Kolera, hepatitis és más fertőző betegségek: Ukrajna a közegészségügyi válság határvonalán Ukrajna jelenlegi helyzete sokkal több, mint politikai és katonai feszültség; a közegészségügyi válság is egyre égetőbb problémát jelent. A fertőző betegségek, min

A háború sújtotta országban a közegészségügyi helyzet rendkívül aggasztó. Ennek ellenére Brüsszel sürgeti, hogy a lehető leghamarabb lépjenek be az Európai Unióba.

Viktor Ljasko, Ukrajna egészségügyi minisztere egy ukrán hírportálnak adott interjújában aggodalmát fejezte ki a háború következtében tapasztalható víz- és áramellátási zavarokkal kapcsolatban. Ezek a problémák súlyos közegészségügyi kihívásokat jelentenek, és fennáll a veszélye, hogy fertőző betegségek, például kolera és hepatitis törnek ki.

A egészségügyi tárcavezető hangsúlyozta, hogy a legnagyobb veszélyt a fertőző betegségek terjedése jelenti, amelyek a nem megfelelő higiénia következményei. Kiemelte: az oltás fontosságát a háború alatt, és arra kért minden állampolgárt, hogy ne utasítsa vissza a szükséges védőoltásokat. A miniszter mondatai azért is nagyon fontosak, mert Ukrajnában több olyan védőoltás nem kötelező, ami Magyarországon igen. Ezek elengedhetetlenek a közegészségügy védelmében.

A csütörtöki rendkívüli EU-csúcson ismét terítékre került Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz. Gazdasági és egyéb szempontok mellett egészségügyi szempontból is problémás lehet Ukrajna EU-tagsága.

A védőoltásokkal megelőzhető betegségek elleni immunizáció kulcsfontosságú szerepet játszik a közegészségügy területén. Amennyiben az átoltottság szintje csökken, az nemcsak egy adott közösséget, hanem egész régiókat is komoly veszélynek tehet ki.

- hívta fel a figyelmet Bohucki Nebojsa, a járványügyi szakértő, a Magyar Nemzetnek adott interjújában. A HIV-fertőzés terjedése komoly kihívásokat jelent, különösen Ukrajnában, ahol a háborús állapotok miatt a szűrés és a kezelés jelentős akadályokba ütközik. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ legfrissebb statisztikái alapján 2023-ban Ukrajnában 31 700 új HIV-fertőzöttet regisztráltak, míg Magyarországon mindössze 2004-et. Ez azt jelenti, hogy Ukrajnában tavalyelőtt tizenháromszor annyi új eset történt. Az arányok még aggasztóbbak, hiszen az orosz-ukrán háború előtt több mint 41 millió lakosú országban 2023-ra már csak 32 millió ember él, ami azt jelenti, hogy kevesebb mint 3,5-szer többen vannak ott, mint Magyarországon.

Related posts