Fedezd fel az állatkerti élet izgalmait és titkait! A National Geographic segítségével mélyebben belemerülhetsz az állatok világába, és megismerheted azokat a lenyűgöző történeteket, amelyek a rácsok mögött zajlanak. Az állatkerti mindennapok nem csupán s

Orangutánok megfigyelése során arra a megállapításra jutottunk, hogy a szabadon élő és az állatkertekben lévő példányok különböző megközelítésekkel vizsgálják az ismeretlen objektek.

A Max Planck Állati Viselkedéskutató Intézet mutatta be azt az új kutatást, melyben az eltérő helyzetekben élő orangutánokat figyelték meg. Az egyes majmok vadon, vagy állatkertben élők voltak, köztük kölykök és felnőttek egyaránt akadtak. A kutatók különféle, a majom számára ismeretlen tárgyakra adott reakciókat mérték fel. Az eredményeket a Scientific Reports folyóiratban tették közzé.

Úgy tűnik, a környezet, amelyben egy kicsi felnő, nemcsak az ember számára, de az emberszabású rokonainknak is befolyásolja a viselkedését, fejlődését. A kutatók állatkertben és a vadonban élő szumátrai orangutánokat vizsgáltak és hasonlítottak össze.

Mintegy 12 ezer esetet tanulmányoztak, melyek során a majmok különféle tárgyakat vizsgáltak. Az állatok életkora 0,5 és 76 év között mozgott, összesen pedig 54 egyed vett részt a kutatásban. A tárgyak vizsgálata között kiemelkedik egy olyan speciális kategória, amelyben a majmok tanulási és problémamegoldási célból nézegetik és manipulálják a különböző objektumokat.

A legfrissebb megfigyelések szerint az állatkerti orangutánok a felfedezés során sokkal aktívabbak és kreatívabbak, mint vadon élő rokonaik. "Felfedeztük, hogy az állatkerti orangutánok nemcsak gyakrabban térnek vissza a tárgyakhoz, hanem eltérő módon is közelítik meg őket" - nyilatkozta Isabelle Laumer, a kutatás vezetője.

"Az volt igazán izgalmas, hogy amikor ugyanazon tárgyakat vizsgálták, az állatkerti egyedek sokszínűbben, többféle módon tették ezt, és nagyobb arányban használtak eszközöket, vagy manipuláltak egy időben több tárgyat." Abban nem volt különbség, hogy mennyi időn keresztül fogdosták a tárgyakat.

A vadon élő orangutánok a természetben előforduló tárgyakat vizsgálgatták - ágakat, fakérget, növényeket. Az állatkertiek viszont eleve sokkal többféle tárggyal találkoztak, számos olyan tárgyuk, játékuk volt, amit direkt azzal a céllal készítettek számukra, hogy e tevékenységüket és kognitív képességeiket serkentsék.

Mind a természetes élőhelyükön, mind az állatkertekben élő orangutánok hasonló életkorban kezdtek el felfedező tevékenységeket. Azonban míg a vadonban élők az elválasztás után szinte azonnal felhagytak ezzel, az állatkertben élő példányok felnőttként is továbbra is aktívan kutatták környezetüket. Ennek a különbségnek valószínűleg az az oka, hogy a vadonban élő orangutánoknak ekkor már nem marad idejük a játékra vagy a felfedezésre, hiszen az életben maradás és a megfelelő táplálék beszerzése minden energiájukat leköti.

A kutatás eredménye is azt erősíti, hogy igencsak fontos az állatkerti állatok számára a változatos, sokszínű környezet. Egyúttal azt is jelenti azonban, hogy az állatkerti egyedekkel végzett kognitív tesztek valószínűleg fals adatokat adnak, mivel az állatkertekben élő állatok pont e sokféleség és hosszabb tanulási periódus miatt jobb képességekre tesznek szert.

Related posts