Óriási büntetést szabtak ki a római Colosseum évtizedek óta működő, hivatalos jegyüzérekre, akik a turisták zsebéből húzták ki a pénzt.

Rafinált módszerrel, számítógépes botok bevetésével szinte teljesen ellehetetlenítették, hogy a hétköznapi turista normál áron vegye meg az amúgy sem túl olcsó belépőjét Róma egyik legnépszerűbb látványosságába.

A Colosseum belépőjegyeinek értékesítésével foglalkozó központi jegyiroda, valamint hat utazásszervező cég összesen közel 20 millió eurós, azaz több mint 8,1 milliárd forintos pénzbírságban részesült. Az eljárás mögött egy ügyes, de tisztes távolságból nézve nem éppen etikus módszer állt: szoftverbotok, vagyis mesterségesen létrehozott robotok révén, tömegesen foglalták le a jegyeket. Ennek következtében a közönséges vásárlók számára, akik szeretnék megtekinteni ezt a híres ókori építményt, már nem maradt elérhető belépő az alapáron.

"Gyakorlatilag ellehetetlenítették" az online vásárlást - állapította meg a példás büntetést kiszabó olasz trösztellenes hatóság, az AGCM, amely a büntetés mértékénél a számítógépes csalást, és a mesterségesen felduzzasztott árú továbbértékesítést is szem előtt tartotta.

A Colosseum nemcsak Róma, hanem a világ egyik legnépszerűbb látványossága is. Tavaly több mint 12 millió turista kereste fel az ódon falakat - jegyezte meg a The Guardian.

Róma mindig is vonzó célpont volt a turisták számára, de sajnos nem csupán a lenyűgöző látnivalók miatt. Az olasz főváros nem éppen a biztonság mintaképe, hiszen a zsebtolvajlás terén a világ élvonalában szerepel. Két ikonikus helyszín, a Colosseum és a Trevi-kút, különösen figyelmet érdemel: itt érdemes a pénztárcákat és mobiltelefonokat szorosabbra fogni, mert a figyelmetlen látogatók könnyű prédává válhatnak.

A Colosseum belépőinek értékesítése 1997-től egészen 2024-ig a CoopCulture kezében volt. Az AGCM megállapítása szerint a szervezet tudatosan hozzájárult ahhoz, hogy a normál árú jegyek nagy számban és hosszú időn át ne legyenek elérhetők. Ennek következményeként a jegyirodát 7 millió eurós, a haszonlesés érdekében tanúsított magatartás miatt a legmagasabb pénzbírsággal sújtották.

Azóta a Colosseumhoz kapcsolódó jegyértékesítési jogokat visszavonták, így a kínálatában főként vidéki látnivalók maradtak elérhetőek.

A CoopCulture nemcsak hogy nem lépett fel hatékonyan az automatizált jegyhalmozás ellen, hanem saját ismeretterjesztő túráik keretein belül is jelentős számban tartotta meg a belépőjegyeket, ezzel pedig jelentős nyereségre tett szert.

- A trösztellenes hatóság részletesen kifejtette, miért hozta meg ezt a döntést.

Miután a látogatók a megszokott áron nem tudtak belépőjegyet szerezni, alternatív megoldásokhoz kellett folyamodniuk. Így hát közvetítők és online utazási oldalakon kerestek segítséget, ahol természetesen a jegyek már jóval drágábban voltak elérhetők. Ezek a csomagok gyakran tartalmaztak idegenvezetést, szálláslehetőségeket vagy akár elsőbbségi belépést, nem beszélve a különféle extrákról, amelyek még inkább megemelték az árakat.

A közvetítők szoftverbotok és különféle eszközök alkalmazásával tömegesen szerezték be a jegyeket, ami miatt a normál árú belépők pillanatok alatt elfogytak a CoopCulture kínálatából.

III. Károly király és felesége, Camilla, római hivatalos látogatásuk során nemcsak diplomáciai kötelékeket erősítettek, hanem a huszadik házassági évfordulójukat is méltóképpen megünnepelték. Az esemény különleges jelentőséggel bírt számukra, és a programjuk egyik fénypontjaként a Colosseumot is meglátogatták, ahol a történelem lenyűgöző emlékei között emlékeztek meg közös életük fontos mérföldköveiről.

A brit királyi pár számára természetesen nem volt szükség belépőjegy vásárlására, amelynek alapára 18 euró, ami közel 7400 forintot jelent.

A "teljes élményt" kínáló belépőjegy ára a Colosseum mellett biztosít hozzáférést a Fórum romjaihoz és a Palatinus-hegyhez. Azonban az AGCM megjegyezte, hogy ezek a jegyek szinte folyamatosan kimerültek. A látogatóknak nem maradt más lehetőségük, mint hogy alternatív forrásokból próbálják beszerezni a belépőket, jellemzően jóval magasabb áron. A hasznot pedig a jegyiroda és a közvetítő utazásszervezők zsebelték be.

Related posts