról emberre terjedő járványok előrejelzésében. Az innovatív megközelítésük részeként az ultrahőkezelt tejek alapos vizsgálatával igyekeznek feltérképezni a lehetséges veszélyforrásokat, ezzel hozzájárulva a közegészség védelméhez.

A PTE szakemberei elsőként kezdtek bele Európában a Tejmonitor projektbe, amely az ultrahőkezelt (UHT) tejek elemzésén alapul. A módszer lényege, hogy bár az UHT tej már nem tartalmaz fertőző kórokozókat, megőrzi a vírusok genetikai nyomait. Ez a felfedezés különösen aktuális, hiszen az Egyesült Államokban nemrég így azonosították a szarvasmarhák között terjedő madárinfluenza-járványt.

Kemenesi Gábor, a laboratórium igazgatója, egyben virológus szerint a kutatás forradalmi jelentőségű lehet: "A tejfogyasztás biztonságos, de fontos, hogy az emberek tisztában legyenek a különböző feldolgozási módok jelentőségével: a nyers tejben ugyanis olyan kórokozók lehetnek jelen, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek, míg az UHT tej biztonságos és megbízható forrás, abban ezeket a kórokozókat már elölték."

A projekt célja nem csupán a kutatás: a NÉBIH segítségével egy széleskörű tájékoztató kampányt is elindítanak. Ennek fő feladata, hogy a fogyasztók tudomást szerezzenek az ultrahőkezelt tejek jótékony hatásairól, valamint a nyers tej fogyasztásának potenciális kockázatairól.

A kanadai példákra épülő kutatás komoly lépést jelenthet a globális járványügyi előrejelzés fejlődésében, mivel a szennyvízanalízishez hasonlóan, rendkívül hatékony eszközként szolgálhat a vírusok terjedésének figyelemmel kísérésére.

Related posts