Kína rendkívül magas vámokat szabott ki az amerikai árukra, ami komoly hatással van a kereskedelmi kapcsolatokra és a globális piacokra.

Egyre jobban elmérgesedik a kereskedelmi konfliktus Kína és az Egyesült Államok között: egy ideje már egymást követik a gazdasági válaszlépések, amik egyre magasabb vámokkal járnak. Nem sokkal azután, hogy életbe lépett Donald Trump 104%-os vámja Kínával szemben, az utóbbi is emelt a vámokon.

Peking szerdán közölte, hogy bizonyos termékek esetében a jelenlegi 34%-os vámtételeket 84%-ra fogja emelni. Ez a vámemelés 2025. április 10-én, csütörtökön lép életbe, és kiterjed az Egyesült Államokból származó minden importárura.

Kína emellett az amerikai importvámokkal szemben panaszt nyújtott a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), továbbá számos amerikai vállalatot is szankciókkal sújtott - tájékoztat az MTI.

A kínai kereskedelmi minisztérium legfrissebb tájékoztatása alapján tizenkét amerikai céget felvettek az exportellenőrzési listára, ami azt jelenti, hogy számukra tilos a kettős felhasználású termékek exportálása. Ezen kívül hat további vállalatot a megbízhatatlan szervezetek listájára soroltak, így számukra a kínai import- és exporttevékenység, valamint az új beruházások végzése is tilalom alá esik.

A kínai kereskedelmi minisztérium világossá tette, hogy az Egyesült Államok lépései szerintük ellentétesek a WTO szabályaival, és Kína eltökélt szándéka, hogy megvédje gazdasági érdekeit. A tárca kedden bejelentette, hogy Kína "minden eszközt bevet" az érdekei védelme érdekében az Egyesült Államokkal folytatott vitában, és ha Donald Trump amerikai elnök megvalósítja fenyegetését egy újabb 50 százalékos vámemelésről, akkor további ellenintézkedéseket fognak bevezetni.

A kereskedelmi csatározást már az ázsiai tőzsde is megérezte. Az Index azt írja, hogy a japán Nikkei-index több mint 3 százalékot zuhant, és a hongkongi tőzsde is 3 százalékot csökkent. A dél-koreai von pedig régen látott mélypontra süllyedt: 16 éve nem volt már ennyire gyenge az amerikai dollárhoz képest.

Eközben az ausztrál részvények értéke is csökkent, míg a tajvani részvények drámai módon, 5,8 százalékkal estek vissza. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a kínai jüan a dollárral szemben történelmi mélypontjára süllyedt.

Ugyanakkor akadnak olyan különleges helyzetek, amelyek Trump 104%-os vámja ellenére is növekedésnek indultak. Ennek magyarázata abban rejlik, hogy előre sejthető volt, hogy Peking beavatkozik majd. A sanghaji SSE Composite-index 1,1%-kal, míg a sencseni SE Composite 2,2%-kal emelkedett. Ezzel szemben a hongkongi Hang Seng-index csupán 0,4%-os csökkenést mutatott.

Egy nappal ezelőtt számoltunk be róla, hogy Donald Trump nem ment bele az Európai Unió alkujában a kölcsönös vámokkal kapcsolatban, helyette egy új tervvel állt elő.

Related posts