Kína 2023-ban számos ambiciózus űrkutatási programot kíván megvalósítani, amelyek célja a világűr felfedezésének új dimenzióinak megnyitása.

A 2025-ös űrmissziók között lesz várhatóan a Tienven-2, amelynek keretében mintát vesznek aszteroidákból, valamint a Sencsou-20 és a Sencsou-21 űrhajók felbocsátása űrhajósokkal - mondta Liu Jün-feng, a CNSA rendszertechnikai részlegének igazgatóhelyettese. Az április 24-én Sanghajban megrendezendő kínai űrnap alkalmából tartott sajtótájékoztatóján Liu elmondta, hogy a nemzetközi együttműködést illetően két nagyszabású projekt várható.

„A másik projekt keretében egy olyan elektromágneses megfigyelő műholdat indítanak útnak, amelyet Kína és Olaszország közösen fejlesztett ki, és amely a földrengések előrejelzésének javítását célozza” – magyarázta. Kína célja, hogy idén fokozza űrkutatási együttműködését azokkal az államokkal, amelyek részt vesznek a neki indított Egy övezet, egy út (BRI) globális gazdasági kezdeményezésben, illetve európai partnereivel is – tette hozzá az igazgatóhelyettes. „Az erőfeszítések középpontjában a Hold- és mélyűrkutatás elősegítése áll, ennek részeként pedig tervezik egy nemzetközi holdi kutatóállomás létrehozását is” – mondta.

- tette hozzá. A közlemény alapján Kína a BRICS-tagállamokkal együttműködve folytatja a távérzékelő műholdak konstellációjának fejlesztését, célul tűzve a katasztrófavédelmi adatok megosztásának hatékonyságának növelését.

A kiemelt kép egy figyelemfelkeltő illusztrációt nyújt (Fotó: MTI/EPA/NASA/Goddard/University of Arizona).

Related posts